Pogoda na niedzielę 19 marca 2023. Ciąg dalszy postępującej wiosny w Polsce

Sobotni poranek napędził mi lekko stracha, że zachmurzenie w kraju będzie większe niż prognozowałem. Szczęśliwie okazało się, że front, zgodnie z prognozami przynosił zachmurzenie i przelotne, słabe opady tylko na północy kraju. Pogoda na niedzielę przyniesie nam jeszcze więcej rozpogodzeń. Zapraszam na prognozę pogody, którą rozpoczynamy tradycyjnie od mapy z sytuacja synoptyczną.

Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Polska znajduje się dziś na granicy obszarów podwyższonego i obniżonego ciśnienia. Na wschodzie w centrum i na południu kraju pogoda wyżowa z dużą ilością słońca. Na zachodzie Polski, gdzie powoli wpływ na pogodę zacznie mieć niż, zachmurzenie umiarkowane, a po południu możliwe będą tu przelotne opady. Wyż ze wschodu wytraca impet, przez co przez najbliższe kilkadziesiąt godzin otworzy się droga dla zachodniej cyrkulacji powietrza. Na ten moment na Atlantyku nie widać bardzo dynamicznego cyklonu, który w znaczący sposób zmieniłby pogodę w naszym regionie.

Pogoda na niedzielę. Jeszcze cieplej w Polsce

Sobota była już naprawdę ciepła, zwłaszcza na zachodzie Polski. Dziś ciepłe masy powietrza z południowego zachodu napłyną nad jeszcze większy obszar kraju. Pogoda na niedzielę przyniesie nam temperatury powietrza na poziomie nawet 16 stopni Celsjusza. Poniżej prognoza temperatury dla Polski wg. europejskiego modelu ECMWF.

Pogoda na niedzielę. Prognoza temperatury
Pogoda na niedzielę. Prognoza temperatury

Jednak nie temperatura maksymalna dziś jest najważniejsza. Znacznie bardziej pozytywną, w mojej ocenie informacją jest, że wiosenne ciepło „rozleje się” po całym kraju. Pogoda na niedzielę przyniesie 12-13 stopni nawet na krańcach wschodnich kraju, gdzie jeszcze wczoraj było poniżej dziesięciu stopni Celsjusza. Podczas gdy na wschodzie będzie ciepło, ale jeszcze poniżej piętnastek, tak na zachodzie kraju temperatury dziś iście wiosenne. Jak wspomniałem powyżej na krańcach zachodnich Polski termometry dziś wskazywać mogą nawet do 17 stopnie Celsjusza.

Prognoza siły wiatru na niedzielę w Polscee
Słaby wiatr w Polsce w niedzielę 19 marca

Podczas gdy w sobotę wiatr obniżał temperaturę odczuwalną, tak dziś sytuacja ta nie będzie mieć już miejsca. Wiatr zdecydowanie uspokoi się, a porywy przekraczające 40 km/h właściwie tylko w górach i na obszarach podgórskich.

Dziś w Polsce pojawią się opady

Pogoda na niedzielę może przynieść więcej opadów, jednak te występować będą tylko lokalnie. Zachód kraju dostaje się pod wpływ ośrodka niskiego ciśnienia. Do Polski z zachodu zbliżają się fronty atmosferyczne. Będzie miało to przełożenie na zachmurzenie i opady w zachodnich regionach kraju.

Pogoda na niedzielę. Prognoza opadów dla Polski
Pogoda na niedzielę. Prognoza opadów dla Polski

Wchód, centrum i południe dziś wolne od opadów. Wręcz bardzo prawdopodobnie czeka nas w tych regionach powtórka z dnia wczorajszego, gdy słońce królowało na niebie. Pogoda na niedzielę znów przyniesie większe zachmurzenie w regionach zachodnich. Po południu możliwy jest tu rozwój chmur kłębiastych. Przynosiły one będą lokalne, przelotne opady deszczu. Nie można wykluczyć pojawienia się wyładowań atmosferycznych na zachodzie kraju. Ciśnienie atmosferyczne na stabilnym poziomie. W niedzielę barometry wskazywały będą ponad 1015 hPa. W kolejnych godzinach zapraszam do odwiedzania portalu. Dziś między innymi opublikujemy prognozę pogody długoterminowej na 16 dni dla Polski.