18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 14/15 października 2021. Śnieg w górach, lokalnie przymrozek i silna mgła oraz słabe opady na froncie ciepłym w Polsce

zatoka niżowa

Pogoda na noc 14/15 października 2021. Opady śniegu w górach, lokalnie przymrozek i silna mgła w Polsce. W wielu regionach na froncie ciepłym opady deszczu.

Pogoda na noc. Front ciepły ciepły wędruje przez Polskę, a tuż za nim płynie cieplejsza masa powietrza

Od początku tygodnia, znajdujemy się w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery ze składową północną, a systemami barycznymi, który powodują taki kierunek napływu mas powietrza jest przede wszystkim niż z wysokich szerokości geograficznych Morza Norweskiego, sięgającymi do nas tylko swoimi zatokami z kolejnymi frontami atmosferycznymi. Dlatego pojawiło się więcej chmur, a miejscami również opady deszczu. Natomiast wysoko w górach także opady mokrego śniegu. Przepływ z kierunków północnych utrwalił w ostatnich dniach wyż baryczny ulokowany w pobliżu Europy Zachodniej. Zaczął on jednak zmieniać swoje położenie, aby przepuścić kolejną zatokę niżową na wschód. W czwartek przez Polskę wędruje ciepły front atmosferyczny z niewielkimi opadami deszczu.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 14.10.2021, 18 UTC

Pogoda na noc 14/15 października 2021. front ciepły

W czwartek na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Jedynie rozpogodzenia wystąpiły na południowym wschodzie i wschodzie kraju. Natomiast na zachodzie i w centrum kraju słabe opady deszczu. Jedynie w obszarach górskich opady śniegu przechodzące w deszczu ze śniegiem i deszcz.  Miejscami wysoko w Sudetach wystąpiła mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Na termometrach zanotowano w najcieplejszym momencie dnia od 9°C na wschodzie, 10°C, 11°C na znacznym obszarze kraju, do 13°C na północnym zachodzie. Niższe wartości na termometrach były na obszarach górskich od 6°C do 9°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, wysoko w Sudetach w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem wiatr dość silny i silny od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h.

Pogoda na noc. Śnieg tylko w górach, silny wiatr na Wybrzeżu

Noc z czwartku na piątek przyniesie na ogół zachmurzenie duże i całkowite. Tylko początkowo na południowym wschodzie większe przejaśnienia i rozpogodzenia. W wielu regionach wystąpią słabe opady deszczu, natomiast wysoko w Tatrach oraz Sudetach opady śniegu i śniegu z deszczem. Gdzieniegdzie na wschodzie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. W najchłodniej części nocy termometry wskażą od 1°C, 3°C na wschodzie. Około 6°C w centrum, do 10°C, 11°C na zachodzie, szczególnie w rejonach podgórskich Podkarpacia ok. -1°C. Istnieje jednak ryzyko, że miejscami w obszarach rozpogodzeń na wschodzie wystąpi przygruntowy przymrozek do -1°C. Wiatr ma być na ogół słaby umiarkowany. Na Wybrzeżu wzmagający się do dość silnego i silnego od 35 km/h do 45 km/h, na zachodzie i północy kraju. Okresami porywisty, w obszarach podgórskich oraz na Wybrzeżu w porywach do 65 km/h, w Sudetach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Prognozowana nad ranem temperatura powietrza przez model szwajcarski SWISS-HD. Miejscami wartości mogą być niższe. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń

Pogoda na noc 14/15 października 2021. wzrost temperatury

POŁOŻENIE OPADÓW