Pogoda na dziś. Powiew lata w Polsce. Możliwe burze

Po okresie deszczowej, pochmurnej i dość chłodnej pogody przychodzi czas na poprawę pogody. Od dziś do kraju napływa bardzo ciepłe powietrze z południa kontynentu. Zrobi się zdecydowanie cieplej. Możliwe są nawet burze nad Polską.

Znajdujemy się w obszarze pomiędzy silnym niżem BRIGETTE z zachodu Europy, a wyżami z nad Rosji. W związku z tym, nad obszarem Polski obserwujemy bardzo duży gradient baryczny. Gęstość ułożonych południkowo izobar skutkowała będzie bardzo silnym wiatrem. W górach powieje halny, który osiągnie prędkość ponad 150 km/h.

Wiatr będzie wiał z południa, ciągnąc do Polski bardzo ciepłe masy powietrza. Skutkowało to będzie wysoką temperaturą w wielu miejscach kraju. Najcieplej w regionach południowych, gdzie słupki rtęci w dniu dzisiejszym wskażą nawet 25 stopni. Na wschodzie kraju w okolicach 23 stopni. Podobne wartości temperatury na zachodzie Polski. Najchłodniej na północnym wschodzie, gdzie w najcieplejszym momencie dnia będzie w okolicach 20 stopni na plusie.

Sobota przyniesie odpoczynek od opadów deszczu mieszkańcom Polski wschodniej i południowej. Jeszcze przed południem strefa zachmurzenia przemieszczała będzie się na północnym wschodzie kraju. Jednak już po południu postępująca od południa strefa rozpogodzenia obejmie większość regionów Polski.

Nie wykluczamy, że w ciepłych masa powietrza w sobotę utworzą się burze. Nie będą to zjawiska silne, ale jeśli wystąpią mogą to być jedne z ostatnich burz w tym sezonie. Największe prawdopodobieństwo powstania burz prognozujemy na popołudnie i wieczór na południowym zachodzie kraju.

Burze w Polsce