Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszcząca wichura z wiatrem ponad 260 km/h. Hinnamnor niesie do 700mm deszczu. Gdzie uderzy to załamanie pogody?

Wichura supertajfun w Azji


Okres lata w Polsce to zawsze również odpoczynek od informacji na temat niszczących zjawisk pogodowych jakimi są tajfuny, cyklony oraz huragany. Niestety, wraz z zakończeniem okresu wakacyjnego, dopływają do nas informacje o jednym z pierwszych, tak silnych zjawisk pogodowych na Pacyfiku. Niszcząca wichura pod postacią tajfunu przemieszcza się obecnie blisko Japonii, zagrażając milionom ludzi.

Tak wygląda tajfun w chwili obecnej. Poniższe nagranie pochodzi z satelity Himawari 8. Widzimy tu wspaniale wykształcone „oko”, a także rotujące wokół centrum pasma chmur kłębiastych przynoszących silne ulewy i burze. Zerknijcie sami jak wspaniale prezentuje się tajfun Hinnamnor na obrazach satelitarnych.

Wichura lokalnie ponad 300 km/h. Niszczący wiatr

Tajfun powstał 28 sierpnia 2022 na otwartych wodach Pacyfiku daleko na wschód od Azji. Z burzy tropikalnej w bardzo szybkim tempie depresja przekształciła się w tajfun. W związku z tym zjawisko otrzymało oficjalną nazwę i od 29 sierpnia przemieszcza się przez Pacyfik już jako Hinnamnor. Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu wichura ta miała niszczącą siłą ponad 300 km/h. Obecnie tajfun osłabł, jednak dane z UW-CIMSS wskazują, że wciąż wieje tam z siłą 140 węzłów. W przeliczeniu daje to wiatr wiejący w porywach do 260 km/h. Zobacz również: Silne ochłodzenie. Możliwe przymrozki w Polsce?

Silna wichura na Pacyfiku
Wichura na Pacyfiku

Gdzie tajfun uderzy w ląd? Miliony ludzi zagrożonych załamanie pogody

Podczas ostatnich kilkudziesięciu godzin wichura mijała od południa Japonię. Przyniosła załamanie pogody, silny wiatr i ulewy zwłaszcza nad Okinawą. W archipelagu Okinawy mieszka ponad milion ludzi. Dodatkowo umiejscowionych jest tam mnóstwo baz wojskowych. Japoński Instytut Pogodowy wydał alerty pogodowe najwyższego stopni dla regionu. Obecnie tajfun zbliża się do Tajwanu i wiele wskazuje, że to właśnie ta wyspa może być najbardziej zagrożona niszczącą pogodą jaką niesie Hinnamnor. Tajfun, to nie tylko wichura o niszczącym wietrze. Zjawisko przemieszcza się przez Pacyfik bardzo wolno. Średnia prędkość przemieszczania się tajfunu to tylko nieco ponad 20 km/h. Przy nawalnych opadach deszczu jakie niesie, chyba jeszcze większym zagrożeniem jak wiatr są olbrzymie sumy opadowe. Opady związana z tajfunem lokalnie trwać mogą nawet kilkadziesiąt godzin. Przypomnę, że mówi o silnych ulewach. W związku z tym sumy opadowe będą naprawdę oszałamiające.

Nie tylko wichury. Tajfun Hinnamnor niesie potężne opady deszczu
Tajfun Hinnamnor przyniesie ponad 800mm deszczu

Widzimy, że sumy opadowe w zasięgu tajfunu sięgać mogą 800 mm deszczu na metr kwadratowy. Jeśli taka ilość wody spadłaby na ląd, to niemal pewna jest potężna powódź. W takim wypadku mielibyśmy z pewnością do czynienia z setkami, jak nie tysiącami ofiar śmiertelnych tajfunu. Jednak wszystko wskazuje na to, że najsilniejsze zjawiska związane z tajfunem wydarzą się pomiędzy Japonią, a Tajwanem. Hinnamnor dotrze na Tajwan już znacznie osłabiony. Nie oznacza to, że nie będzie groźny. Nadal będzie to silna wichura z wiatrem ponad 150 km/h oraz sumami opadowymi na poziomie 200-300 mm wody na metr kwadratowy (zwłaszcza na północy wyspy). Sprawdź prognozę pogody na 1 września dla Polski.

Pierwsza wichura sezonu uderzy również w Europę

Skoro jesteśmy już przy wpisie odnoszącym się do wiatru i silnych zjawisk pogodowych. Pierwsza silniejsza wichura uderzy również w ten weekend w Europę. Kilka dni temu pisałem o głębokim niżu, jaki pojawi się na zachód od Wysp Brytyjskich.

Wichura na zachodzie Europy w kolejnych dniach
Wichura na zachodzie Europy w kolejnych dniach

Nic nie zmieniło się w tym względzie w najnowszych wyliczeniach modeli pogodowych. Niż, który w weekend zbliży się do Europy będzie głęboki. Ciśnienie w jego centrum spadnie w okolice 990 hPa. To w połączeniu z wyżem na zachód od Skandynawii da wysoki gradient ciśnienia. To zawsze przynosi silny wiatr. Wichura i tym razem będzie silna. Nie ma co porównywać tego niżu z opisywanym powyżej tajfunem, jednak na Wyspach wichura przekraczała będzie 110 km/h. To już jest wiatr bardzo silny, całkiem solidne rozpoczęcie sezonu wichur na Atlantyku.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk