Pogoda na jutro, sobotę 14 maja. Okluzja przyniesie deszcz w części Polski

Piątek upłynął pod znakiem nieco bardziej rześkiego powietrza po przejściu frontu atmosferycznego. Przelotne opady deszczu występowały jeszcze na południu kraju. Jednak to już za nami. Zobaczmy co przyniesie nam pogoda na jutro. W sobotę w większości regionów Polski będzie pogodnie. Jednak nie wszędzie. Nad północne regiony kraju zbliży się zokludowany front atmosferyczny. Popsuje on nieco pogodę w regionie.

Pogoda na jutro. Sytuacja baryczna w Europie

Na zachód od Polski rozwija się coraz silniejszy antycyklon. Zapewni on dobrą, słoneczną i stabilną pogodę w następnych dniach w regionie (choćby pogoda na weekend). Niże odsunęły się na wschód i południowy wschód kontynentu przynosząc tam dynamiczną pogodę i silne burze. Wróćmy jednak do Polski i pogody na sobotę 14 maja.

Pogoda na jutro. Front nad północną Polską

Tak jak wspominałem wcześniej, Polska dostaję się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia z zachodu. Tylko nad regiony północne dotrze w sobotę zokludowany front atmosferyczny. Dlatego też w Polsce Północnej spodziewamy się opadów. Będą to opady deszczu o charakterze przelotnym. Lokalnie możliwe słabe burze, choć szanse na ich wystąpienie są naprawdę nikłe.

Opady w sobotę nad północną Polską

Tak sytuację z opadami i zachmurzeniem widzi model SWISS-HD (źródło mapy). Widać tutaj, że na północy Polski możliwe jest mnóstwo opadów przelotnych. Pochodziły one będą z chmur kłębiastych powstających w chłodniejszych masach powietrza w strefie wpływu frontu atmosferycznego. Więcej rozpogodzeń w centrum i na południu kraju. W tych regionach pogoda na jutro przyniesie również sporo bezchmurnego nieba. Widać więc, że Polsce w sobotę podzielona będzie na pochmurną i deszczową północ, oraz centrum i południe z dużo przyjemniejszą, słoneczną aurą. Do tego dojdzie wiatr, który na północy Polski potęgował będzie jeszcze dyskomfort pogodowy. Wiatr na północy wiać może w sobotę z prędkością do 60 km/h. Na południu praktycznie bezwietrznie.

Przyjemne, wiosenne temperatury w sobotę

W poprzedniej części tekstu pokazałem, że pogoda na jutro podzieli kraj na pogodne południe i centrum oraz deszczową północ Polski (zwłaszcza w drugiej połowie dnia). Teraz zobaczmy co aura w sobotę przyniesie nam w sprawie temperatur nad Polską. Okazuje się, że będzie to całkiem przyjemny, wiosenny dzień. Temperatury powietrza zapewnią nam komfort termiczny.

Pogoda na jutro zapewni nam konfort termiczny w Polsce

Na południu kraju nawet do 22 stopni wzrosną termometry w sobotę 14 maja. W całej południowej połówce kraju temperatura będzie jutro wahać się w okolicach 20 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej w północnej połowie kraju. Spływają tu chłodniejsze masy powietrza. W związku z tym pogoda na jutro przyniesie w okolicach 14-16 stopni na północy kraju. To w połączeniu z dość porywistym wiatrem może przynosić na północy lekki dyskomfort termiczny. Nie zapomnijcie o bluzach wybierając się na spacer po nadbałtyckiej plaży. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż stabilnym, wysokim poziomie. Barometry w Warszawie wskażą w sobotę 1015 hPa. Podobne wartości ciśnienia w sobotę w całym kraju.