Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na dziś, wtorek 20 grudnia 2022. Mniej opadów. Odwilż w Polsce

Pogoda na dziś, wtorek 20 grudnia.

Wyż ze wschodu odpuszcza i odsuwa się coraz dalej od Polski. W związku z tym nasz region Europy dostaje się pod wpływ ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu kontynentu. Zobaczmy co przyniesie nam pogoda na dziś, a prognozę pogody zacznijmy od omówienia sytuacji barycznej.

Pogoda na dziś. Sytuacja baryczna

Wspomniane wyże zostały wypchnięte na wschód i południowy wschód Europy. Polska dostała się pod wpływ cyrkulacji strefowej. Raz po raz przez region przechodziły będą w tym tygodniu fronty atmosferyczne związane z niżami atlantyckimi. Tak było w poniedziałek i podczas ubiegłej nocy. We wtorek w godzinach porannych front zaznaczał będzie swoją obecność na wschodzie kraju. W kolejnych godzinach pogoda w Polsce uspokoi się.

Pogoda na dziś. Uwaga na groźne opady

Tak jak wspominałem we wstępie prognozy. Pogoda na dziś przyniesie opady w pierwszej części dnia na wschodzie Polski. Tutaj lokalnie nadal występować może gołoledź, przed którą ostrzegałem wczoraj wczesnym popołudniem. W kolejnych godzinach słaby, przelotny deszcz pojawić może się w regionach północnych Polski, jednak tutaj będą to już opady lokalne, a przede wszystkim występowały będą w dodatnich temperaturach powietrza, więc nie powinny być groźne.

Pogoda na dziś. Opady na północy Polski
Pogoda na dziś. Opady na północy Polski

Pogoda na dziś w dalszym ciągu przynosiła będzie silny wiatr w Polsce. Najmocniej wiało będzie na południu kraju, gdzie porywy wiatru przekraczać będą 70 km/h. W związku z zaleganiem grubej pokrywy śnieżnej w górach i silnym wietrze zalecamy nie wybieranie się w dniu dzisiejszym w góry. Z każdym dniem rosło będzie ryzyko lawinowe w górach. Ponieważ wyż oddala się coraz dalej na wschód, dlatego maleje gradient baryczny. W związku z tym wiatr nad Polską będzie uspokajał się w drugiej części dnia. Jednak w górach wiało będzie również w nocy z wtorku na środę.

Koniec mrozu. Dodatnie temperatury w całym kraju

W związku ze zmianą cyrkulacji na zachodnią zmienił się również rodzaj mas powietrza jakie docierają do Polski. Podczas gdy poprzedni tydzień upłynął pod znakiem adwekcji chłodu z północy, tak obecny tydzień przyniesie napływ znacznie cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa.

Temperatury w Polsce we wtorek 20 grudnia
Temperatury w Polsce we wtorek 20 grudnia

Jak widać, w okolicach zera stopni wskażą termometry na krańcach południowych kraju. Wierzę jednak, że napływ ciepłych mas powietrza z zachodu również w górach przyniesie dodatnie temperatury. Najcieplej dziś na południowym zachodzie, gdzie termometry wskazywać mogą nawet do 8 stopni powyżej zera. W Polsce Zachodniej do 5 stopni na plusie. Nieco chłodniej, w okolicach 2 stopni pogoda na dziś przyniesie we wschodniej połowie kraju. Ciśnienie atmosferyczne wciąż spada, jednak już nie tak drastycznie jak podczas ostatniej doby. Dziś po południu wskazania barometrów będą już poniżej 1020 hPa. Najnowsza prognoza pogody dla Polski zawsze na stronie głównej portalu. Zapraszam do odwiedzin.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk