
Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Wpływać na warunki pogodowe będzie zgniły wyż, miejscami przejaśnienia i rozpogodzenia. Na tych obszarach spodziewamy się największych spadków temperatury. Zdarzą się opady słabego śniegu, lokalnie silny dwucyfrowy mróz.
Pogoda. Zgniły wyż ma coraz większy wpływ na aurę. Na zachodzie rozmywał się dziś w polu podwyższonego ciśnienia front ciepły
Układ wysokiego ciśnienia znad Półwyspu Skandynawskiego i Finlandii, będący częścią rozległego wyżu znad północnej Rosji szybko umacnia się i rozbudowuje na południe. W ten sposób, obejmując swoim zasięgiem obszar naszego kraju i znaczną część zachodniej części kontynentu. Tym samym odsunięta zostaje na południowy-zachód zatoka niżowa. Z rozmywającym się w polu podwyższonego ciśnienia frontem związanym z niżem znad Morza Norweskiego.
We wtorek centrum rozległego i silnego wyżu barycznego znajdzie się w naszej części Europy. Jego dominacja nie będzie jednak długotrwała. Już w drugiej połowie tygodnie prognozowana jest istotna zmiana warunków pogodowych za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej i przesunięciu się głębokich atlantyckich niżów nad Skandynawię.
Dziś ponownie mogliśmy przekonać się, że zimą wyż nie oznacza zawsze pogodnej aury. Niewielki gradient ciśnienia w obrębie układu wyżowego, wyraźna inwersja osiadania, jak i też przyziemna inwersja radiacyjna sprzyjają gromadzeniu się pod nimi zanieczyszczeń gazowych i pyłowych – czyli potocznie smogu. Silna inwersja osiadania, jak i też inwersja radiacyjna jest bardzo dobrze widoczna na sondowaniach atmosfery w trzech ośrodkach aerologicznych, czyli w Legionowie, Wrocławiu oraz Łebie. Problem smogu wyraźnie nasila się w nocy, gdy inwersja radiacyjna jest największa, występują niższe temperatury oraz więcej osób pali w piecach. Pewną cegiełkę do problemów z jakością powietrza w Polsce dokładają samochody. Szczególnie te posiadające zużyte silniki wysokoprężne i emitujące dużo zanieczyszczeń do atmosfery.
Sytuacja synoptyczna na 11.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych

Pogoda na poniedziałek i noc. Duży wzrost ciśnienia w Polsce
W poniedziałek oraz we wtorek dostrzeżemy na a barometrach znaczny wzrost ciśnienia do wartości rzędu 1035-1040 hPa. Prognozy numeryczne wskazują, że tak wysokie ciśnienie utrzyma się przynajmniej do połowy bieżącego tygodnia. Następnie do głosu dojdą niże z rodowodem atlantyckim, przynosząc wzrost dynamiki w pogodzie. Nadchodzący weekend przyniesie wyraźne ocieplenie za sprawą napływu łagodnych mas powietrza pochodzenia polarno morskiego.
10 dzień stycznia przyniósł w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie na południu i wschodzie zdarzyły się słabe opady śniegu. Lokalnie w Karpatach nastąpił przyrost pokrywy śnieżnej do 3 cm. W najcieplejszej części dnia termometry pokazały od -4°C na północnym wschodzie, około -1°C w centrum, do 2°C na zachodzie i południowym zachodzie; w dolinach karpackich od -6°C do -3°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W Tatrach wiatr w porywach do 65 km/h.
Pogoda na noc. Umacniający się zgniły wyż, miejscami śnieg, mgły marznące i opady powodujące gołoledź
Podczas nadchodzącej nocy czeka nas dalsza dominacja zgniłego antycyklonu. W wielu regionach obserwowane będą nieliczne przejaśnienia i rozpogodzenia. Postępować ma adwekcja zimnego powietrza z północnego-wschodu o cechach polarno kontynentalnych. Miejscami z podinwersyjnych chmur Stratus oraz Stratocumulus wystąpią symboliczne opady słabego śniegu. Natomiast w obszarach rozpogodzeń wystąpią korzystne warunki do nocnego wypromieniowania ciepła, skutkując znacznymi spadkami temperatury. Nawet do dwucyfrowych ujemnych wartości.
Noc z zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie na wschodzie oraz lokalnie nad morzem opady śniegu. Miejscami marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie od -10°C na wschodzie i północy oraz Podhalu. Około -6°C w centrum, do -2°C miejscami nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty, północno-wschodni i północny, na wybrzeżu zachodnim skręcający na południowo-wschodni. W górach wiatr w porywach do 65 km/h.
Prognozowana temperatura w godzinach porannych według GEM, miejscami spadki temperatury mogą być odmienne od prognozowanych przez model. Dużo zależeć będzie od skali rozpogodzeń.

Wyliczana temperatura nad ranem przez model ICON dla Polski
