Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 1/2 września. Przymrozki możliwe, antycyklon kształtować ma pogodę. Burze nie wystąpią

Pogoda na noc z czwartku na piątek. Wystąpić mogą lokalnie przygruntowe przymrozki, ale nie będą długotrwałe. Wyż dalej kształtuje warunki pogodowe. Nie będzie warunków w tej masie do rozwoju głębokiej wilgotnej konwekcji.

Pogoda. Płynie do Polski zimne powietrze z północy

Już wczoraj nad Polską znalazła się znacznie chłodniejsza masa powietrza płynąca do nas z dalekiej północy. Jest to powietrze arktyczne z wysokich szerokości geograficznych. Obserwujemy duże dobowe wahania temperatury. Nocami w sprzyjających warunkach są duże spadki temperatury do wartości nawet jednocyfrowych. Najzimniejsza zapowiada się noc z 1/2 września 2022.

Jednak w nocy ze środy na czwartek w północnej oraz centralnej części kraju w masie arktycznej z powodu zjawiska osiadania powietrza w obrębie oddziaływania układu wysokiego ciśnienia, którego ośrodki ulokowały się nad Morzem Północnym, nad Morzem Norweskim. Klin jego rozciąga się od północno-zachodniej części Europy przez Polskę w kierunku południowo-wschodnim, aż po Ukrainę. Rozmyło się ubiegłej nocy wszelkie zachmurzenie i w tej części notowano wolne od chmur niebo. Wyraźny spadek temperatury z powodu wysokiej radiacji ciepła wystąpił. W wielu regionach, w czwartek występowało podinwersyjne zachmurzenie chmurami piętra niskiego.

Za dnia na skutek insolacji i wzrastającej m.in z tego powodu temperatury powietrza. Doszło do rozwoju płytkiej konwekcji, która wyrażona była głównie tworzeniem się zachmurzenia konwekcyjnego typu Cumulus humilis, mediocris, gdzieniegdzie congestus. Miejscami z lepiej rozbudowanych chmur mógł spaść deszcz na północy i centrum. Ponadto znad północnej części Skandynawii przez Zatokę Botnicką, aż popołudniowy Bałtyk napływie świeża arktyczna masa powietrza o cechach morskich.

Cyrkulacja północna kształtuje aurę w Polsce na początku września

Za sprawą utrzymującej się cyrkulacji północnej obserwowaliśmy dziś wartości poniżej średniej klimatologicznej dla tego konkretnego okresu dnia była na poziomie około 16°C – 22°C. Wiatr był na ogół słaby do umiarkowanego z przewagą kierunku północnego, nasilający się wyraźnie z biegiem dnia i słabnący pod wieczor wraz z ustającą insolacją. Dalej pozostajemy pod wpływem wyżu, który charakteryzuje się niewielką różnicą ciśnienia, zatem nie obserwujemy groźnych zjawisk pogodowych.

Pogoda. Maksymalna temperatura powietrza zanotowana na stacjach telemetrycznych IMGW-PIB, 1.09.2022, 8:00-20:00

Pogoda na noc 1/2 września. Przymrozki możliwe, antycyklon kształtować ma pogodę. Burze nie wystąpią
Pogoda zaskakuje na początku września. Zimno w Polsce

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na północy okresami duże i tutaj miejscami przelotne opady deszczu. Głównie na północy lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy przeważającym obszarze od 6°C do 10°C. Na północy i w dolinach górskich chłodniej od 3°C do 5°C, nad morzem cieplej 11°C,12°C, a na Półwyspie Helskim około 14°C. Jednak przy gruncie we wschodniej i centralnej, południowej części kraju od 0°C do 5°C, lokalnie w zastoiskach chłodu przygruntowe przymrozki. Wiatr słaby, z kierunków północnych, na zachodzie wschodni.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 2.09, 04Z według modelu ICON EU – RUC

zimno w polsce
Pogoda. Niska temperatura w kraju w nocy z 1/2 września 2022

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz