Pogoda. -33°C na wysokości izobarycznej 500 hPa. Kolejne burze pojawią się dziś nad Polską. Rano grzmiało na Pomorzu Zachodnim. Gdzie jest burza 12.10.2021?

Pogoda. Okres stabilnych warunków pogodowych dobiegł końca. Wzrosła dynamika w pogodzie. Pojawiły się opady, silniejszy wiatr, a nawet zjawiska burzowe.

Pogoda. Zimna masa powietrza nad Polską

W ubiegłym tygodniu pogodę kształtował rozległy, kontynentalny układ wysokiego ciśnienia znad Federacji Rosyjskiej. Najbliższe dni przyniosą więcej wilgoci oraz opadów, a nawet kolejne burze w chłodniejszych masach powietrza pochodzenia polarno morskiego i arktycznego. Dominować ma wyraźny północno-zachodni napływ mas powietrza. Wczoraj przez Polskę przeszedł front chłodny z większym zachmurzeniem i opadami, za którym szerokim strumieniem zaczęło płynąć chłodniejsze, wilgotniejsze i niestabilne powietrze. Drugorzędny front chłodny nasunął się w nocy z poniedziałku na wtorek i to właśnie za nim spłynęło powietrze arktyczne morskie.

Wyładowania atmosferyczne zanotowano w godzinach porannych na Pomorzu Zachodnim

Pogoda. -33°C na wysokości izobarycznej 500 hPa. Kolejne burze pojawią się dziś nad Polską. Rano grzmiało na Pomorzu Zachodnim. Gdzie jest burza 12.10.2021?

Zimna masa powietrza zaznaczająca się nad Polską w środkowej troposferze (5500 m.n.p.g). Prognoza na 13.10.2021, 00 UTC

pogoda. zatoka geopotencjału nad Polską

Pogoda. Masa arktyczna morska nad Polską

Dziś przeważający obszar Polski znajdzie się w zimnej masie (PAm). To właśnie w niej tworzyć będą się chmury kłębiasto-deszczowe przynoszące opady przelotne, Będą to w dalszym ciągu typowe burze adwekcyjne, których natężenie nie powinno być duże. Najwięcej komórek konwekcyjnych tworzyć będzie się w drugiej części dnia, ale lokalne burze są możliwe także w nocy z wtorku na środę, jak i też w środę.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 12.10.2021, 06 UTC

pogoda. front drugorzędny

Za drugorzędnym frontem chłodnym spływa znacznie chłodniejsza masa powietrza. W środkowej i górnej troposferze zalega strumień mocno wychłodzonej masy arktycznej. Pomiędzy dolną a środkową troposferą obserwuje się stromy gradient temperatury, co skutkuje wystąpieniem niestabilności. Na wysokości izobarycznej 500 hPa – 5500 m.n.p.g temperatura obniżyła się do -33/-30°C. Co ma wpływ na warunki pogodowe przy ziemi, skutkując rozwojem konwekcji masowej.

zimne powietrze

Najwięcej burz możliwych jest na Morzu Bałtyckim oraz Wybrzeżu. We wtorek lokalne burze pojawiły się na Pomorzu Zachodnim. W najbliższych godzinach kolejne lokalne, rozproszone burze są możliwe na północy oraz zachodzie Polski. Z największym natężeniem w drugiej części dnia. Słabych burz nie można jednak wykluczyć w dzielnicach centralnych i południowych. Należy również wspomnieć o większych opadach zimowych na obszarach górskich i górskich, które zdarzą się w najbliższych kilkunastu godzinach.

Nie można również wykluczyć, że na południowym Bałtyku pojawią się lokalne trąby wodne (ang. waterspout). Warunki będą sprzyjające, mając na uwadze zaleganie zimnego powietrza arktycznego, stromego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Ważne mogą okazać się także silniejsze strefy zbieżności wiatru. Co okazuje się często ważne w kontekście rozwoju trąb wodnych, które nie są związane z mezocyklonem.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