Pogoda na noc 12/13 października 2021. Śnieg spadnie w górach, przymrozek w górach i na północnym-wschodzie.
Pogoda na noc. Niżowa aura w nocy z wtorku na środę
Rozległy, kontynentalny wyż ustąpił miejsca zatoce niskiego ciśnienia, która już w poniedziałek nasunęła się nad Polskę. We wtorek oś jej przebiega z północy, od niżu znad Skandynawii na południe Europy. Następnie przemieściła się nad Bałtyk, środkową część naszego kraju, Słowację, Rumunię i dalej aż po Grecję. Co istotne ciśnienie atmosferyczne w obszarze zatoki spadło do około 1015 hPa, różnica między wyżem znad Wysp Brytyjskich dalej z ciśnieniem w centrum 1030 hPa, skutkuje to dlatego napływem chłodnego, wilgotnego oraz chwiejnego powietrza z północnego-zachodu. To właśnie z tego powodu wystąpiły dziś na zachodzie i północy burze adwekcyjne.
Anomalia w polu ciśnienia, 13.10.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Burze w chłodnej masie wystąpiły dziś nad Polską
We wtorek na obszarze Polski występowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie obserwowano opady deszczu, w obszarach podgórskich deszczu i deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu. Na Wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim miejscami wystąpiły burze z opadami deszczu do około 10 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było na przeważający obszarze od 10°C do 12°C, nieco niższe wartości zanotowano na obszarach podgórskich od 7°C do 9°C. Wiatr był umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach i na wybrzeżu wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h.
Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie będzie na ogół duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie prognozowane są opady deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, natomiast wysoko w górach śniegu. Modele numeryczne prognozują wysokość opadów na Pomorzu Wschodnim i w Tatrach około 10 mm. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm w Beskidach i około 8 cm w Tatrach. Na Wybrzeżu oraz Mazurach możliwe lokalne, słaby adwekcyjne burze. Gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. W najchłodniejszym momencie nocy na termometrach będzie minimalnie od 2°C do 4°C, cieplej na wybrzeżu od 6°C do 9°C, najchłodniej na Podhalu i na północnym wschodzie od -1°C do 1°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich, na Wybrzeżu miejscami północny. Wysoko w górach w porywach do 70 km/h. Miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana temperatura nad ranem na obszarze Polski według SWISS-HD na północnym-wschodzie i w górach wartości mogą być niższe od prognozowanych.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC