Pogoda na jesień 2019 r. dla Polski i Europy. Burze, opady i wichury

Amerykańska agencja AccuWeather wydała nową prognozę pogody na jesień 2019 r. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie podczas nadchodzącej jesieni na Starym Kontynencie.

Po bardzo gorącym lecie, jesień może przynieść wyraźną zmianę warunków pogodowych na obszarze kontynentu europejskiego.

Po historycznych falach upałów, które szczególnie dotknęły zachodniej Europy, gorące masy powietrza ograniczą swój zasięg.

W tym czasie spodziewane jest wyraźne pogorszenie pogody, a wiele regionów spodziewa się częstych burz i opadów.

Wichury nadejdą wcześniej i mogą uderzyć w Wyspy Brytyjskie oraz Irlandię

Poszczególne rejony Wysp Brytyjskich miały przedsmak jesieni w sierpniu, gdy wilgotna i wietrzna pogoda wielokrotnie uderzała w ten region. Była to zasługa niżów znad Oceanu Atlantyckiego, jakie tworzyły się na aktywnym prądzie strumieniowym.

W miarę upływu jesieni zagrożenie silnymi wichurami będzie rosło w całej Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Silne wichury mają rozprzestrzeniać się na południe i wschód, wpływając na aurę miejscami w północnej Francji po Holandię i Danię.

Te wichury spowodują ryzyko przerw w dostawach prądu i znacznych zakłóceń w podróży lądowej oraz powietrznej. Ulewne deszcze spowodują również podwyższone ryzyko powodzi błyskawicznych.

„Każda wichura może doprowadzić do powszechnych szkód na niewielkim obszarze” – powiedział meteorolog meteorolog AccuWeather Tyler Roys. co finalnie zakłóca transport lądowy.

Oprócz ryzyka wichur, obszary od północnej Francji po Wyspy Brytyjskie będą miały do czynienia z jedną lub dwiema burzami tropikalnymi znad Oceanu Atlantyckiego.

Największe ryzyko tych burz tropikalnych jest oczekiwane we wrześniu i październiku.

„Połączenie burz tropikalnych i sztormowych sprawi, że jesień będzie bardziej wilgotna niż zwykle” – powiedział starszy meteorolog AccuWeather Alan Reppert.

Podczas gdy Wyspy Brytyjskie będą narażone na wiele niszczycielskich burz wiatrowych jesienią, zdarzać będą się dni suche i z pogodną aurą.

Zazwyczaj temperatura będzie powyżej normy wieloletniej, co nie jest częste w tej części Europy.

Po rekordowym lecie nie oczekuje się dalszych fal upałów w północno-zachodniej Europie.

Upały utrzymają się na południowym – zachodzie Europy

Jedynymi regionami, jakie najprawdopodobniej będą miały do czynienia z upałami, to ortugalia i Hiszpania.

Czasami ciepło to rozprzestrzeni się na południową Francję; Jednak nawet najgorętsza pogoda września nie będzie porównywalna z intensywnymi letnimi falami upałów.

Upalna, sucha pogoda we wrześniu przedłuży również ryzyko pożarów po miesiącach intensywnego letniego upału w połączeniu z rzadkimi opadami deszczu.

W październiku spodziewana jest gwałtowna zmiana pogody, ponieważ głębokie niże znad Atlantyku powrócą na Półwysep Iberyjski.

Te układy niskiego ciśnienia przyniosą bardzo potrzebne opady, ale także zakończy definitywnie okresy gorące.

Chociaż opady deszczu będą w dużej mierze korzystne, ulewy spadające na twardą, suchą ziemię zwiększą ryzyko powodzi.

„Ulewy te znacznie zmniejszą ryzyko pożarów w regionie” – powiedział Reppert.

Niektóre z tych głębokich ośrodków niskiego ciśnienia mogą powodować lokalne wiatry, szczególnie w północnej Portugalii i północno-zachodniej Hiszpanii.

Od listopada na Półwyspie Iberyjskim spodziewane są sporadyczne opady deszczu.

Bardzo ciepłe okresy od Francji po Polskę

Po lecie z historycznymi falami upałów, lokalizacje od Francji po Polskę i Słowację może spodziewać się przyjemnej jesieni z długimi okresami suszy i brakiem intensywnego upału.

