Pogoda na Lany Poniedziałek 2020. Burze z gradem i silny wiatr oraz opady, duży kontrast termiczny w Polsce

W drugi dzień świąt cała Polska znajduje się pod wpływem niżu „TANJA” znad Skandynawii. Dodatkowo z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się front chłodny położony w pogłębionej zatoce niżowej. Ubiegłej nocy słabe burze występowały w woj. małopolskim, wielkopolskim i na Kujawach. Zagrzmiało też na Ziemi Lubuskiej. W poniedziałek czeka nas kontynuacja burzowej aury zwłaszcza na południu i wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.04.2020, 12 UTC

W północnej części Polski i na zachodzie w pierwszej części dnia zachmurzenie duże. Prognozowane są również opady deszczu. W godzinach popołudniowych zaczną postępować wyraźne rozpogodzenia za frontem chłodnym niżu znad Skandynawii. Rozpocznie się spływ masy pochodzenia arktycznego. W godzinach wieczornych prognozowane są miejscowe opady deszczu ze śniegiem, krupy i śniegu. Na Wybrzeżu niewykluczone są słabe burze w arktycznej masie powietrza. Zjawiska burzowe prognozowane są również na południu i wschodzie. Tutaj w pierwszej części dnia na ogół pogodnie, ale około południa zachmurzenie wzrośnie do dużego, okresami całkowitego. Wystąpią opady deszczu i lokalne burze, zwłaszcza w formie pojedynczych komórek burzowych, jak i też struktur wielokomórkowych. Z najgroźniejszych formacji konwekcyjnych spadnie grad i wystąpią porywy wiatru do 90 km/h. Najwyższe sumy opadów są wyliczane przez modele dla woj. małopolskiego i podkarpackiego do 20 mm w burzach. W Tatrach spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Prognozowany jest duży kontrast termiczny w poniedziałek. Nad morzem będzie zaledwie 7°C w najcieplejszym momencie dnia, do około 15°C w centralnej części kraju, najwyższe wartości zobaczą na termometrach mieszkańcy południowej i wschodniej części RP od 18°C do 21°C.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Silny wiatr, ostrzega IMGW-PIB

Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach nad morzem i w czasie burz do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni, na Podkarpaciu południowo-zachodni. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek

Prognozowane echa radarowe przez model SWISS-HD w poniedziałek. Widoczne są także punktowe burze.

Aktualna temperatura tutaj

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