Ekstremalny mróz do -20 w prognozach dla Europy. Wiemy gdzie i kiedy zrobi się zimno

W wielu regionach Europy pojawia się mróz lub poranne przymrozki. Niestety modele pogodowe nie przynoszą nam pocieszających wyliczeń. Mróz na kontynencie będzie jeszcze większy. Będą miejsca, gdzie spadki temperatury w najbliższym czasie będą zaskakująco silne. Wiemy kiedy i gdzie zrobi się zimno. Zapraszam na poniższy wpis, w którym niestety pisał będę dużo o niskich temperaturach jakie przed nami.

Mróz w Europie na ten moment tylko lokalnie

Spójrzmy na poniższą mapę temperatury na wysokości 850 hPa. Widać na niej dokładnie gdzie dziś o poranku było w Europie najchłodniej. Niskie temperatury, przymrozki, a lokalnie nawet słaby mróz występowały na wschodzie Polski, na Białorusi i Ukrainie oraz w wyżej położonych regionach Bałkanów.

W najbliższych dniach pogoda zacznie się zmieniać. Nadal w regionie czekają nas dość niskie temperatury. Z północy kontynentu zanurkuje jednak ośrodek niżowy przynosząc w wieli miejscach załamanie pogody. Na południe od Polski spodziewamy się nawet pierwszego ataku zimy. Przygotowałem dla Was bardzo ciekawą animację na podstawie wyliczeń modelu GEFS. Mróz mrozem, a model ten wylicza całkiem spore prawdopodobieństwo opadów śniegu w pasie od południowej Polski po Bałkany. Spójrzcie sami.

Widać to, że opadów śniegu w Tatrach spodziewamy się już w nocy z wtorku na środę. Następnie bardzo silne śnieżyce spodziewane są na Bałkanach, gdzie wystąpi również mróz. Oznacza to atak zimy i utrzymującą się przynajmniej przez kilka godzin pokrywę śnieżną. Podczas gdy pierwsza część animacji nie pokazuje możliwości opadów śniegu na dolinach w Polsce, to już w drugiej części to prawdopodobieństwo wzrasta. O pogodzie w Polsce napiszę jednak w dalszej części tekstu. Tutaj warto zwrócić uwagę, że najbliższe dni przynieść mogą naprawdę obfite opady śniegu w Europie. Największe szanse na śnieg na nizinach upatruję dla Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry. Tam w wyżej położonych regionach śnieg jest pewny. Jednak i na nizinach krajobrazy powinny się zabielić.

Prognozy są zgodne. Siarczysty mróz niedługo w Europie

Jeszcze ciekawsze są wyliczenia modeli pogodowych odnośnie temperatury w Europie. Siarczysty mróz pojawi się jeszcze październiku choćby na północy kontynentu. W okolicach połowy miesiąca w Skandynawii temperatury spadną nawet -20 stopni Celsjusza. To jest już mróz bardzo silny. Tym bardziej, jeśli piszemy o październiku.

Mróz na północy Europy

Ochłodzenie, które ponownie uderzy w Europę po 15 października tym razem najchłodniejsze masy powietrza skieruje na wschód kontynentu. Obecnie chłód spływa na południowy wschód kontynentu. Po 15 mróz występował będzie na wschodzie i północy Europy. Ujemne temperatury występowały będą również blisko granic z Polską. Jak będzie w naszym kraju z temperaturami powietrza sprawdzę w kolejnym akapicie. Tymczasem spójrzcie na prognozę temperatury dla kontynentu

Mróz na wschodzie pod koniec października

Pogoda w Polsce. Jest szansa na wyższe temperatury?

Dobrze, wiemy już, że na powrót lata do Europy i naszego regionu nie mamy co liczyć 😉 Wiemy także, że mróz pojawi się na północy i wschodzie kontynentu. Sprawdźmy zatem jak najbliższy okres wyglądał będzie jeśli chodzi o pogodę w Polsce. Pogoda w naszym kraju zmieni się. Może nie jeśli mowa o temperaturach, jednak już jutro nad krajem pojawi się front atmosferyczny przynosząc pierwsze od wielu dni opady w kraju. Pojawienie się zachmurzenia poprawi o drobinę sprawy z temperaturami w kraju. Jeszcze nadchodząca noc przyniesie przymrozki, a w górach również mróz. Jednak już kolejne noce będą nieco cieplejsze. Oczywiście mowy nie ma tu o ciepłych nocach, mamy już październik, ale łatwiej wyjść do pracy gdy na dworze jest 6 stopni niż panuje kilkustopniowy mróz. Spójrzmy na temperaturę na wtorkowy poranek (model ECMWF)

Widać tu, że zrobi się cieplej, a przymrozek wystąpi już tylko w górach. Model widzi powrót chłodu w okolicach połowy miesiąca. Wtedy to noce przynosiłyby przymrozki praktycznie w całym kraju. W Tatrach wg. wyliczeń modeli mróz mógłby być dwucyfrowy. Niskie temperatury mają nam towarzyszyć do końca drugiej dekady miesiąca. Później, zgodnie z tym co opisywałem powyżej chłód i mróz odsuną się na północ i wschód kontynentu. Czeka nas za to czas ze strefową cyrkulacją powietrza. Nad region docierać zaczną fronty atmosferyczne związane z niżami atlantyckimi. Pogoda przyniesie więcej opadów, wiatru i dynamiki. Więcej na temat pogody w kraju na najbliższy czas dowiecie się z pogody długoterminowej na 16 dni dla Polski.