Prognoza pogody na 5 dni: Ocieplenie nawet do 18°C, deficyt opadów i burz w Polsce

Od kilku dni utrzymuje się napływ chłodnego, arktycznego powietrza z północy i północnego wschodu. Na szczęście zalegające miejscami duże i całkowite zachmurzenie ogranicza silne spadki temperatury. Według danych pomiarowych najchłodniej było ostatniej nocy na północnym wschodzie i Kujawach, gdzie temperatura spadła nawet kilka stopni poniżej zera, tam wystąpiło najwięcej pogodnego nieba, co sprzyjało radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła przy spływie mroźnego powietrza i słabnącej siły wiatru.

Przyczyną tak długiej dominacji masy pochodzenia arktycznego jest umacnianie się wyżu skandynawskiego, to właśnie dzięki niemu utrzymuje się napływ powietrza z północy i północnego wschodu. Na tych obszarach zalega jeszcze pokrywa śnieżna, dlatego masa tworząca się tam jest mocno wychłodzona. Omawiany antycyklon stanowi blokadę dla atlantyckich niżów, co odcina nas od napływu cieplejszego powietrza np. znad Oceanu Atlantyckiego czy południa Europy.

Poranne dane pomiarowe ze stacji IMGW-PIB oraz nałożone dane z polskiej sieci POLRAD

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 12 kwietnia 2019 r. godzina 18 UTC dla miasta Warszawa dla poziomów 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Opadów w ostatnich dniach było jak na lekarstwo. Padało najwięcej w tym także deszcze ze śniegiem zwłaszcza w Małopolsce, ale także na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Spowodowane było to uaktywnieniem się strefy frontowej z opadami, która zatrzymana została przez niże z południa Starego Kontynentu.

W środkowych warstwach troposfery przeważający obszar Europy znajduje się pod wpływem rozległej zatoki wypełnionej arktycznym chłodem, która sięga aż Morza Śródziemnego i północnych rejonów Afryki.

P

Analiza synoptyczna na dzień 12 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC (IMGW-PIB). Warto zwrócić uwagę na rozciągający się na południe od Polski front polarny, to właśnie chmury tego frontu wraz z opadami występują nad Polską. Można uznać, że południe i południowy wschód Starego Kontynentu pozostają pod wpływem układów niskiego ciśnienia, natomiast pozostały obszar Europy jest pod wpływem antycyklonalnej blokady, która odcina drogę dla niżów znad Atlantyku wprost do naszej części kontynentu europejskiego.

Sobota w polu ciśnienia pod wpływem wyżu, ale wystąpią opady

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 13 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC

Nie oznacza to jednak braku opadów, zwłaszcza na południu i południowym zachodzie Polski.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Niedziela pod wpływem wyżu, pojawi się więcej chwil ze słońcem

W drugi dzień weekendu pozostaniemy pod wpływem antycyklonalej blokady utrzymującej się nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Zrobi się jednak nieco cieplej i wystąpi więcej rozpogodzeń względem poprzednich dni.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

W poniedziałek pogodnie w sporej części Polski z zachmurzeniem od małego do umiarkowanego, lokalnie dużego

Pojutrze Polska pozostanie pod wpływem silnego wyżu znad Skandynawii, stanowiącego istotny element blokady strefowej cyrkulacji atmosfery i napływu cieplejszych mas powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

W środę przepływ zmieni się na wschodni, zacznie napływać coraz cieplejsze powietrze

Kierunek napływu mas powietrza zmieni się na wschodni, dlatego do naszego kraju zacznie docierać coraz cieplejsza masa powietrza.

Prognoza pogody na 17 kwietnia (IMGW-PIB)

Czwartek jeszcze cieplejszy, możliwe blisko 20 stopni