POGODA NA kwiecień 2019 r. dla Polski. Wysokie temperatury, burze i epizody ze śniegiem

Dysponujemy już najnowszą prognozą sezonową na kwiecień 2019 r. dla Polski, która wskazuje, że czeka nas dodatnia anomalia temperatury względem okresu referencyjnego na poziomie 2 °C.

Model CFS prognozuje opady poniżej normy wieloletniej. Istnieje szansa, że przez dłuższy okres czasu pogodą w naszej części Europy sterować będzie wyż. Nie oznacza to jednak braku opadów. Mogą zdarzać się również epizody ze śniegiem i przymrozki nocami.

Co prognozuje model GFS-Ensemble do pierwszej dekady kwietnia?

Na początku kwietnia zrobi się nieco chłodniej, następnie w okolicach 3 dnia nadchodzącego miesiąca temperatura zacznie iść do góry. Nieco cieplejsze masy powietrza mogą napłynąć w okolicach 6 kwietnia. Następnie temperatura utrzyma się powyżej normy wieloletniej.

Przykładowe wiązki modelu GFS-Ensemble do 12 kwietnia dla Warszawy, wysokość 850 hPa (1550 m.n.p.g)

Wiązki modelu GFS nie prognozują większego ochłodzenia. Jedynie początek miesiąca może zapisać się poniżej normy wieloletniej. Wiązki dla Warszawy i Poznania. Naturalne jest, że wraz ze wzrostem długości prognozy wzrasta rozbieżność ich.

W kwietniu przybywa również burz. Dlatego aura w wielu miejscach Polski może być dynamiczna. Poniżej prognoza modelu CFS z temperaturą powietrza na 2 m. Wyliczenia te są mocno orientacyjne.

Początek kwietnia chłodniejszy, potem ocieplenie