Mróz -10 blisko Polski. Rekordowo chłody październik. Pogoda się zmieni

Za nami bardzo chłodny okres w pogodzie w naszym regionie. Jak się okazuje mróz w Europie Centralnej był siarczysty. W niektórych regionach słupki rtęci spadły do wartości dwucyfrowych poniżej zera. O tym jak silny mróz wystąpił w regionie w niedzielę napiszę w dalszej części tekstu. Sprawdzimy również jak silne mrozy pojawią się w Europie do końca miesiąca oraz jaka pogoda czeka nas w Polsce. Zapraszam do wpisu.

Silny mróz w weekend blisko Polski

Zanim o prognozach na najbliższy czas wróćmy do temperatur w weekend w Europie. Silny, dwucyfrowy mróz zapanował w Czechach, gdzie stacja Perla Kvida pokazała -10.2 stopni Celsjusza (źródło wiadomości). Oczywiście, należy dodać, że miejscowość ta jest najwyżej położoną w Czechach, więc i mróz panuje tu typowo „górski”. Perla Kvida znajduje się na wysokości 1600 m.n.pm. Nie zmienia to jednak faktu, że mróz był w niedzielę o poranku siarczysty, a widoki jak poniżej były w weekend obserwowane w całym regionie.

Również w Polsce spadki temperatury były znaczne. Niezawodny jeśli chodzi o mróz w Polsce jest nasz biegun zimna, czyli Kotlina Orawsko-Nowatorska. Tutaj w weekend nad ranem odnotowano temperaturę na poziomie -7.9 stopni, a przy gruncie było prawie 10 stopni mrozu. Tak zimno w październiku było wcześniej w roku 2013, gdy mróz sięgał -13 stopni Celsjusza. 5 stopni poniżej zera pokazały termometry na Słowacji i Białorusi. W wielu regionach kraju na nizinach termometry również wskazywały od stopnia do nawet 3 stopni poniżej zera.

Nadciąga silny mróz do Europy

Polska dostała się pod wpływ cyrkulacji strefowej powietrza. Więcej chmur i wilgoci oznacza dla nas mniejsze prawdopodobieństwo, że mróz ponownie wystąpi na nizinach. Nie oznacza to wcale, że w innych regionach Europy również zrobi się cieplej. Wręcz przeciwnie, modele numeryczne widzą silny mróz na północy i wschodzie kontynentu. Temperatura w omawianych regionach spadać może nawet poniżej -20 stopni.

Powyżej animacja prognozy temperatury dla Europy na najbliższe dni wg. modelu ECMWF. Tak jak pisaliśmy w tym miejscu, mróz na północy kontynentu sięgać może -20 stopni Celsjusza. Widać to również na wyliczeniach modelu ECMWF (poprzedni wpis powstał w oparciu o dane z GFS). Największych spadków temperatury spodziewamy się w Norwegii i Szwecji. W kolejnych dniach chłód uderzy również w większy obszar Rosji. Tradycyjnie już bardzo chłodno będzie w Alpach. Tutaj również spadki temperatur mogą sięgać dwucyfrowych wartości. Zobaczmy zatem jakie temperatury czekają nas w najbliższych dniach w Polsce.

Jaka pogoda w Polsce w najbliższych dniach?

Po bardzo chłodnym weekendzie pogoda w Polsce uspokoi się jeśli chodzi o temperatury. Oczywiście nadal będzie chłodno. Temperatury w dzień tylko lokalnie przekraczały będą 10-12 stopni. Poranki przynosić mogą lokalne przymrozki, a w górach nawet mróz. Nie powinny to być jednak spadki temperatury tak mocne jak w miniony weekend. Zarówno ubiegła noc, jak i kolejne noce i poranki przynosiły będą spadki temperatury w okolice 2-3 stopni. Lokalnie oznacza to przygruntowe przymrozki, jednak na mapach temperatury nie widać już (prócz Tatr) koloru niebieskiego oznaczającego spadki temperatury poniżej 0.

Mróz już tylko w górach w najbliższych dniach

Na powyższej mapie widać, że noc z czwartku na piątek przynieść nam może nawet ponad 10 stopni w północnych regionach kraju. Chłód w drugiej części tygodnia ograniczy się do południowego-wschodu kraju. Wszystko przez zachmurzenie związane z frontami atmosferycznymi. Wyż ze wschodu kontynentu odpuścił, dzięki czemu większy wpływ na pogodę w regionie mają niże atlantyckie i związane z nimi fronty atmosferyczne. Nad krajem w najbliższych dniach i nocami pojawi się więcej chmur i opadów. Jednocześnie chmury ochronią nas przed szybkim „wypychaniem” ciepła ku górze. Noce będą cieplejsze. Zachęcam do zapoznania się z wpisem, w którym opisujemy jak wir polarny wpłynie na pogodę w najbliższych miesiącach. Arek dokonuje tam analizy, czy wir przyniesie nam ostrą i mroźną zimę.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie