Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 10/11 lutego 2021 dla Polski. Śnieżyca na południu i południowym-wschodzie oraz silny mróz

W nocy będziemy pod wpływem niżu barycznego „VOLKER”, który znad północnej części Włoch przemieści się nad Rumunię, a następnie Ukrainę. Przyniesie on największe opady zimowe na południu i południowym-wschodzie kraju. Od północnego-zachodu będzie się rozbudowywał wyż znad Skandynawii. Napływać ma coraz chłodniejsza masa arktyczna z kierunków północnych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.02.2021, 00 UTC

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 11.02.2021, 06 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Grafika ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski.

Noc przyniesie najwięcej chmur na południu i wschodzie, aż do wystąpienia opadów wielkoskalowych nasuwających się znad Słowacji skutkujących przyrostem pokrywy śnieżnej do 10-25 cm na południu i południowym-wschodzie. Na północy natomiast opady konwekcyjne do 5-10 cm. Na krańcach południowo-wschodnich niewykluczone opady marznące powodujące gołoledź. Największe rozpogodzenia są możliwe na zachodzie, częściowo w centrum oraz na północy, chociaż ich obszar oraz skala nie jest do końca znana, dlatego duże spadki temperatury mogą nie wystąpić.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju, natężenia i miejsca wystąpienia opadów śniegu w nocy ze środy na czwartek według szwajcarskiego modelu numerycznego.

Najchłodniej podczas nadchodzącej nocy na zachodzie, północy oraz częściowo w centrum. Dużo będzie jednak zależeć od skali rozpogodzeń. Przy bezchmurnym niebie i napływie arktycznego powietrza oraz słabym wietrze występują sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Niemiecki model ICON prognozuje od -16°C do -13°C w centrum. Tak niska temperatura możliwa będzie zwłaszcza przy braku niskich chmur. Na północy od -17 °C do -7°C, a nad samym morzem -4°C. Na zachodzie od -15°C do -11°C. Na wschodzie od -14°C do -7°C.

Prognozowana temperatura powietrza na godziny poranne w czwartek według niemieckiego modelu numerycznego.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Przeważnie z północy i północnego-wschodu oraz północnego-zachodu. Najsilniejszy w górach i na obszarach podgórskich do 70-90 km/h powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowane porywy wiatru na drugą część nocy ze środy na czwartek.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz