Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Inwazje arktycznego chłodu wystąpią. Będzie silny mróz -20°C i śnieżyce w Polsce

pogoda na grudzien 2022

pogoda na grudzień 2022

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2022. Silne adwekcje chłodu z wysokich szerokości geograficznych zdarzą się. Okresami w obszarach przejaśnień i dłuższych rozpogodzeń możliwe są spadki temperatury poniżej -20°C. W sprzyjających warunkach, pojawić mogą się śnieżyce związane z niżami śródziemnomorskimi.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Mróz i śnieg mogą nie być zjawiskiem rzadkim na nizinach i wyżynach

1 grudnia 2022 rozpocznie się meteorologiczna zima. Kalendarzowa zima nadejdzie trzy tygodnie później. Nieuniknione jest to, że z każdym tygodniem będzie coraz chłodniej. Dobiega końca listopad 2022. Od drugiej połowie listopada na przeważającym obszarze Polski temperatury spadły. W wielu regionach panuje termiczne przedzimie. Natomiast we wschodniej połowie kraju przez kilka dni z rzędu wartości były charakterystyczne dla zimy termicznej z całodobowym mrozem i śniegiem. W grudniu tych okresów chłodu może być całkiem sporo i prawdopodobnie silny mróz okresami da się we znaki w pierwszej dekadzie nowego miesiąca.

Pogoda długoterminowa temperatury i opadu z CMM IMGW-PIB na grudzień 2022

Średnia temperatura i suma opadów w normie według specjalistów z IMGW

Z najnowszych prognoz, które zostały opracowane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 w grudniu 2022.

Prognoza od IMGW na 12 miesiąc roku dla Polski

pogoda na grudzień 2022 w Polsce
pogoda długoterminowa na grudzień 2022

Pogoda długoterminowa. CFS z każdą kolejną aktualizacją jest coraz chłodniejszy. Miejscami anomalia temperatura w kraju zaskoczy

Należy podkreślić, że model klimatyczny CFS daje nam sygnał, który sugeruje miesiąc ciepły na przeważającym obszarze w skali miesięcznej. Mimo to nie można wykluczyć, że poszczególne tygodnie mogą charakteryzować się ujemnymi odchyleniami od średniej wieloletniej. Prawdopodobne są epizody z atakami zimy na nizinach, a nawet większy mróz całodobowy. Szczególnie w sytuacji nadejścia niżów z rodowodem śródziemnomorskim, które niosą dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego, możliwe są większe śnieżyce. Dość spora pokrywa śnieżna może utworzyć się miejscami w wielu regionach naszego kraju. Możliwe są utrudnienia na drogach, nawet w formie paraliżów komunikacyjnych. Skala ataków zimy w grudniu może być nieporównywalnie większa, niż w drugiej połowie listopada na obszarze Polski. Jednak nie da się wskazać z tak dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie i w których dniach wystąpią one.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022 według modelu CFS. Wyliczane odchylenie średniej miesięcznej anomalii temperatury od normy wieloletniej, uwzględniając okres ref. 1984-2009.

chłodny wzór możliwy
Chłodny pattern możliwy w kolejnych prognozach dla Polski

Okresy z dużymi zimowymi ochłodzeniami bardzo prawdopodobne

Względem poprzednich prognozy jest znacznie prawdopodobieństwo, że w chłodniejszych masach powietrza okresami pojawią się większe opady śniegu i mieszane, a nawet burze śnieżne np. w powietrzu arktycznym morskim. Nie można wykluczyć, że zdarzą się także silne ataki zimy związane z wkroczeniem aktywnych ośrodków niżowych znad Morza Śródziemnego. Prawdopodobne są również opady marznące powodujące gołoledź, które okażą się znacznie częstsze niż w listopadzie. Z uwagi na odległy termin, należy śledzić prognozy kolejne rozwiązania modeli numerycznych.

Przykład zimowej scenerii w półroczu chłodnym na nizinach w Polsce

pogoda długoterminowa na grudzień 2022
Silne śnieżyce możliwe w grudniu 2022

Z ostatniej prognozy modelu CFS wynika, że może przez dłuższy okres czasu wystąpić dominacja pola wyżowego. W północnej i wschodniej części europejskiego obszaru synoptycznego, rozciągać może się się obszar wyżowy, który w sprzyjających warunkach może sprowadzać chłodne masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Może on zablokować na dłuższy okres czasu cyrkulacje strefową. Czasem jednak w ciepłych sektorach atlantyckich i śródziemnomorskich niżów może zaznaczyć się napływ cieplejszego powietrza z kierunków południowych. Będą to prawdopodobnie tylko epizody z przekroczeniem 10°C/15°C i to głównie południowej oraz zachodniej części kraju. Częściej temperatura ma być w normie, a czasem nawet poniżej normy. Będziemy weryfikować pogodę długoterminową na grudzień 2022 w kolejnych dniach.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022 według modelu CFSv2

pogoda długoterminowa na grudzień 2022
Prognoza długoterminowa na grudzień 2022 według CFS

Grudzień nie będzie tak ciepły jak minione miesiące. Często może zapanować w wielu regionach termiczna zima

Reasumując, grudzień 2022 powinien zapisać się jako w normie, bądź nieco powyżej normy wieloletniej w południowej części kraju. Ilość opadów na przeważającym obszarze Polski będzie w normie, bądź nieco poniżej normy klimatycznej. Nie wynika obecnie z prognoz, aby był to kolejny miesiąc z ilością opadów powyżej normy wieloletniej. Pojawiać będą się nad Polską fronty przynoszące w cieplejszych masach opady deszczu, czasem w chłodniejszych mieszane i śniegu. Tych akcentów zimowych, a nawet ataków zimy może być całkiem sporo. Najczęściej w Polsce oscylować ma pobliżu normy wieloletniej. Niewykluczone, że tak jak ubiegłym roku miejscami święta Bożego Narodzenia okażą się białe i mroźne. Pod warunkiem, że nie ruszy w tym okresie cyrkulacja zachodnia atmosfery. Jednak precyzyjne prognozowanie pogody z podziałem na poszczególne tygodnie grudnia 2022 nie jest możliwe. Prognozy modeli z różnych ośrodków monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na łamach naszego portalu.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych w formie wichur, silnych śnieżyc, lokalnych burz z silnym wiatrem itd.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz