Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki w Polsce, następnie ocieplenie, opady, a nawet burze. Śnieg spadnie w górach

Pogoda długoterminowa na okres od 10.10.2021 do 26.10.2021. Przymrozki w Polsce, następnie możliwe ocieplenie i opady. Śnieg spadnie w górach i na obszarach podgórskich.

Pogoda długoterminowa. Chłód napłynął do Polski ze wschodu. W nadchodzącym tygodniu zmianie ulegnie cyrkulacja atmosferyczna

W dobiegającym końca tygodniu byliśmy przeważnie pod wpływem kontynentalnego wyżu znad Rosji. Szczególnie zimne powietrze napłynęło w drugiej części tygodnia, kiedy to rozpoczęła się adwekcja suchego, polarno kontynentalna powietrza. Nadchodzi jednak wyraźna zmiana w pogodzie. Od wtorku w naszej części Europy pojawi się więcej chmur. Na nizinach zaczną występować opady deszczu, a w górach i na obszarach podgórskich również śniegu. W drugiej dekadzie października temperatura ma być na ogół poniżej normy wieloletniej, ale masa powietrza ma być zasobna w wilgoć. Dlatego też nie zabraknie opadów atmosferycznych.

Wiele wskazuje jednak, że w trzeciej dekadzie października temperatura wzrośnie. Niewykluczone, że będą to nawet wartości powyżej normy wieloletniej.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na wysokości 2 m w okresie od 9.10.2021 do 16.10.2021, uwzględniając okres klimatologiczny 1984-2009

pogoda długoterminowa. anomalia poniżej normy

Wyliczana średnia anomalia w okresie od 16.10.2021 do 23.10.2021. Pod koniec drugiej dekady października, temperatura zacznie wyraźnie rosnąć, nawet do wartości powyżej normy wieloletniej.

pogoda długoterminowa. anomalia niższa od normy wieloletniej

Wszystkie wiodące modele numeryczne wskazują, że trzecia dekada października powinna być cieplejsza, ale jak długie i silne ocieplenie to będzie, to przekonamy się, analizując dopiero kolejne aktualizacje modeli z rożnych ośrodków.

pogoda długoterminowa. Wartości powyżej normy wieloletniej

Wraz z początkiem 2 dekady października, ulegnie zmianie kierunek napływu mas powietrza. Rozpocznie się napływ wilgotnej i chłodnej masy polarno morskiej. Do poniedziałku jednak docierać ma powietrze polarno kontynentalne ze wschodu, co skutkować ma niską temperaturą szczególnie w godzinach nocnych.

Pogoda długoterminowa. Zmniejszy się obszar przymrozków nocami i w godzinach porannych

Obszar przymrozków w nadchodzącym tygodniu będzie mniejszy niż w okresie od piątku do niedzieli. Spowodowane będzie to napływem masy powietrza, która charakteryzować ma się większą zawartością wilgoci. Przymrozki staną się rzadsze, a na ogół przez całą dobę temperatura będzie dodatnia. Nocami tylko przy bezchmurnym niebie zdarzą się przymrozki, ale ich obszar ma być mniejszy niż w mijającym tygodniu. Uwzględniając różne okresy referencyjne, temperatura wyjdzie poniżej normy wieloletniej za drugą dekadę października.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 10.10.2021 do 20.10.2021 wyjdzie poniżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1979-2000. Najchłodniej będzie na południu i wschodzie, a na zachodzie i północy będą to wartości lekko poniżej normy i w normie wieloletniej.

pogoda długoterminowa. GFS i CFSR.

Pogoda długoterminowa. Jesień termiczna w pełni. Na zachodzie będzie najcieplej, a na wschodzie i północnym-wschodzie najchłodniej

Średnia dobowa temperatura w okresie od 10.10.2021 do 20.10.2021 będzie poniżej normy wieloletniej. Na północnym-wschodzie i wschodzie będą to wartości poniżej normy wieloletniej. Prognozuje on na tym obszarze średnią dobową za 10 dni na poziomie od 5°C do 8°C. Chłodno również na południu i centrum. Najcieplej powinno być na zachodzie, gdzie średnia temperatura za okres powyżej tygodnia powinna zbliżyć się do wartości w normie wieloletniej.

 jesień w polsce

Dobiega końca dłuższy okres z przymrozkami. Przyszły tydzień będzie co prawda chłodny, ale za sprawą napływu wilgotniejszej masy powietrza z północnego-zachodu. Ustanie adwekcja chłodu ze wschodu Europy, zatem nocy i poranków z przymrozkami będzie mniej, ale w obszarach, gdzie wypogodzi się, nie można ich całkowicie wykluczyć. Czemu niewątpliwie sprzyjać ma adwekcja chłodnej masy i długie październikowe noce. Wyż baryczny znad wschodniej części Starego Kontynentu ustąpi miejscami zatokom i frontom atmosferycznym, wzrośnie też dynamika w pogodzie. Opadów śniegu na nizinach w Polsce nie będzie, natomiast w górach są jak najbardziej prawdopodobne, skutkując nawet utworzeniem się większej i trwałej pokrywy śnieżnej.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego w okresie od 10.10.2021 do 20.10.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. rozległy wał wysokiego ciśnienia

