Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 12/13 sierpnia 2022. Burze związane z powietrzem czarnomorskim nad Polską i mgły

burze

burze w kraju

Pogoda na noc z piątku na sobotę. Wystąpią burze związane z napływem powietrza znad Morza Czarnego i Azowskiego.

Pogoda nad Polska jest dynamiczna. Szczególnie na wschodzie, gdzie napływa wilgotne powietrze ze wschodu

Dziś w ciągu dnia w miarę odsuwania się ośrodka górnego niżu nad Dolną Austrię. Strefa opadów konwekcyjnych i lokalnych burz odsuwała się na zachód. Zjawiska burzowe wystąpiły szczególnie na wschodzie, południowym-wschodzie i częściowo w centrum.

Podczas nadchodzącej nocy wraz przesuwaniem się niżu odciętego w stronę Słowenii, zachmurzenie konwekcyjne przykrywać ma głównie wschód i południe kraju. Na pozostałym obszarze chmur będzie mniej.

Aczkolwiek już w sobotę rozpocznie się istotna zmiana w polu ciśnienia. Górny niż odsunie się nad Dalmację, a antycyklon będzie migrował się w stronę Karelii. Ponadto w tym samym czasie nad Morzem Czarnym tworzyć się będzie kolejny niż. Zacznie mieć on coraz większy wpływ na warunki pogodowe w Polsce. W dalszym ciągu utrzyma się napływ wilgotnego, ciepłego i chwiejnego powietrza z rejonu Morza Czarnego i Azowskiego wprost do Polski.

Prognozy wskazują, że w nocy z piątku na sobotę zjawiska burzowe występować mają na południowo-wschodniej i centralnej części kraju, gdzie zaznaczy się zasobne w wilgoć powietrze ze wschodu. Energia dostępna drogą konwekcyjną nie okaże się wysoka, ale wystarczająca do formowania się kolejnych burz. Burz najwięcej powinno być na wschodzie, gdzie wysokość opadów sięgnąć może do około 15 mm. Natomiast na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu nawet 20-30 mm. Opady gradu są mało prawdopodobne, potencjał wiatrowy ma być jednak ograniczony. Porywy w burzach nie przekroczą 40-50 km/h.

Pogoda. Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda na noc 12/13 sierpnia 2022. Burze związane z powietrzem czarnomorskim nad Polską
burze w Polsce, noc 12/13 sierpnia 2022

Noc z piątku na sobotę przyniesie na północy i zachodzie bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Co więcej wystąpi w wielu regionach zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami, głównie na południowym wschodzie opady deszczu i lokalne burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 9°C na Pomorzu i w kotlinach sudeckich do 18°C na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni, okresowo zmienny. W czasie burz porywy do 60 km/h.

Pogoda. Prognozowana temperatura minimalna, 13.08.2022, 02Z według modelu ICON

burze w kraju i cieplo
Czarnomorska masa i wilgotne, chwiejne powietrze, ale ciepło w Polsce na ogół

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz