Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2022 dla Polski. Zmieni się cyrkulacja atmosferyczna. Częściej niże, dynamiczna pogoda, większy wiatr i burze

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022 dla Polski. Zmianie ulegnie w wyraźny sposób cyrkulacja atmosferyczna. Częściej dominować ma cyrkulacja strefowa. Dlatego też pojawią się w naszej częścI Europy cyklony z frontami.

Temperatura powyżej normy, opady w normie według IMGW

Już dziś, 1 września 2022 rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Ta astronomiczna nadejdzie ponad 3 tygodnie później. Pierwsze dni nowego miesiąca przynoszą niskie wartości na termometrach za sprawą adwekcji zimnego powietrza z północy. Najniższe temperatury utrzymają się do 3 września 2022, potem temperatura zacznie rosnąć w całym kraju.Przyjrzymy się więc najnowszej pogodzie długoterminowej na wrzesień 2022 dla Polski. Naszą próbę zobrazowania trendu oprzemy wyliczeniami z modeli IMGW, ECMWF i CFS. Przekonamy się co prognozują modele z odmiennych ośrodków meteorologicznych na dziewiąty miesiąc bieżącego roku.

Prognoza długoterminowa średniej temperatury i sumy opadów na wrzesień 2022 dla Polski

niżowy wzór pogody
Pogoda na wrzesień 2022 według IMGW

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na wrzesień 2022 według modeli liczonych w IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2022 dla Polski. Zmieni się cyrkulacja atmosferyczna. Częściej niże, dynamiczna pogoda, większy wiatr i burze
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022

Niżowy wzorzec pogody w prognozach sezonowych na pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni w Polsce i Europie

Model CFS sygnalizuje dominacje pogody niżowej przez znaczną część czasu we wrześniu 2022. Będą to zarówno ośrodki niżowe wchodzące głównie w skład cyrkulacji zachodniej, północno-zachodniej, jak i też czasem niże docierające z południa Europy. 

Prognozowane średnie wartości anomalii ciśnienia na wrzesień 2022 względem okresu bazowego 1984-2009 według modelu CFSv2

pogoda będzie zmienna we wrześniu 202
Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody w Polsce

Pogoda długoterminowa. Na przeważającym obszarze Polski temperatura w skali miesięcznej powinna być powyżej normy klimatycznej

Zainicjowana warunkami brzegowymi prognoza modelu CFS na wrzesień 2022 sygnalizuje, że na przeważającym obszarze kraju temperatura ma być powyżej średniej wieloletniej. Są to jednak wartości uśrednione dla całego miesiąca. Zatem poszczególne tygodnie mogą przynieść ujemne odchylenia temperatury od normy wieloletniej. Widzimy, że najwyższe dodatnie odchylenie wystąpić ma na południu i południowym-wschodzie, gdzie najczęściej dotrzeć może gorące powietrze polarnomorskie, a czasem nawet zwrotnikowe, ale znacznie rzadziej niż w sierpniu. Najchłodniej natomiast ma być na północnym-wschodzie, gdzie model sezonowy widzi temperaturę w normie i poniżej normy. Ze szczególnym uwzględnieniem Podlasia, Suwalszczyzny i Mazur, gdzie może być chłodniej niż zwykle. Najczęściej we wrześniu zobaczymy od 15°C do 23°C. Czasem zdarzą się sporadyczne dni gorące, a nawet upalne. Będzie ich jednak znacznie mniej niż w sierpniu.

Prognozowane miesięczne odchylenie temperatury od normy we wrześniu 2022 dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2

model CFS i temperatura w normie
Pogoda długoterminowa. Powyżej normy temperatura w Polsce

Więcej opadów pojawi się w Polsce

Pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni według modelu CFS będzie bardziej wilgotny niż miesiące letnie. Szczególnie za sprawą aktywniejszej cyrkulacji strefowej. Dlatego, że pomiędzy północą a południem zwiększać mają się kontrasty termiczne. Spowoduje to nasilenie się prądu strumieniowego, który wynika z dużych kontrastów termicznych pomiędzy sąsiadującymi masami. To zwiastuje prawdopodobne częste przechodzenie ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu na wschód Europy. Mogą również pojawić się niże z południa okresami, przynosząc większe sumy opadowe.