Model ECMWF zakłada, że ilość opadów będzie powyżej normy wieloletniej. Zwłaszcza na północy.Po suchym początku miesiąca, wzrośnie ilość opadów, ale w dalszym ciągu od Azorów aż po Rosję rozciągać ma się rozległy wyż. Najwięcej padać ma na północy, gdzie najczęściej dotrą opady związane z frontami atmosferycznymi. Nie wykluczone, że w drugiej dekadzie października, pojawią się nawet lokalne burze adwekcyjne. Modele numeryczne o różnej rozdzielczości zakładają, że najwięcej popada na południowym Bałtyku i Wybrzeżu.

Prognozowana suma opadów na okres od 10.10.2021 do 19.10.2021 według modelu ECMWF

opady powyżej normy na północy

Pogoda długoterminowa. Cyrkulacja strefowa może mieć większy wpływ na pogodę w trzeciej dekadzie października

Wiele wskazuje, że dynamika w pogodzie będzie większa, ale okresami pojawią się większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzeni. Z uwagi na większy gradient baryczny, czasem silniej powieje wiatr, ale nie zostaną spełnione kryteria dla wichury.

Wygląda na to, że jeszcze większy wpływ cyrkulacji atlantyckiej będzie obserwowany w trzeciej dekadzie października. Wtedy to zmienność pogody ma być duża, a okresami w ciepłych wycinkach niżów napłynie również cieplejsza masa powietrza z południa Europy, przynosząc wyższe temperatury, ale dni gorące, a tym bardziej upał nie zdarzą się w naszej części Starego Kontynentu.

Na poniższej grafice obserwujemy maksymalną temperaturą na 10 dni. Widzimy, że najcieplej będzie na zachodzie, gdzie termometry pokażą nawet 15°C. Na północnym-wschodzie chłodniej od 10°C do 11°C. W centrum, południu i wschodzie od 12°C do 14°C. Na cieplejsze dni poczekamy do pierwszych dni trzeciej dekady października.

jesień w polsce

Ujemna anomalia w Polsce i Europie, potem ocieplenie

Prognozowana średnia anomalia na okres od 10.10.2021 do 15.10.2021 wskazuje, że przed nami chłodny okres synoptyczny. Nie będzie to jednak spowodowane napływem suchego, kontynentalnego powietrza ze wschodu. W nadchodzącym tygodniu ustanie napływ z tego kierunku, zacznie płynąć masa z północnego-zachodu o cechach polarno morskich.

niska temperatura 2021

Zmianę widzimy na kolejnej mapie. Widzimy średnią anomalie temperatury na wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 15.10.2021 do 20.10.2021. Dostrzegamy, że trend w pogodzie zacznie się zmieniać. Na przeważającym obszarze Polski wartości mają być w normie wieloletniej. Na południu i wschodzie widzimy wartości poniżej normy wieloletniej. W północnej części kraju pojawia się anomalia lekko powyżej normy.

zmiana w pogodzie

Optymistycznie wyglądają wyliczenia GEFS na okres od 20.10.2021 do 25.10.2021. Wtedy to według modelu amerykańskiego ma być temperatura powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że temperatura przekroczy w tym okresie powyżej 20°C.

wzrost temperatury w polsce

Zerknijmy na grafikę, która ukazuje nam prognozę wiązek na 16 dni dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g). W tej sytuacji widzimy temperaturę poniżej normy wieloletniej do końca drugiej dekady października. Istotna zmiana i wzrost wartości powyżej normy wieloletniej jest prognozowana na trzecią dekadę października, ale okresami jednak widzimy, że temperatura będzie się wahać, co spowodowana będzie również napływem chłodniejszej masy w tylnych częściach niżów. Czasem warunki pogodowe mają kształtować wyże, przynosząc także podinwersyjne chmury i mgły. Wzrastać może też zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi, przy bezwietrznej pogodzie.

pogoda. temperatura powyżej normy

Przekroczenie 20°C jest bardzo prawdopodobne, ale dopiero w trzeciej dekadzie października. Kilka dni ciepłych jest możliwych, ale prognozy te będziemy monitorować. Na ten moment dobiega końca okres napływu chłodnej masy powietrze ze wschodu, a wraz z początkiem nowego tygodnia cyrkulacja ulegnie zmianie i spłynie wilgotne, ale nadal zimne powietrze z północnych kierunków.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 10.10.2021 do 26.10.2021

pogoda. warszawa i wzrost temperatury

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE