Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na niedzielę 27.11.2022. Zgniły wyż. Alerty pogodowe IMGW. Uwaga na gęste mgły i marznący deszcz

Pogoda na niedzielę, mgły i opady marznące. Alerty IMGW


Dziś nad Polską znajdzie się centrum mało rozległego wyżu. Nasz region znajduje się w strefie podwyższonego ciśnienia. Jednak w chłodnym okresie roku wyż nie zawsze oznacza piękną i słoneczną pogodę. Tak będzie i dziś. Pogoda na niedzielę przyniesie mnóstwo mgieł i wilgoci. Słońca dziś w kraju raczej nie uświadczymy.

Pogoda na niedzielę. Zgniły wyż przyniesie mnóstwo mgieł w kraju

Spójrzmy na sytuację baryczną w Europie. Poniżej mapa z niemieckiego instytutu meteorologii DWD.DE.

Pogoda na niedzielę Sytuacja baryczna w Europie

Kontynent jest dziś podzielony pod względem obszarów ciśnienia. Na zachodzie i południu królują niże przynosząc sporą dynamikę w pogodzie. Występują silne wichury, a nawet burze. Zupełnie inaczej pogoda wygląda na wschodzie kontynentu. Tutaj rozbudował się potężny wyż. W centrum antycyklonu, nad środkową Rosją ciśnienie sięga 1050 hPa. W Polsce ciśnienie osiągnie dziś wartość 1030 hPa. Wyż przyniesie silną inwersję (osiadanie) powietrza. W połączeniu z dużą wilgocią i dość niską temperaturą pogoda na niedzielę przyniesie mnóstwo mgieł w Polsce. Poniżej mapa z prognozą mgieł, zachmurzenia i opadów modelu SWISS-HD (źródło kachelmannwetter.com).

Pogoda na niedziele przyniesie mgły w Polsce
Mgły w Polsce, źródło mapy: kachelmannwetter.com

Widać tu, że mieszkańcy wielu regionów Polski zmagali będą się dziś z mgłą. Mgły mogą i będą dziś lokalnie bardzo gęste ograniczając widzialność poziomą do kilkudziesięciu metrów. Jednak ich występowanie ograniczy się dziś raczej do północnego wschodu i centrum kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega również przez opadami marznącymi. Mżawka marznąca pojawić może się praktycznie wszędzie we wschodniej połowie kraju. Potwierdzam to po porannym spacerze z moim psem. Karoserie samochód w Lublinie pokryte są kilkumilimetrową warstwą zamarzniętej mżawki. Lokalnie bardzo ślisko jest też na chodnikach (stan na 6:15 rano). Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na grudzień 2022

Temperatury w niedzielę w Polsce. Mróz na chwilę odpuści

Pogoda na niedzielę przyniesie nam przez chwilę dodatnie temperatury w całym kraju. Podczas gdy mróz utrzymywał się ostatnio na wschodzie nawet za dnia, dziś odpuści na kilka godzina podczas najcieplejszego momentu dnia. Jednak z rana i wieczorem mróz powróci na wschód kraju.

Temperatury w Polsce
Temperatury w Polsce w niedzielę 27 listopada

Powyżej prognoza wartości temperatury na dzisiejszy dzień. Podczas gdy na wschodzie Polski temperatury będą minimalnie dodatnie, na zachodzie kraju termometry wskazywać mogą nawet do 7-8 stopni Celsjusza. W pasie centralnym kraju temperatury w najcieplejszym momencie dnia to 2-4 stopni Celsjusza. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr, który dziś w Polsce będzie praktycznie nieodczuwalny. Bardzo wysokie wartości osiąga dziś ciśnienie atmosferyczne. Barometry w kraju wskażą dziś nawet 1030 hPa. Zapraszam na portal również w kolejnych godzinach. Przygotujemy dla Was ciekawe prognozy pogody dla Polski i Europy. Będzie o silnym mrozie, który przed nami, a Arek przygotuje dla Was prognozę długoterminową na 16 dni dla Polski. Zapraszam i życzę Wam miłej niedzieli.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk