Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2022. Silne adwekcje chłodu z wysokich szerokości geograficznych zdarzą się. Okresami w obszarach przejaśnień i dłuższych rozpogodzeń możliwe są spadki temperatury poniżej -20°C. W sprzyjających warunkach, pojawić mogą się śnieżyce związane z niżami śródziemnomorskimi.
Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Mróz i śnieg mogą nie być zjawiskiem rzadkim na nizinach i wyżynach
1 grudnia 2022 rozpocznie się meteorologiczna zima. Kalendarzowa zima nadejdzie trzy tygodnie później. Nieuniknione jest to, że z każdym tygodniem będzie coraz chłodniej. Dobiega końca listopad 2022. Od drugiej połowie listopada na przeważającym obszarze Polski temperatury spadły. W wielu regionach panuje termiczne przedzimie. Natomiast we wschodniej połowie kraju przez kilka dni z rzędu wartości były charakterystyczne dla zimy termicznej z całodobowym mrozem i śniegiem. W grudniu tych okresów chłodu może być całkiem sporo i prawdopodobnie silny mróz okresami da się we znaki w pierwszej dekadzie nowego miesiąca.
Pogoda długoterminowa temperatury i opadu z CMM IMGW-PIB na grudzień 2022
Średnia temperatura i suma opadów w normie według specjalistów z IMGW
Z najnowszych prognoz, które zostały opracowane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 w grudniu 2022.
Prognoza od IMGW na 12 miesiąc roku dla Polski
Pogoda długoterminowa. CFS z każdą kolejną aktualizacją jest coraz chłodniejszy. Miejscami anomalia temperatura w kraju zaskoczy
Należy podkreślić, że model klimatyczny CFS daje nam sygnał, który sugeruje miesiąc ciepły na przeważającym obszarze w skali miesięcznej. Mimo to nie można wykluczyć, że poszczególne tygodnie mogą charakteryzować się ujemnymi odchyleniami od średniej wieloletniej. Prawdopodobne są epizody z atakami zimy na nizinach, a nawet większy mróz całodobowy. Szczególnie w sytuacji nadejścia niżów z rodowodem śródziemnomorskim, które niosą dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego, możliwe są większe śnieżyce. Dość spora pokrywa śnieżna może utworzyć się miejscami w wielu regionach naszego kraju. Możliwe są utrudnienia na drogach, nawet w formie paraliżów komunikacyjnych. Skala ataków zimy w grudniu może być nieporównywalnie większa, niż w drugiej połowie listopada na obszarze Polski. Jednak nie da się wskazać z tak dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie i w których dniach wystąpią one.
Pogoda długoterminowa na grudzień 2022 według modelu CFS. Wyliczane odchylenie średniej miesięcznej anomalii temperatury od normy wieloletniej, uwzględniając okres ref. 1984-2009.
Okresy z dużymi zimowymi ochłodzeniami bardzo prawdopodobne
Względem poprzednich prognozy jest znacznie prawdopodobieństwo, że w chłodniejszych masach powietrza okresami pojawią się większe opady śniegu i mieszane, a nawet burze śnieżne np. w powietrzu arktycznym morskim. Nie można wykluczyć, że zdarzą się także silne ataki zimy związane z wkroczeniem aktywnych ośrodków niżowych znad Morza Śródziemnego. Prawdopodobne są również opady marznące powodujące gołoledź, które okażą się znacznie częstsze niż w listopadzie. Z uwagi na odległy termin, należy śledzić prognozy kolejne rozwiązania modeli numerycznych.
Przykład zimowej scenerii w półroczu chłodnym na nizinach w Polsce
Z ostatniej prognozy modelu CFS wynika, że może przez dłuższy okres czasu wystąpić dominacja pola wyżowego. W północnej i wschodniej części europejskiego obszaru synoptycznego, rozciągać może się się obszar wyżowy, który w sprzyjających warunkach może sprowadzać chłodne masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Może on zablokować na dłuższy okres czasu cyrkulacje strefową. Czasem jednak w ciepłych sektorach atlantyckich i śródziemnomorskich niżów może zaznaczyć się napływ cieplejszego powietrza z kierunków południowych. Będą to prawdopodobnie tylko epizody z przekroczeniem 10°C/15°C i to głównie południowej oraz zachodniej części kraju. Częściej temperatura ma być w normie, a czasem nawet poniżej normy. Będziemy weryfikować pogodę długoterminową na grudzień 2022 w kolejnych dniach.
Pogoda długoterminowa na grudzień 2022 według modelu CFSv2
Grudzień nie będzie tak ciepły jak minione miesiące. Często może zapanować w wielu regionach termiczna zima
Reasumując, grudzień 2022 powinien zapisać się jako w normie, bądź nieco powyżej normy wieloletniej w południowej części kraju. Ilość opadów na przeważającym obszarze Polski będzie w normie, bądź nieco poniżej normy klimatycznej. Nie wynika obecnie z prognoz, aby był to kolejny miesiąc z ilością opadów powyżej normy wieloletniej. Pojawiać będą się nad Polską fronty przynoszące w cieplejszych masach opady deszczu, czasem w chłodniejszych mieszane i śniegu. Tych akcentów zimowych, a nawet ataków zimy może być całkiem sporo. Najczęściej w Polsce oscylować ma pobliżu normy wieloletniej. Niewykluczone, że tak jak ubiegłym roku miejscami święta Bożego Narodzenia okażą się białe i mroźne. Pod warunkiem, że nie ruszy w tym okresie cyrkulacja zachodnia atmosfery. Jednak precyzyjne prognozowanie pogody z podziałem na poszczególne tygodnie grudnia 2022 nie jest możliwe. Prognozy modeli z różnych ośrodków monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na łamach naszego portalu.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych w formie wichur, silnych śnieżyc, lokalnych burz z silnym wiatrem itd.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Inwazje arktycznego chłodu wystąpią. Będzie silny mróz -20°C i śnieżyce w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.