Pogoda na maj 2019 r. dla Polski. Gwałtowne burze, deficyt opadów i możliwe pierwsze fale upałów

Dysponujemy już najnowszą prognozą sezonową modelu CFS na maj 2019 r. Nadchodzący miesiąc może zapisać się w okolicach normy wieloletniej pod względem temperatury, natomiast opadów najwięcej może być na wschodzie. Przygruntowe przymrozki w maju są również prawdopodobne.

Maj jest miesiącem, gdy wzrasta statystycznie ilość dni z burzami. Są one również dużo groźniejsze niż w kwietniu. Częściej do Polski dociera również powietrze zwrotnikowe, pojawiają się niejednokrotnie pierwsze dłuższe fale upałów.

Najbliższy miesiąc przyniesie najprawdopodobniej dalszą dominacje wyżów barycznych, ale nie przez cały miesiąc. Zdarzać będą się oczywiście okresy, gdy wpływ będą mieć zatoki niżowe wraz z frontami atmosferycznymi.

W maju niejednokrotnie do naszej części Europy docierają niże znad Morza Śródziemnego, niosąc większe porcje opadów, które szczególnie docierają do południowej i wschodniej części Polski.

Wiosną i latem problem suszy pogłębiają opady pochodzenia konwekcyjnego. Są one mocno nierównomierne względem tych, które występują na jesieni i zimą. Tych, które są pochodzenia wielkoskalowego jest stosunkowo niewiele, a szanse na nie daje zwłaszcza oddziaływanie niżów, które mogą dotrzeć do naszej części Europy z południa.

Problem suszy na obszarze Polski zaczyna się pogłębiać, co mogliśmy oglądać wczoraj, zwłaszcza w pasie od Mazowsza przez Kujawy aż po Pomorze, gdzie występowały wichury pyłowe spowodowane mocno wysuszoną glebą. Piach i pył znad naszego kraju dotarł aż nad Morze Bałtyckie i Północne oraz Norweskie.

https://www.facebook.com/IMGW.PIB/videos/340494893535263/


W okolicach „Zimnych Ogrodników” być może nawet wcześniej istnieje szansa na pojawienie się spływu chłodniejszego powietrza z północy. Wtedy nocami możliwe są przygruntowe przymrozki. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy dojdzie do silnej blokady antycyklonalnej na północy Starego Kontynentu.

Na bardziej szczegółowe prognozy przyjdzie nam jeszcze poczekać. Prognozy powyżej 5 dni, zwłaszcza w porze wiosennej i letniej są obarczone dużym błędem prognostycznym, natomiast prognozowanie opadów zwłaszcza w porze ciepłej sprawia bardzo dużo problemów modelom numerycznym, gdy dochodzi do tego konwekcja a nie opady pochodzenia wielkoskalowego.

Prognozowana anomalia temperatury na maj 2019 r. model CFS. Na wschodzie spodziewana jest nawet ujemna anomalia temperatury.

W maju czeka nas również wyraźny deficyt opadów, najwięcej opadów według modelu CFS może spaść na wschodzie. Najgorzej z opadami może być w południowej i zachodniej części Polski.


Prognoza ta ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie

Już jutro groźna pogoda w Polsce.