Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 10/11 kwietnia 2021. Dużo chmur, opady oraz mgły w Polsce

Pogoda. Wyż w Polsce

Pogoda. W sobotę Polska znalazła się w zasięgu rozległego układu niżowego rozciągającego się od Skandynawii po Europę Zachodnią oraz związanego z nim pofalowanego frontu atmosferycznego, który będzie rozciągał się od Suwalszczyzny po Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk. Z zachodu napływać będzie powietrze polarne morskie, nad północną Polskę chłodne, nad południową, znacznie cieplejsze z kierunków południowych. Ciśnienie będzie rosnąć za sprawą rozbudowy przejściowego wyżu.

Pogoda. Pofalowany front nad Polską

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 10.04.2021, 18 UTC

Pogoda. Front nad Polską

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.04.2021, 00 UTC

Pogoda. Pofalowany front atmosferyczny nad Polską.

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 12.04.2021, 00 UTC, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.

Ciśnienie w Europie

Zanotowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w sobotę na wybranych stacjach IMGW-PIB. Warto zwrócić uwagę na duży kontrast termiczny pomiędzy zachodem a centrum, południem i wschodem kraju. Tam gdzie zalegało dużo chmur i padał deszcz temperatura była najniższa.

Pogoda. Temperatura w sobotę

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 11.04.2021, 12 UTC wskazuje, że przeważający obszar Polski będzie w cieplejszej masie z południa i południowego-zachodu. Jedynie na zachodzie i północy zalegać ma chłodniejsza masa polarna. W niedzielę pofalowany front odsuwać ma się znad naszej części Europy, docierając nad Morze Bałtyckie.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza dla Warszawy.

Pogoda. Postępujące rozpogodzenia od południa

Nadchodząca noc tylko południu i wschodzie kraju pogodna i bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, okresami opady deszczu, a nad morzem lokalnie również deszczu ze śniegiem. Stopniowo od południa postępować będą większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia i opady powinny zanikać. Gdzieniegdzie silne zamglenia, na północy również mgły, ograniczające widzialność do 200-300 m.

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski na godziny wieczorne w sobotę

Zachmurzenie i opady

Wyliczenia ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski według model ICON na godzinę 4 czasu lokalnego

Opady i chmury w Polsce

Opady i zachmurzenie prognozowane na godziny poranne w niedzielę.

Chmury i opady

Pogoda. Wysoka temperatura, ale może zdarzyć się miejscami przymrozek

Na termometrach zobaczymy od 2°C do 7°C, chłodniej tylko miejscami w obszarach górskich i na północy kraju około 0°C i tam prawdopodobne przygruntowe przymrozki do około -1°C. W obszarach oddziaływania wiatru fenowego temperatura minimalna około 7°C/9°C..

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na godziny poranne w niedzielę według modelu ICON.

Pogoda. Temp minimalna

Wiatr ma być na ogół słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, przeważnie z kierunków południowych. W obszarach podgórskich porywy wiatru do 65 km/h, a wysoko w Sudetach do 70 km/h, natomiast w Karpatach do 80 km/h.

Wiatr w Polsce

Źródło grafik: IMGW-PIB, meteomodel.pl, wxcharts.com, ventusky.com, wetter3.de

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz