18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 10/11 października 2021. Ostatnia tak zimna noc z przymrozkami. Możliwe silne spadki do -10°C w Polsce

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. To będzie ostatnia tak chłodna noc w perspektywie ponad 2 tygodni. Możliwe silne spadki -10°C w Polsce przy gruncie.

Pogoda na noc. Silna blokada wyżowa w formie wału wysokiego ciśnienia zacznie słabnąć

Od kilku dni nad Europejskim Obszarem Synoptycznym panują rozległe i silne układy wysokiego ciśnienia. Nad Europą Wschodnią obecne jest centrum wyżu nad Białorusią i Rosją, gdzie ciśnienie przekraczało jeszcze wczoraj 1040 hPa. Zmiana w pogodzie zacznie postępować od jutra, kiedy do Polski zacznie nasuwać się zatoka niżowa wraz z opadami atmosferycznymi na froncie chłodnym.

Anomalia w polu ciśnienia, 11.10.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda na noc 10/11 października 2021. wał wysokiego ciśnienia

W czasie przechodzenia zatoki niżowej, wiatr zmieni swój kierunek. W niedzielę wiało jeszcze ze wschodu i południowego-wschodu oraz napływało suche, polarno kontynentalne powietrze. Szczególnie silne porywy wiatru wystąpią na początku nadchodzącego tygodnia, a na północy Polski niewykluczone są burze w chłodnej masie i silniejsze porywy wiatru, a nawet krupa śnieżna z chmur kłębiasto-deszczowych.

W niedzielę na obszarze Polski panowała „Złota Jesień”. Jednak już od poniedziałku wkroczymy w okres z większą dynamiką w pogodzie. Pojawi się więcej chmur, a także okresami wystąpią opady deszczu. Wzrośnie również prędkość wiatru z uwagi na większy gradient baryczny. Dobiegnie końca kilkudniowy okres ze stabilną wyżową pogodą. Dużą dobową amplitudą temperatury, co jest charakterystyczne dla masy polarno kontynentalnej, która w ostatnich dniach charakteryzowała się niską zawartością pary wodnej i małym zachmurzeniem.

W niedzielę na przeważającym obszarze Polskie było przeważnie bezchmurnie. Tylko miejscami na południu i lokalnie na Wybrzeżu obserwowano zachmurzenie umiarkowane i duże. Na termometrach było około 9°C w obszarach podgórskich Karpat, do 11°C. Do 14°C na przeważającym obszarze i 16°C na wschodnim Wybrzeżu, na Kujawach. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowy.

Zimna, wyżowa noc przed nami

Podczas nadchodzącej nocy na przeważającym obszarze Polski pogodnie lub zachmurzenie małe. Tylko na Pomorzu, zachodzie oraz w rejonie Karpat, zachmurzenie okresami umiarkowane i duże. Niewykluczone jednak, że miejscami nad ranem rozwinie się mgła radiacyjna. Ograniczająca widzialność do 300 m, natomiast w obszarach podgórskich do 100 m. Najchłodniej będzie od -5°C miejscami na wschodzie, północnym wschodzie Polski oraz w kotlinach karpackich, do około 0°C na przeważającym obszarze Polski i 2°C miejscami na zachodzie Polski. Przy gruncie temperatura minimalna miejscami spadnie do -6°C, a na wschodzie i północnym wschodzie do -10°C. Wiatr słaby, na Wybrzeżu umiarkowany, z kierunków południowych i wschodnich.

Prognozowana minimalna temperatura przy gruncie. Miejscami wartości będą niższe od prognozowanych przez szwajcarski model o wysokiej rozdzielczości

silna blokada wyżowa

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE