Pogoda na noc z czwartku na piątek. Wystąpić mogą lokalnie przygruntowe przymrozki, ale nie będą długotrwałe. Wyż dalej kształtuje warunki pogodowe. Nie będzie warunków w tej masie do rozwoju głębokiej wilgotnej konwekcji.
Pogoda. Płynie do Polski zimne powietrze z północy
Już wczoraj nad Polską znalazła się znacznie chłodniejsza masa powietrza płynąca do nas z dalekiej północy. Jest to powietrze arktyczne z wysokich szerokości geograficznych. Obserwujemy duże dobowe wahania temperatury. Nocami w sprzyjających warunkach są duże spadki temperatury do wartości nawet jednocyfrowych. Najzimniejsza zapowiada się noc z 1/2 września 2022.
Jednak w nocy ze środy na czwartek w północnej oraz centralnej części kraju w masie arktycznej z powodu zjawiska osiadania powietrza w obrębie oddziaływania układu wysokiego ciśnienia, którego ośrodki ulokowały się nad Morzem Północnym, nad Morzem Norweskim. Klin jego rozciąga się od północno-zachodniej części Europy przez Polskę w kierunku południowo-wschodnim, aż po Ukrainę. Rozmyło się ubiegłej nocy wszelkie zachmurzenie i w tej części notowano wolne od chmur niebo. Wyraźny spadek temperatury z powodu wysokiej radiacji ciepła wystąpił. W wielu regionach, w czwartek występowało podinwersyjne zachmurzenie chmurami piętra niskiego.
Za dnia na skutek insolacji i wzrastającej m.in z tego powodu temperatury powietrza. Doszło do rozwoju płytkiej konwekcji, która wyrażona była głównie tworzeniem się zachmurzenia konwekcyjnego typu Cumulus humilis, mediocris, gdzieniegdzie congestus. Miejscami z lepiej rozbudowanych chmur mógł spaść deszcz na północy i centrum. Ponadto znad północnej części Skandynawii przez Zatokę Botnicką, aż popołudniowy Bałtyk napływie świeża arktyczna masa powietrza o cechach morskich.
Cyrkulacja północna kształtuje aurę w Polsce na początku września
Za sprawą utrzymującej się cyrkulacji północnej obserwowaliśmy dziś wartości poniżej średniej klimatologicznej dla tego konkretnego okresu dnia była na poziomie około 16°C – 22°C. Wiatr był na ogół słaby do umiarkowanego z przewagą kierunku północnego, nasilający się wyraźnie z biegiem dnia i słabnący pod wieczor wraz z ustającą insolacją. Dalej pozostajemy pod wpływem wyżu, który charakteryzuje się niewielką różnicą ciśnienia, zatem nie obserwujemy groźnych zjawisk pogodowych.
Pogoda. Maksymalna temperatura powietrza zanotowana na stacjach telemetrycznych IMGW-PIB, 1.09.2022, 8:00-20:00
Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na północy okresami duże i tutaj miejscami przelotne opady deszczu. Głównie na północy lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy przeważającym obszarze od 6°C do 10°C. Na północy i w dolinach górskich chłodniej od 3°C do 5°C, nad morzem cieplej 11°C,12°C, a na Półwyspie Helskim około 14°C. Jednak przy gruncie we wschodniej i centralnej, południowej części kraju od 0°C do 5°C, lokalnie w zastoiskach chłodu przygruntowe przymrozki. Wiatr słaby, z kierunków północnych, na zachodzie wschodni.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 2.09, 04Z według modelu ICON EU – RUC
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC