Prognoza pogody na kwiecień 2019 r. Fatalne prognozy pod kątem opadów, mało burz i 28 °C

Od poniedziałku trwa ochłodzenie w Polsce. Jest to zasługa spływu powietrza arktycznego z północy i północnego wschodu. Na szczęście do kraju zbliża się wyraźne ocieplenie. Obecnie niskim temperaturom sprzyja specyficzna sytuacja synoptyczna. Ulokowanie wyżu nad Skandynawią, jaki po swojej wschodniej stronie ściąga strumień mocno wychłodzonego powietrza do naszej części Europy.

O sytuacji pogodowej w kolejnych dniach informowaliśmy w poniższym wpisie.

https://fanipogody.pl/pogoda-na-5-dni-dla-polski-deficyt-opadow/

Dużo wskazuje, że nadchodzące święta miną pod znakiem stosunkowo wysokich temperatur jak na kwiecień. Oczywiście prognozy ulegają zmianom, co jest naturalne, mając na uwadze, że do omawianego okresu pozostało około tygodnia, ale trend ze wzrostem temperatury jest nieunikniony.

Prognoza temperatury na Sobotę Wielkanocną

Niedziela Wielkanocna

W poniedziałek Wielkanocny możliwe ponad 20 stopni


Po świętach może zrobić się jeszcze cieplej

25 kwietnia 2019 r. prognoza temperatury, jest to oczywiście odległa prognoza, która może ulec jeszcze dużej zmianie

W ostatnich dniach kwietnia może być bardzo ciepło

Dużo wskazuje, że ostatnia dekada kwietnia przyniesie wyższe temperatury. Jednak na tak dużą anomalię temperatury jak w zeszłorocznym kwietniu nie mamy co liczyć. Być może miesiąc ten zapisze się lekko powyżej normy wieloletniej, ale na podsumowanie przyjdzie nam poczekać do pierwszych dni maja, gdy dane z bieżącego miesiąca zostaną podsumowane.

Niekorzystny trend z opadami w kwietniu

Niestety dużo wskazuje, że do końca miesiąca utrzyma się niekorzystny trend z opadami. Będzie ich bardzo mało. Na ogół na sytuacje pogodową w naszej części Europy kształtować mają wyże baryczne, prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie, ale model CFS i ECMWF prognozował bardzo małą ilość opadów w kwietniu, o czym informowaliśmy naszych Czytelników na łamach naszego portalu.

Trend jak widać z ociepleniem utrzymują także wiązki GFS-ensemble. Oczywiście wraz ze wzrostem dlugości prognozy pojawia się większy rozrzut wiązek, ale trend ze wzrostem temperatury jest nieunikniony, na co wskazuje wysoka średnia wiązek modelu.


Już jutro prognoza pogody na 16 dni dla Polski, w której opiszemy prawdopodobny trend do końca kwietnia w kraju.