19 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 14/15 stycznia 2022 r. Burze zanikną. Spadnie 5 cm śniegu, wystąpi mróz oraz oblodzenie w Polsce

kompozytowe zdjecie sat

Pogoda na noc z piątku na sobotę dla Polski. Burze zanikną. Spadnie 5 cm śniegu, wystąpi mróz oraz oblodzenie. Od północy postępować mają rozpogodzenia za sprawą napływu chłodniejszego i suchszego powietrza za frontami atmosferycznymi.

Piątek przyniósł dynamiczne warunki pogodowe. Za sprawą dużego gradientu ciśnienia pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem znad Morza Białego występował duży poziomy gradient ciśnienia. Dodatkowo z północy na południe przemieszczały się fronty atmosferyczne o charakterze chłodnym, przynosząc opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej i lodowej. Miejscami krajobrazy w ciągu kilku minut ulegały zabieleniu. Na drogach zaczęły panować trudne warunki do jazdy. Pojawiły się burze, które wystąpiły miejscami na północnym-wschodzie, centrum i wschodzie kraju. Szerzej pisaliśmy o nich w ostatnim artykule.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w piątek na obszarze Polski według niemieckiej sieci detektorów

burze styczeń 2022

Pogoda. Piątek z dynamicznymi warunkami pogodowymi

W piątek na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie było przeważnie duże, na północy i południu oraz południowym-zachodzie wystąpiły lokalnie rozpogodzenia. Gdzieniegdzie występowały deszczu lub mżawki, natomiast na północnym wschodzie przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W najcieplejszym momencie dnia od 3°C na południu, około 5°C w centrum, do 8°C na północy. Z uwagi na utrzymujący się duży gradient ciśnienia. Wiatr był umiarkowany i dość silny, na północy okresami silny do 45 km/h, porywisty, zachodni i północno-zachodni. W północno-wschodniej połowie kraju porywy wiatru do 90 km/h, nad morzem oraz miejscami na północy i północnym wschodzie do 100 km/h, w południowo-zachodniej połowie kraju porywy do 70 km/h,  Wysoko w górach wiatr w porywach do 110 km/h powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Porywy wiatru zanotowane na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB, 14 stycznia 2022 r.

pogoda na noc. niska temperaura

Pogoda na noc. Rozpogodzenia od północy, chwyci przymrozek. Drogi i chodniki mogą być śliskie

Noc z piątku na sobotę przyniesie na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Szczególnie północnym wschodzie oraz południowym-wschodzie możliwe przelotne opady śniegu. Początkowo na południu opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach opady śniegu powodujące przyrost pokrywy o około 5 cm. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -3°C na południu i lokalnie na północy i -2°C w centrum do 3°C nad morzem; w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C. Uwaga, lokalnie po dziennych i wieczornych opadach oraz spadku temperatury dojdzie do oblodzenia dróg i chodników. Gradient ciśnienia zmniejszy się. Od zachodu dostawać mamy się w zasięg wyżu. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. Nad morzem oraz początkowo na północnym wschodzie porywy do 70 km/h, na południu do 60 km/h. W górach wiatr w porywach do 80 km/h powodujący miejscami zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognozowana minimalna temperatura nad ranem w sobotę w Polsce według iCON, kiedy to mogą zostać zanotowane najniższe wartości na termometrach.

niska temperatura w polsce