Pogoda na lato 2019 r. dla Polski: Fale upałów, gwałtowne burze i chłodne okresy

Maj okazał się miesiącem poniżej normy wieloletniej. Ujemna anomalia temperatury nie występowała przez cały miesiąc od marca 2018 roku, gdy obserwowano ujemną anomalię temperatury. Nie brakowało wtedy przymrozków i opadów śniegu. Po 15 maja nadeszło wyraźne ocieplenie z gwałtownymi burzami, natomiast 21 maja obserwowano liczne trąby powietrzne m.in na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Ziemi Świętokrzyskiej. W ostatnich dniach poprzedniego miesiąca znów zrobiło się chłodniej i odnotowano przymrozki, szczególnie na Pomorzu oraz Wielkopolsce.

 


Na szczęście chłodny maj mamy już za sobą. Czerwiec zaczął się z wysokimi temperaturami i gwałtownymi burzami, jakie występują punktowo. 
Niemal do końca bieżącego tygodnia utrzyma się wysoka temperatura w Polsce, chwilowe i większe ochłodzenie jest prognozowane na niedzielę, gdy ma być poniżej 27 stopni. Spodziewane są również burze, lokalnie niemal w całym kraju.


Przyszły tydzień zapowiada się gorący niemal w całym kraju, punktowo dokuczać mają nam burze o dużej intensywności. Dopiero w drugiej połowie tygodnia może nieco się ochłodzić i temperatura spadnie poniżej 20 stopni.
Prawdopodobnie dopiero po połowie miesiąca możliwe jest większe ochłodzenie i temperatura utrzymywać ma się w okolicach normy wieloletniej. Niewykluczone, że upały i gwałtowne burze powrócą jeszcze w czerwcu. 


Wiele wskazuje, że czerwiec może zapisać się z dodatnią anomalią temperatury sięgającą nawet 2 stopnie powyżej normy wieloletniej. 


Lipiec prawdopodobnie będzie miesiącem z temperaturą w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko powyżej. Na zachodzie i północy kraju występować ma deficyt opadów, nieco więcej według CFS ma być ich na południu, centrum i wschodzie. Warto jednak wspomnieć, że opady w porze ciepłej często są o charakterze lokalnym, dlatego w wielu miejscach występować może deficyt opadów. 


W lipcu prawdopodobne są także dni z upałami i gwałtownymi burza. Występować mają jednak też dni z temperaturą poniżej 25 stopni. Ciężko wskazać, która dekada miesiąca będzie wyjątkowo gorąca, mając na uwadze odległe prognozy numeryczne obarczone bardzo dużym błędem.  Zbliżona aura panować ma także w sierpniu, chociaż może być więcej dni chłodnych niż w nadchodzącym miesiącu. 

Najnowsze informacje pogodowe na 
https://fanipogody.pl/
Położenie opadów i burz poniżej 
https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/