5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 16/17 października 2021. Będą przymrozki na południu, lokalnie silne zamglenia i mgły oraz deszcz na północy Polski

wyż nad polską

Pogoda na noc z soboty na niedzielę dla Polski. Będzie miejscami większa mgła, przymrozek tylko w górach. Opady deszczu najbardziej prawdopodobne są na północy. Najsilniejszy wiatr na północy, najsłabszy na południu.

Od kilku dni mamy mamy klasyczny przypadek cyrkulacji strefowej atmosfery, gdy to umiarkowanie ciepłe powietrze polarne o cechach morskich swobodnie dociera nad Europą Środkową z zachodu na wschód. Dlatego nocami i w godzinach porannych w wielu regionach Polski nie obserwujemy przymrozków. Oprócz terenów górskich. Masa powietrza charakteryzuje się tym, że w wielu regionach obserwuje się występowanie zachmurzenia wewnątrzmasowego Stratocumulus, Cumulus Stratocumulus i Cumulus, natomiast nocami i w godzinach porannych występują niskie chmury Stratus, które rozpraszają się dopiero po paru godzinach od wschodu słońca. Hamuje to dlatego silniejsze nocne spadki temperatury przy długiej październikowej nocy. Jedynie nad Bałtykiem i naszymi dzielnicami północnym obserwowano dziś większe zachmurzenia piętra średniego na tworzącym się froncie na kontraście termicznym pomiędzy ciepłym Bałtykiem i chłodniejszym lądem.

Anomalia w polu ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi na dzień, 17.10.2021, 00Z

Pogoda na noc 16/17 października 2021. Będą przymrozki na południu, lokalnie silne zamglenia i mgły oraz deszcz na północy Polski

W sobotę na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie było umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie na północy i zachodzie wystąpiły słabe przelotne opady deszczu. Na termometrach było maksymalnie od 10°C do 13°C, w obszarach podgórskich od 7°C do 9°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty. Szczególnie na Wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Pogoda na noc. Chłodna noc przed nami. Przymrozki możliwe zwłaszcza na obszarach podgórskich i górskich

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Jedynie na południu także z rozpogodzeniami. Szczególnie w województwach północnych miejscami przelotne opady deszczu. Istnieje spore prawdopodobieństwo rozwoju miejscowych silnych zamgleń, a w obniżeniach terenu na południu kraju oraz na Ziemi Lubuskiej punktowo mgły ograniczające widzialność do 100 m. Na termometrach w najchłodniejszym momencie nocy będzie od 1°C na południu do 7°C na północy i 9°C nad morzem; nieco chłodniej w obszarach podgórskich, od -3°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Na południu okresami wiatr słaby, zmienny.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 17.10.2021, 4Z według modelu ICON

pogoda na noc. niska temperatura

AKTUALNA TEMPERATURA