Prognozowana miesięczna anomalia opadów na sierpień 2022 według modelu CFS

opady powyżej normy
Opady powyżej normy w Polsce

Niżowa pogoda częściej w naszej części Europy

Niewykluczone, że czasem do naszej części Starego Kontynentu wkroczą fronty atmosferyczne, przynosząc znaczną dynamikę w pogodzie. Więcej niż w minionych miesiącach ma być opadów wielkoskalowych, ale czasem pojawią się również konwekcyjne. Prognozy wskazują na dominacje niżowej pogody sygnalizują zwiększoną zmienność pogody, dlatego też prognozy pogody należy śledzić codziennie. Burze również mogą pojawić się we wrześniu w Polsce, lecz będzie ich zdecydowanie mnie niż w lipcu i sierpniu. Poniższa grafika obrazuje nam prawdopodobny trend przez około 40-70% czasu. Prawdopodobne są nawet fale silnego wiatru przechodzącego przez Polskę. Szczególnie intensywne na północy kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości anomalii geopotencjału na wrzesień 2022 według modelu CFSv2

pogoda długoterminowa. niżowy wzór w Polsce
Niżowa pogoda w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa. Poprawić powinna się nieco sytuacja hydrologiczna w Polsce

Z uwagi na dominacje pogody niżowej jest szansa, że ilość opadów wyjdzie w normie, bądź miejscami powyżej normy wieloletniej. Dobrze by było, gdyby takie prognozy sprawdziły się, dałoby wtedy szanse na poprawę sytuacji hydrologicznej. Ciężko prognozować wysokość opadów z tak dużym wyprzedzeniem czasowym, ale szacuje się, że wysokość opadów we wrześniu sięgnąć może do 60-120 mm, a punktowo nawet więcej według modeli amerykańskich. Cyklonalny wzorzec pogody jest wyraźny w prognozach modeli amerykańskich i europejskich i ma szanse się sprawdzić. ECMWF zakłada miesiąc w normie opadowej na obszarze Polski, ale kolejne aktualizacje modelu europejskiego wnieść mogą istotne zmiany i zmianę trendu w kierunku modeli amerykańskich. Już za kilka dni europejski model zostanie zaktualizowany w oparciu o świeże dane brzegowe i oczekujemy przekroczenia miejscami opadów w skali miesięcznej.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na wrzesień 2022 według modelu ECMWF

pogoda na wrzesien 2022
Ciepły wrzesień 2022 według ECMWF

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów na wrzesień 2022. W kolejnych dniach prognoza może ulec korekcie w kierunku większej ilości opadów

ECMWF i wstępna miesięczna anomalia opadów, która powinna ulec w najbliższych dniach zmianie

Wrzesień zaskoczy zwiększoną dynamiką w pogodzie

Reasumując, wrzesień 2022 okaże się najprawdopodobniej na przeważającym obszarze Polski powyżej normy, jeśli chodzi o anomalie temperatury. Głównie na północnym-wschodzie może być chłodniej niż zwykle, gdzie temperatura może być w normie, a nawet lekko poniżej normy klimatycznej. W pewnym stopniu złagodzona zostanie susza hydrologiczna. We wrześniu słońce nie operuje tak mocno jak w minionych miesiącach letnich, pojawić powinno się także więcej wydajnych opadowo niżów. Czasem temperatura na dłużej może być poniżej normy. Spodziewana jest czasem aktywność burzowa, ale z klimatologicznego punktu widzenia burz będzie zdecydowanie mniej niż w miesiącach letnich.

Częściej nad Polską zalegać mają stabilne masy powietrza. Za sprawą dominacji pola niżowego możemy spodziewać się czasem zmiennych warunków pogodowych. Na początku września nasza część Europy jest pod wpływem wyżu, ale w kolejnych tygodniach powinniśmy przejść do wzorca niżowej pogody. Najczęściej na termometrach będą występować umiarkowane temperatury, pojedyncze dni gorące są możliwe, ale czasem noce i poranki będą zimne z jednocyfrowymi wartości na termometrach w zależności od rodzaju cyrkulacji atmosferycznej w naszej części Europy, ilości chmur, prędkości wiatru oraz rodzaju masy powietrza, która pojawi się nad Polską. Ważne okaże się także lokalne ukształtowanie terenu. Wkrótce podamy kolejne informacje na łamach naszego portalu.