25 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 11/12 stycznia 2021. Opady śniegu na północy, mróz -18°C w Polsce

W nocy z poniedziałku na wtorek przeważający obszar Polski będzie w zasięgu rozległej zatoki niżowej związanej z niżem znad Skandynawii. Jedynie krańce południowe i wschodnie znajdą się początkowo pod wpływem wyżu znad Azorów. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się okludujący układ frontów atmosferycznych. Będziemy w masie polarno-morskiej. Cieplejszej na północy, chłodniejszej na pozostałym obszarze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.01.2021, 00 UTC

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite głównie w północnej połowie kraju. Pogodna aura wystąpi na południu, południowym-wschodzie i wschodzie. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem ograniczą swój zasięg do dzielnic północnych, gdzie wpływ na pogodę będzie miał okludujący się układ frontów atmosferycznych.

Prognoza zachmurzenia, zasięgu i rodzaju opadów atmosferycznych na obszarze Polski. Na południowym-wschodzie i wschodzie oraz w centrum chmur może być mniej niż sugeruje to model numeryczny.

Temperatura wyniesie od 1°C na północy i północnym-zachodzie do -6°C/-4°C w centrum i na wschodzie. Chłodniej w dzielnicach południowych. Poza obszarami górskimi, gdzie termometry pokażą od -8°C/-5°C. W górach i na obszarach podgórskich prawdopodobne spadki temperatury do -18°C przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze.

Najniższa temperatura jest prognozowana na krańcach południowych, gdzie termometry wskażą -18/-12°C. Szczególnie niskie wartości wystąpią w zastoiskach zimna i mogą niższe od prognozy modelu.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Silniejszy jedynie nad polskim morzem oraz na zachodzie i częściowo południowym-zachodzie. Powieje też mocniej w Sudetach do 110-120 km/h. Niewielka prędkość wiatru na wschodzie. Z każdą godziną strefa silniejszego wiatru od północnego-zachodu ma rozprzestrzeniać się na południowy-wschód. Wiać ma przeważnie z południa i południowego-zachodu w całym kraju.

Położenie opadów tutaj.

Aktualna temperatura w Polsce