Przymrozki mogą pojawić się w Polsce. Arktyczne powietrze płynie z północy. Sprawdzamy, gdzie możliwe są spadki poniżej zera

Przymrozki możliwe są w Polsce. Dociera do naszej części Europy zimne powietrze arktyczne z północy. Sprawdzamy, gdzie najbliższe noce i poranki mogą przynieść przygruntowe przymrozki poza obszarami górskimi i podgórskimi.

Adwekcja arktycznego chłodu z wysokich szerokości geograficznych do Polski

Zgodnie z prognozami na przełomie sierpnia i września rozpoczęło się silne ochłodzenie w Polsce. Płynie do nas zimne, ale nieco przetransformowane powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Mapy synoptyczne IMGW, jak i też trajektorii wstecznej ujawniają, że do naszego kraju dociera powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Nocą w tej masie przy bezchmurnym niebie i niewielkiej prędkości wiatru są dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Ważnym czynnikiem wpływającym na spadki temperatury okazują się również lokalne warstwy inwersyjne. Polegają one na tym, że temperatura wraz z wysokością zamiast spadać wyraźnie rośnie do pewnej wysokości. Takich warstw inwersyjnych potrafi być kilka i bardzo dobrze odzwierciedlają to sondaże aerologiczne pionowego przekroju troposfery.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 1.09.2022, 12 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

zimne powietrze płynie do Polski
Przymrozki możliwe w nocy z 1/2 września w Polsce

Płynie do nas powietrze z Arktyki co dobrze widać na mapach trajektorii wstecznej

Powyższa grafika obrazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Polski. Na mapie powyżej widzimy trajektorie wsteczną mas powietrza dla wysokości 950 hPa (500 metrów n.p.g), 850 hPa (1500 m.n.p.g), 700 hPa (3000 m.n.p.g). Największy wpływ na temperaturę przy ziemi mają wysokości izobaryczne 950 hPa i 850 hPa. Zdecydowanie mniejszy, a nawet marginalny na wysokości 700 hPa. Dostrzec można, że powietrze, które dociera do Polski ma obszar źródłowy w rejonie Arktyki. Znajdowała się ta masa powietrza w rejonach podbiegunowych. Widzimy nawet, że masa zalegająca na wysokości 3 km n.p.g znajdowała się jeszcze kilka dni temu w rejonie Grenlandii.

W niższych warstwach troposfery dominuje przepływ z Arktyki, przez Skandynawię aż do naszego kraju. Widzialność w tej masie powietrza jest bardzo dobra, nie występuje w niej dużo wilgoci. Obecność wyżu w polu ciśnienia skutkuje występowaniem ruchów osiadających i rozwojem stabilnych warstw inwersyjnych w pionowym przekroju troposfery. Utrudnia to więc tworzenie opadów i burz. Dzienna konwekcja tworzy się na skutek dziennego nagrzania, ale jej rozwój jest hamowany przez obecność suchych i stabilnych warstw i wyraźnych ruchów zstępujących w wyżu.

Chłodne powietrze zostanie z nami do końca tygodnia. W przyszłym tygodniu wystąpi większa zmiana pogody

Coraz więcej wskazuje, że ochłodzenie nieco nam się przeciągnie. Chłodne masy powietrza pozostaną z nami przynajmniej do końca mijającego tygodnia. Ze szczytem ochłodzenia w okresie od 1.09.2022 do 3.09.2022. Stopniowo cieplejsze powietrze nad dzielnice południowe może zacząć napływać wraz z początkiem przyszłego tygodnia. Szczególnie w okolicach 6-7 września 2022 widzimy powrót cieplejszych barw na mapach anomalii temperatury. Początkowo zmianę cyrkulacji atmosferycznej odczują mieszkańcy południowych dzielnic.

