12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 10/11 stycznia 2021. Mróz -18°C na krańcach południowych i śnieg w Polsce

W środkowej troposferze dalej dominuje zatoka wypełniona chłodem, która stopniowo odsuwa się na wschód. Nieco inaczej sytuacja wygląda w polu przyziemnym, w najniższej warstwie troposfery swój wpływ zaznacza wyż z centrum nad Azorami. Już w nocy nad północne dzielnice kraju nasunie się zatoka niżu znad Skandynawii wraz z okludującym się układem frontów atmosferycznych. Pozostaje w chłodnej, ale wilgotnej masie powietrza. Przejściowo nad dzielnice północno-zachodnie napłynie cieplejsze powietrze polarno-morskie z północnego-zachodu.

Widoczna zatoka chłodu w środkowej troposferze nad Polską. Z biegiem godzin odsuwać będzie się ona na wschód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.01.2021, 00 UTC

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie przeważnie duże i całkowite. Jedynie na krańcach południowych, częściowo zachodnich i południowo-zachodnich możliwe są rozpogodzenia. Opady śniegu ziarnistego z podinwersyjnych chmur Stratus mogą wystąpić miejscami w całym kraju. W drugiej części nocy od północnego-zachodu nasunie się okludujący układ frontów atmosferycznych przynoszący opady śniegu i deszczu ze śniegiem w północnej połowie kraju. Miejscami marznąca mgła.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju w nocy z niedzieli na poniedziałek na obszarze Polski.

Temperatura wyniesie od -7°C na południowym-zachodzie do 1-2°C nad polskim morzem oraz na Nizinie Szczecińskiej. Chłodniej jedynie na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej, gdzie temperatura oscylować ma od -18°C do -12°C. Najniższa temperatura będzie w kotlinach i szczytowych partiach polskich gór. Silnym spadkom temperatury sprzyjać ma niewielkie zachmurzenie i słaby wiatr.

Prognoza temperatury na godziny poranne w poniedziałek dla Polski. Najchłodniej będzie na krańcach południowo-zachodnich i południowych, najcieplej na północnym-zachodzie i częściowo północy, gdzie swój wpływ zaznacza ciepły Bałtyk.

Wiatr na przeważającym obszarze Polski będzie słaby. Silniejszy jedynie na północy. Szczególnie nad morzem oraz wzdłuż polskiej linii brzegowej porywy wiatru powinny osiągnąć 50-72 km/h. Wiać ma z sektora zachodniego, południowo-zachodniego.

Położenie opadów tutaj

Aktualna temperatura w Polsce