Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 10/11 stycznia 2022 r. Zgniły wyż, miejscami przejaśnienia i rozpogodzenia. Słaby śnieg, lokalnie silny mróz w Polsce

zgniły wał wysokiego ciśnienia

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Wpływać na warunki pogodowe będzie zgniły wyż, miejscami przejaśnienia i rozpogodzenia. Na tych obszarach spodziewamy się największych spadków temperatury. Zdarzą się opady słabego śniegu, lokalnie silny dwucyfrowy mróz.

Pogoda. Zgniły wyż ma coraz większy wpływ na aurę. Na zachodzie rozmywał się dziś w polu podwyższonego ciśnienia front ciepły

Układ wysokiego ciśnienia znad Półwyspu Skandynawskiego i Finlandii, będący częścią rozległego wyżu znad północnej Rosji szybko umacnia się i rozbudowuje na południe. W ten sposób, obejmując swoim zasięgiem obszar naszego kraju i znaczną część zachodniej części kontynentu. Tym samym odsunięta zostaje na południowy-zachód zatoka niżowa. Z rozmywającym się w polu podwyższonego ciśnienia frontem związanym z niżem znad Morza Norweskiego.

We wtorek centrum rozległego i silnego wyżu barycznego znajdzie się w naszej części Europy. Jego dominacja nie będzie jednak długotrwała. Już w drugiej połowie tygodnie prognozowana jest istotna zmiana warunków pogodowych za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej i przesunięciu się głębokich atlantyckich niżów nad Skandynawię.

Dziś ponownie mogliśmy przekonać się, że zimą wyż nie oznacza zawsze pogodnej aury. Niewielki gradient ciśnienia w obrębie układu wyżowego, wyraźna inwersja osiadania, jak i też przyziemna inwersja radiacyjna sprzyjają gromadzeniu się pod nimi zanieczyszczeń gazowych i pyłowych – czyli potocznie smogu. Silna inwersja osiadania, jak i też inwersja radiacyjna jest bardzo dobrze widoczna na sondowaniach atmosfery w trzech ośrodkach aerologicznych, czyli w Legionowie, Wrocławiu oraz Łebie. Problem smogu wyraźnie nasila się w nocy, gdy inwersja radiacyjna jest największa, występują niższe temperatury oraz więcej osób pali w piecach. Pewną cegiełkę do problemów z jakością powietrza w Polsce dokładają samochody. Szczególnie te posiadające zużyte silniki wysokoprężne i emitujące dużo zanieczyszczeń do atmosfery.

Sytuacja synoptyczna na 11.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych

pogoda noc. wyż umacnia się

Pogoda na poniedziałek i noc. Duży wzrost ciśnienia w Polsce

W poniedziałek oraz we wtorek dostrzeżemy na a barometrach znaczny wzrost ciśnienia do wartości rzędu 1035-1040 hPa. Prognozy numeryczne wskazują, że tak wysokie ciśnienie utrzyma się przynajmniej do połowy bieżącego tygodnia. Następnie do głosu dojdą niże z rodowodem atlantyckim, przynosząc wzrost dynamiki w pogodzie. Nadchodzący weekend przyniesie wyraźne ocieplenie za sprawą napływu łagodnych mas powietrza pochodzenia polarno morskiego.

10 dzień stycznia przyniósł w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie na południu i wschodzie zdarzyły się słabe opady śniegu. Lokalnie w Karpatach nastąpił przyrost pokrywy śnieżnej do 3 cm. W najcieplejszej części dnia termometry pokazały od -4°C na północnym wschodzie, około -1°C w centrum, do 2°C na zachodzie i południowym zachodzie; w dolinach karpackich od -6°C do -3°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W Tatrach wiatr w porywach do 65 km/h.

Pogoda na noc. Umacniający się zgniły wyż, miejscami śnieg, mgły marznące i opady powodujące gołoledź

Podczas nadchodzącej nocy czeka nas dalsza dominacja zgniłego antycyklonu. W wielu regionach obserwowane będą nieliczne przejaśnienia i rozpogodzenia. Postępować ma adwekcja zimnego powietrza z północnego-wschodu o cechach polarno kontynentalnych. Miejscami z podinwersyjnych chmur Stratus oraz Stratocumulus wystąpią symboliczne opady słabego śniegu. Natomiast w obszarach rozpogodzeń wystąpią korzystne warunki do nocnego wypromieniowania ciepła, skutkując znacznymi spadkami temperatury. Nawet do dwucyfrowych ujemnych wartości.

Noc z zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie na wschodzie oraz lokalnie nad morzem opady śniegu. Miejscami marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie od -10°C na wschodzie i północy oraz Podhalu. Około -6°C w centrum, do -2°C miejscami nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty, północno-wschodni i północny, na wybrzeżu zachodnim skręcający na południowo-wschodni. W górach wiatr w porywach do 65 km/h.

Prognozowana temperatura w godzinach porannych według GEM, miejscami spadki temperatury mogą być odmienne od prognozowanych przez model. Dużo zależeć będzie od skali rozpogodzeń.

pogoda na noc. niska temperatura

Wyliczana temperatura nad ranem przez model ICON dla Polski

pogoda noc. dwucyfrowka w polsce

AKTUALNA TEMPERATURA