Przymrozki możliwe za sprawą napływu zimna z północy. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 1.09.2022 do 7.09.2022 według modelu ICON wraz ze średnią za 7 dni względem okresu bazowego 1991-2020

Arktyczne powietrze przynosi wartości na termometrach poniżej normy wieloletniej. Możliwe przygruntowe przymrozki

Zimna miniona noc w Polsce, lecz na oficjalnych stacjach IMGW nie pojawiły się przymrozki

Już miniona noc była chłodna w Polsce. Poniższa mapa obrazuje nam minimalną temperaturę powietrza na wysokości 2 metrów n.p.g na oficjalnych stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Najchłodniej było w Resku (woj. zachodniopomorskie), gdzie zmierzono zaledwie 6°C w klatce meteorologicznej. Jednocyfrowe temperatury wystąpiły głównie na wschodzie, północnym-wschodzie i częściowo w centrum. Najcieplej było nad samym morzem, gdzie po ciepłym lecie ten duży akwen oddaje ciepło, dlatego też o tej porze roku jest cieplej niż w głębi kraju.

Przymrozków na 2 metrach nie było minionej nocy w Polsce. Temperatura minimalna na 2 metrach za noc ze środy na czwartek według sieci pomiarowej IMGW

chłodno na 2 metrach
Jednocyfrowe temperatury na wysokości 2 metrów

Najniższa temperatura przy gruncie minionej nocy, lecz przymrozków jeszcze nie było na stacjach telemetrycznych IMGW

Zazwyczaj najniższą temperaturę notujemy przy gruncie co ma związek z radiacyjnym wypromieniowaniem ciepła do wyższych warstw. Dlatego też często na 2 metrach jest cieplej niż przy gruncie, natomiast w dni słoneczne grunt szybciej się nagrzewa i temperatura jest wyższa niż na standardowej wysokości pomiarowej 2 m. Z danych pomiarowych IMGW-PIB wynika, że miejscami temperatura spadła do zaledwie 3°C – 5°C. Najchłodniej było w Siedlcach, natomiast najcieplej wzdłuż gmin nadmorskich.

przymrozki w Polsce nie wystąpiły
Przymrozki ubiegłej nocy przy gruncie na stacjach IMGW nie wystąpiły

Przymrozki możliwe podczas nadchodzącej nocy w Polsce

W wyżu zazwyczaj obserwujemy cykle dobowe temperatury i wiatru. Na skutek dziennego ogrzewania przez promieniowanie słoneczne rośnie temperatura powietrza szczególnie od podłoża. Wzrasta również prędkość wiatru co ma związek z nierównomiernym nagrzewaniem się podłoża. Pod wieczór, gdy kontrasty zmniejszają się, prędkość wiatru maleje, obserwujemy również spadek temperatury. Przy niewielkiej różnicy ciśnienia panuje na ogół niewielki wiatr, a w wielu miejscach cisza. Przy bezchmurnym niebie, marginalnej prędkości wiatru albo nawet ciszy są dogodne warunki do wypromieniowania ciepła. Przewiduje się, że nadchodząca noc będzie jeszcze chłodniejsza. Ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic wschodnich, północno-wschodnich, południowo-wschodnich, centralnych i południowych, gdzie temperatura może wynieść zaledwie od 0°C do 4°C. Najniższe wartości zostaną w drugiej części nocy i nad ranem. Lokalnie nie można wykluczyć przygruntowych przymrozków. Szczególnie w obniżeniach terenu i zastoiskach chłodu. Najcieplej w tym czasie ma być na zachodzie i wzdłuż gmin nadmorskich.

Przymrozki możliwe w Polsce. Prognozowana minimalna temperatura przy gruncie w Polsce i obszarach przyległych, 2 września 2022 w godzinach porannych według szwajcarskiego modelu SWISS-HD

Przymrozki mogą pojawić się w Polsce. Arktyczne powietrze płynie z północy. Sprawdzamy, gdzie możliwe są spadki poniżej zera
Przymrozki możliwe są lokalnie w Polsce

Najniższa temperatura o poranku, następnie temperatura z biegiem godzin zacznie rosnąć

Krótko po wschodzie Słońca zaobserwujemy stopniowy wzrost temperatury. Piątek będzie kolejnym dniem, który przyniesie napływ zimnego powietrza arktycznego z północy. Na termometrach, 2 września 2022 zobaczymy zaledwie od 16°C do 22°C. Odczucie chłodu potęgować ma zimny i nasilający się z biegiem dnia wiatr z kierunków północnych. Słabnący wyraźnie dopiero pod wieczór. Przynajmniej do końca tygodnia noce będą chłodne w wielu regionach, lecz prawdopodobieństwo przygruntowych przymrozków może być ograniczone z uwagi na pojawienie się miejscami większej ilości chmur, które hamują w nocy wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej.