18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na wtorek 12 października. Dużo chmur, a nawet burze i opady w Polsce

Pogoda na wtorek 12 października. Deszcz w Polsce

Pogoda na wtorek przyniesie kontynuację zmian w pogodzie jakie rozpoczęły się już wczoraj. Silny wyż ze wschodu kontynentu odpuścił ustępując miejsca niżom atlantyckim. W związku z tym dziś, podobnie jak w dniu wczorajszym pogodę w naszym kraju kształtował będzie front atmosferyczny. Przyniesie on więcej opadów i chmur w kraju. Poniżej mapa baryczna Europy, na której dokładnie widać systemy baryczne nad kontynentem.

Pogoda na wtorek. Fronty atmosferyczne nad Polską

Na powyższej mapie (źródło) widać doskonale niż z centrum nad północną Skandynawią. To właśnie z tym ośrodkiem związane są fronty atmosferyczne, które znajdują się dziś nad krajem. Na wschodzie Polski znajduje się front okluzji. Od północnego zachodu wkroczył kolejny, aktywny front chłodny. I to on będzie głównym winowajcą gorszej pogody na wtorek.

Pogoda na wtorek. Dużo chmur i opadów w Polsce

Ze sprawą frontów atmosferycznych dzisiejszy dzień przyniesie nam dużo chmur i opadów. Deszcz możliwy jest praktycznie w całym kraju. W Tatrach prawdopodobnie padał będzie śnieg. Front okluzji, który znajduje się na wschodzie kraju nie jest tak aktywny, jak goniący go front chłodny z zachodu Polski. W związku z tym podczas, gdy opady na wschodzie będą miały charakter przelotny i mało intensywny, na zachodzie i w centrum kraju popadać może mocniej.

Opady we wtorek 12 października.

Przed południem deszczu spodziewamy się na wschodzie oraz zachodzie kraju. W kolejnych godzinach chmury niosące opady deszczu pojawią się również na północy i w centrum kraju. Niewykluczone lokalne burze na Wybrzeżu. Pod wieczór strefa najsilniejszych opadów deszczu przesunie się na wschód dając sporo opadów również w tej części kraju. Apelujemy do turystów wyruszających w górskie szlaki. W górach padać może śnieg. Warunki atmosferyczne w wyższych partiach gór mogą być dziś trudne.

Nadal chłodno w Polsce

Jest jeden plus zmiany cyrkulacji na strefową. Do kraju nadciągnęły związane z frontem chmury. W związku z tym noc również była pochmurna w wielu regionach kraju. Co za tym idzie nie dochodzi już do tak dynamicznej „ucieczki” ciepła z powierzchni gruntu do wyższych partii troposfery. Chmury niczym „pierzynka” utrzymują ciepłe powietrze przy gruncie. Co za tym idzie nie grożą nam przymrozki, a nawet mróz, jak w ostatnich dniach. Niestety chmury ograniczają insolacje słoneczną, przez co temperatury w dzień są niskie.

Temperatura na wtorek 12 października

Widać to na powyższej mapie prognozy temperatury. Najcieplejszym regionem kraju będzie centrum, gdzie możliwe są dziś krótki epizody ze słońcem. Tam temperatura wzrosnąć może do 12-14 stopni Celsjusza. Chłodniej tam, gdzie zachmurzenie frontowe całkowicie odetnie dopływ promieni słonecznych. Na wschodzie i zachodzie kraju słupki rtęci wskażą dziś zaledwie 7-9 stopni Celsjusza. W górach zaledwie kilka stopni powyżej zera. Wieczorem temperatura w całym kraju spadnie w okolice 3-4 stopni. Przymrozki na nizinach podczas nadchodzącej nocy już raczej nie wystąpią.