Pogoda na niedzielę 13 listopada 2022. Wyż gnije nad Polską

Polska znajduje się w centrum ośrodka wysokiego ciśnienia. Jednak pogoda wcale nie przynosi nam mnóstwa słońca kojarzonego z wyżową aurą. Wszystko przez zjawisko tzw. zgniłego wyżu. Zjawisko dość częste o tej porze roku. Pogoda na niedzielę również kształtowana będzie przez tzw. gnijący wyż.

Pogoda na niedzielę. Wyż nad Polską
Pogoda na niedzielę. Wyż nad Polską

Powyżej mapa baryczna Europy na dzisiejszą datę. Nasz region znalazł się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Jednak zarówno z zachodu, jak i wschodu, napierają niże. Są to bardzo głębokie ośrodki przynosząc śnieżyce na wschodzie i bardzo dynamiczną pogodę na zachodzie kontynentu. Przeczytaj również: Śnieżyca nad Polską. Jak wyglądają obecne prognozy?

Pogoda na niedzielę. Zgniły wyż. Mnóstwo chmur i mgły

Nie tak wyobrażamy sobie wyżową pogodę. Podczas gdy marzył nam się słoneczny, bezchmurny dzień, niestety kolejny raz w tym tygodniu większość kraju przykryta zostanie zachmurzeniem inwersyjnym. Do tego dochodzą mgły. To wszystko przyniesie nam raczej szaro bury krajobraz późnej jesieni.

Zachmurzenie i opady nad Polską
Zachmurzenie i opady nad Polską. Źródło: kachelmannwetter.com

Doskonale dzisiejsze zachmurzenie, mgły a nawet opady zaprognozował model SWISS-HD (źródło mapy kachelmannwetter.com). Chwile ze słońcem pogoda na niedzielę przyniesie wyłącznie na krańcach południowych Polski. Na pozostałym obszarze niedziela upłynie nam pod znakiem zachmurzenia niskiego i mgieł. W pasie od centrum po wschód możliwe są przelotne, słabe opady deszczu i mżawki. Jednak opad nawet jak wystąpi, to będzie symboliczny. Nie zmienia to jednak faktu, że niedziela przyniesie nam raczej szarą, nie chcę napisać „depresyjną” aurę. Zachęcam mimo wszystko do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Niedziela 13 listopada. Brak wiatru nad Polską
Brak wiatru nad Polską

Na spacer warto wybrać się tym bardziej, że nie uświadczymy dziś wiatru. W większości regionów praktycznie bezwietrznie. Tylko na południowym zachodzie kraju możliwe są porywy wiatru do 40-50 km/h.

Umiarkowane temperatury dziś w kraju

Mamy prawie połowę listopada. Nie spodziewamy się bardzo wysokich temperatur w kraju. Jednak pogoda na niedzielę jeszcze pozytywnie zaskoczy, ponieważ temperatury będą całkiem przyjemne. Poniżej prognoza temperatury na najcieplejszy moment dzisiejszego dnia.

Pogoda na niedzielę. Prognoza temperatury
Pogoda na niedzielę. Prognoza temperatury

W przeważającej ilości regionów kraju termometry wskażą dziś 12-14 stopni Celsjusza. Tylko nieco chłodniej na wschodzie, gdzie pogoda na niedzielę przyniesie 10-12 stopni Celsjusza. Z jednej strony słońce nie będzie dziś pomagać wzrostom temperatury. Z drugiej strony brak wiatru nie będzie obniżał temperatury odczuwalnej. Myślę, że temperatury w niedzielę są naprawdę w porządku. Jeszcze bardziej w porządku będzie dziś wartość ciśnienia atmosferycznego. Barometry pokażą dziś w Polsce ponad 1030 hPa, jednak zaznaczyć należy, że od niedzielnego popołudnia ciśnienie atmosferyczne zacznie powoli spadać. Zachęcam do odwiedzin portalu w kolejnych godzinach. Dziś między innymi prognoza długoterminowa na 16 dni oraz najnowsze prognozy odnośnie mrozu, jaki pojawi się w kraju za kilka dni.