Najgroźniejsze zjawiska konwekcyjne prognozowane są dziś na południowym-wschodzie. W obszarze wystąpią ulewy w których może spaść do 30 mm, prawdopodobny grad o średnicy do 3 cm oraz porywy wiatru do 80 km/h.

W niedzielę nad północno-wschodnią Polską ulokowany jest płytki ośrodek niżowy. Z omawianym niżem związany jest front chłodny, który powoli przemieszcza się na wschód. Przed frontem zalega powietrze zwrotnikowe, natomiast za frontem masa polarno-morska, ale tylko we wschodniej połowie kraju będzie to powietrze bardzo ciepłe i chwiejne.

W godzinach porannych w północno-wschodniej części Polski występują zanikające burze, jakie powstały jeszcze w porze nocnej i nad ranem.

Na skutek dziennej insolacji na wschód od linii frontu atmosferycznego, prognozowana jest duża energia dostępna drogą konwekcyjną na poziomie od 2000 J/kg do 3000 J/kg. Oprócz tego charakteryzować ma się bardzo dużą wodnością atmosfery, około 40 mm, natomiast we wschodniej części Polski do 50 mm na linii konwergencji wiatru dolnego. Inicjacji, głębokiej, wilgotnej konwekcji będzie sprzyjać obecność mechanizmów wspomagających rozwój burz, czyli zbieżności i frontu chłodnego, ale także kluczowa okaże się orografia terenu w Karpatach oraz na Roztoczu.

Akumulacja opadów wyniesie od 30 mm, na wschodzie kraju do 40 mm, a w Karpatach, na Pogórzu Karpackim i w rejonie Roztocza, gdzie inicjację konwekcji będzie ułatwiać orografia, tam sumy sięgną od 30 mm do 50 mm.

Analizując warunki kinematyczne, przepływ i ścinanie będzie na ogół słabe do umiarkowanego, konwekcja przyjmie formę izolowanych komórek i struktur wielokomórkowych. Istnieje niskie ryzyko superkomórek z płytkimi mezocyklonami.

Już w pierwszej części dnia powstaną kolejne chmury Cb. Prognozowany jest rozwój burz, zwłaszcza na południu kraju i Roztoczu.

Burze lokalnie przyniosą porywy wiatru d0 80 km/h, a na południowym wschodzie i południu do 100 km/h. Niewykluczone są również lokalne opady gradu do 3 cm średnicy.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar burz w niedzielę według IMGW-PIB

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

Arkadiusz Wójtowicz

3 Comments

 • Znafca
  Posted 16 czerwca 2019 11:59 0Likes

  “Upał tylko na wschodzie”
  Czy to ma sugerować że jesteśmy w Grecji?Bo n zachodzie Polski ma być temperatura właściwie też powyżej średniej dla czerwca.

  • flanker7
   Posted 16 czerwca 2019 18:03 0Likes

   Grecja chyba na południu jest, przynajmniej tak mi się wydaje
   Na wschodzie to Wielki Brat. Ale mogę się mylić, w końcu każda droga prowadzi do Rzymu, Aten, Moskwy, itp:)

   • Znafca
    Posted 16 czerwca 2019 19:28 0Likes

    Wielki Brat to raczej za oceanem.Rosja już spotulniała tylko w propagandzie pis jest tak straszna.Natomiast nie nawiązywałem do zachodu czy wschodu w inny sposób jak jedynie jako opis regionu Polski gdzie są niższe albo temperatury. Chodziło o to że tekst był napisany w sposób jakby upały były czymś niemal obowiązkowym w czerwcu w Polsce.Chociaż przyznam ze standardy aktualnego czerwca są zbliżone do czerwca z Belgradu.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.