Temperatury w całym sezonie prawdopodobnie będą wyższe niż normalne w większości lokalizacji. Dlatego dni te będą sprzyjać wypoczynkowi i pracy na świeżym powietrzu we wrześniu i październiku.

„Ogólnie przyjemna pogoda może prowadzić do dużej frekwencji i zatłoczenia na najpopularniejszych jesiennych festiwalach i imprezach w regionie” – powiedział Roys.

Większość dni we wrześniu będzie cechować się wysokimi temperaturami od niskiej do połowy 20°C (górne 60. i 70. F) w Paryżu, Berlinie i Warszawie.

Podczas gdy temperatury będą spadać w październiku i listopadzie, słońce nadal zapewni wystarczające ciepło w godzinach popołudniowych dla planów zewnętrznych.

Silna zmiana pogody jest możliwa w połowie i pod koniec listopada, ponieważ zimne powietrze z Rosji spróbuje dotrze do Europy Zachodniej.

To zimne powietrze może zalegać aż na zachód od Niemiec powodując silne ochłodzenie m.in w Paryżu, Berlinie, ale także Pradze i Warszawie.

Chłodne masy powietrza przyczynić mogą się do pierwszych epizodów z opadami śniegu.

Szczególnie duże ryzyko opadów śniegu będzie na obszarach wyżej wyniesionych, bo już w październiku wystąpić mogą pierwsze epizody z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu.

Długie okresy bez opadów w sezonie jesiennym nasilą obawy o suszę po suchszym niż zwykle lecie i historycznej fali upałów.

„Rosną obawy o znaczący wpływ suchej aury na rolnictwo we Francji i Niemczech” – powiedział Roys.

Tymczasem sucha pogoda będzie korzystna dla zbiorów w Polsce na Białorusi i Czechach.

Włochy, Półwysep Bałkański zagrożone powodziami w związku z utrzymującymi się ulewami

Liczne burze we Włoszech i na Półwyspie Bałkańskim w lecie będą kontynuowane aż do jesieni.

Gwałtowne burze nawiedziły wiele miejsc od Włoch po Rumunię i Grecję przez całe lato, a oba te zagrożenia pozostaną niepokojące we wrześniu.

Burze z wolno poruszającymi się systemami burzowymi spowodują ryzyko wielu dni intensywnych opadów deszczu, które mogą przyczynić się do powodzi błyskawicznych oraz lawin błotnych.

W miarę upływu jesieni ryzyko silnych burz zmniejszy się, ale epizody z lokalnymi, silnymi burzami utrzymają się

Ogólny obszar burzowej pogody będzie obejmował południe Europy nawet w październiku i listopadzie.

Wilgotność, która jest prognozowana na całym Półwyspie Bałkańskim, ograniczy wszelkie intensywne upały powstające w tym, a temperatury jesienią prawdopodobnie utrzymają się na poziomie nieco poniżej normy wieloletniej

Potencjalne wtargnięcie zimnego powietrza pod koniec sezonu z północy i wschodu spowoduje zagrożenie opadami śniegu na większych wysokościach w pasie od Węgier i Rumunii do Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.

„Częsta niespokojna pogoda może mieć negatywny wpływ na imprezy rolnicze i plenerowe w całym regionie” – powiedział Roys.

AccuWeather prognozuje, że już w październiku na wschodzie Europy zimne okresy, przymrozki oraz śnieg dadzą o sobie znać. Jednak na ogół temperatura będzie w okolicach normy wieloletniej.

Szczególnie liczne opady śniegu są spodziewane na Ukrainie, zwłaszcza w listopadzie.

Amerykańska agencja wskazuje, że zimne masy powietrza mają mieć coraz większy wpływ na pogodę w listopadzie. Przypominać będzie to nawet grudzień a nawet styczeń.

Wiele wskazuje, że pierwsze intensywne opady śniegu pojawią się w listopadzie od państw bałtyckich po Białoruś i Ukrainę, niewykluczone, że dotrą one nawet do Polski.

(fot i tekst. Accuweather.com)

1 komentarz do “Pogoda na jesień 2019 r. dla Polski i Europy. Burze, opady i wichury”

  1. „Lingerie” to bielizna damska. A „lingering” to przewlekły. Musiałem sprawdzić, bo LINGERING HEAT mi się jakoś dziwnie kojarzyło. Że o WET PERIODS już nie wspomnę.

Dodaj komentarz