Prognoza pogody na zimę 2023. Czy czeka nas siarczysty mróz i śnieżyce?

W Europie trwa kryzys energetyczny. Związany jest on oczywiście z agresją militarną Rosji na Ukrainę. Większość krajów w Europie wdrożyło sankcje ograniczające import gazu z Rosji. W przypadku niektórych z Państw to Rosja ogranicza dostawy surowców energetycznych w ramach „odwetu”. Tak czy inaczej prognoza pogody na zimę 2022/2023 jest bardzo ważna zarówno dla władz, jak i zwykłych obywateli. Czy najbliższa zima przyniesie nam siarczyste mrozy. Czy może wręcz przeciwnie, wysokie temperatury zniwelują problemy z niedosytem surowców energetycznych?

  • Czeka nas raczej ciepła zima z dodatnią anomalią temperatury
  • Dużo opadów na zachodzie Europy. W Polsce raczej śnieg z deszczem
  • Mróz tylko okresowo, jednak może być silny
  • Prognoza pogody na zimę 2023 ma charakter orientacyjny
  • Więcej informacji pogodowych na stronie głównej portalu

Prognoza pogody na zimę 2023. Jakie będą temperatury powietrza?

Na chwilę obecną prognoza pogody na zimę ma charakter orientacyjny. Opieramy ją na wyliczeniach modelu CFS. Poniżej mapa anomalii temperatury na okres styczeń-marzec 2023.

Pogoda na zimę 2023. Anomalia temperatury
Prognoza pogody na zimę 2023. Dodatnia anomalia temperatury w styczniu

Co oznaczają czerwone kolory na powyższej mapie? Oznacza to, że zima 2023 będzie prawdopodobnie cieplejsza niż w okresie referencyjnym (lata 1984-2009). Według prognoz średnia temperatura będzie aż o 2 stopnie wyższa niż w latach ubiegłych. Takie prognozy przynoszą ulgę w obliczu kryzysu energetycznego w jakim obecnie się znajdujemy. Zauważmy, że powyższe anomalia temperatury są dodatnie niemal w całej Europie. Na wschodzie jest to nawet ponad 2 stopnie cieplej niż norma wieloletnia. Podobnie układa się to w kolejnych miesiącach. Pogoda na zimę wydaje się przynieść nam dodatnie anomalie zarówno w grudniu, jak i w okresie styczeń – marzec 2023.

Pogoda na zimę 2023 pomoże ratować budżety domowe?

Powyższe prognozy wlewają trochę optymizmu, ponieważ podwyżki kosztów ogrzewania są nieuniknione. Wysokie ceny surowców energetycznych wpływają bezpośrednio na koszty ogrzewania. Drożeje również prąd i paliwo, co również ma negatywne skutki na koszty ogrzewania (o życiu codziennym nie wspominam).

Jaka pogoda na zimę 2023?
Pogoda w zimie będzie ciepła, ale i tak będzie problem ze smogiem

Niestety, skutkiem ubocznym z pewnością będzie pokusa wielu do ogrzewania domów za pomocą nie do końca ekologicznych metod. Z niepokojem czekam na pierwsze jesienne przymrozki i wskaźniki jakości powietrza. Jednak nie o tym jest dzisiejszy wpis. Sprawdzamy w nim co przyniesie nam pogoda na zimę, więc analizujmy dalej. Wiemy już, że zima prawdopodobnie cieplejsza niż w latach ubiegłych. Sprawdźmy zatem jak widzą to modele długoterminowe odnośnie opadów.

Pogoda na zimę 2023. Jak wyglądają prognozy opadów?

ostatnie zimy przyzwyczaiły nas do tego, że w Polsce albo pada mało, albo częściej obserwujemy opady deszczu niż samego śniegu. Ma to oczywiście związek z temperaturą, która ostatnimi laty jest podczas zim coraz wyższa. Podobnie będzie i podczas zimy 2022/2023. Spodziewamy się w kraju niezbyt wielu opadów, często pojawiał będzie się również opad deszczy, czy deszczu ze śniegiem. Poniżej mapa anomalii opadów na zimę dla Europy według modelu CFS.

Prognoza opadów na zimę 2022/2023
Pogoda na zimę. Prognoza opadów

W wypadku tej mapy obszary zaznaczone na zielono oznaczają, że opadów będzie więcej niż norma wieloletnia. Odcienie pomarańczowe oznaczają ujemną anomalię, czyli mniej opadów niż w latach ubiegłych. Polskę oznaczono kolorem białym co oznacza, że ilość opadów jakie przyniesie pogoda w zimę 2023 będzie w normie wieloletniej. W Polsce okresowo padał będzie deszcz, ale oczywiście pojawią się okresy chłodniejsze, gdy do kraju dotrze mróz, a opady przejdą w śnieg. Jednak będą to okresy krótkotrwałe. Nie spodziewałbym się, że pogoda na zimę przyniesie nam długotrwałe okresy z pokrywą śnieżną.

Zima nie będzie sroga. To dobre wieści

Rok w rok czekamy na białą i mroźną zimę w Polsce. W tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej. Ceny energii elektrycznej galopują w górę, w kraju i Europie szaleje inflacja. W związku z tym wszyscy ze strachem spoglądamy w przyszłość. W prognozie pogody na zimę wypatrujemy w tym roku okresów cieplejszych. Wyższe temperatury pozwolą zaoszczędzić choć trochę na kosztach energii i ogrzewania. Oczywiście obecnie mówimy o prognozach długoterminowych, nawet sezonowych. Taki rodzaj prognoz obarczony jest dość wysokim ryzykiem błędu. Jednak amerykańskie prognozy są na ten moment wyjątkowo stabilne. Wszystko wskazuje na to, że pogoda na zimę 2022/2023 przyniesie nam dość wysokie, często dodatnie temperatury powietrza. Nie liczyłbym na długotrwałe okresy z siarczystym mrozem i pokrywą śnieżną. W obecnych czasach, przy obecnej sytuacji gospodarczej to chyba pierwszy rok od dawna, gdy od zimy nie oczekuję silnego mrozu i śniegu.