Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 16/17 stycznia 2022 r. Początek niebezpiecznej wichury. Front chłodny nad Polską, spadnie śnieg i wystąpi mróz

niska temperatura

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Rozpocznie się niebezpieczna wichura. Najpierw w północnych dzielnicach. Front chłodny wkroczy do Polski, spadnie śnieg, jak i też wystąpi mróz.

Pogoda na noc. Dynamiczna aura

W niedzielę, w drugiej połowie dnia znad Niemiec i Bałtyku nasuwać zaczęło się zachmurzenie frontowe frontu chłodnego niosące słabe opady śniegu. Przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, dość szybko przesuwające się w kierunku południowo wschodnim. Natomiast w środku nocy obejmujące już wschodnie dzielnice, a opuszczające kraj w godzinach porannych w poniedziałek. Za frontem wiatr zmieniać będzie kierunek na zachodni z tendencją do nasilania się do 40/60 km/h. Na Bałtyku silny sztorm. Groźny wiatr z biegiem czasu przemieszczać ma się na południe. Będzie wichura.

W tym samym czasie niż wtórny wykazujący tendencję do przemieszczania na wschód, opuszczając północną Skandynawię i kierując się nad Rosję. Duży gradient ciśnienia, przechodzenie ostrej zatoki niżowej i frontu chłodnego o charakterze katafrontu. Skutkować ma wystąpieniem sinego wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek.

Prognoza geopotencjału dla wysokości 500 hPa wyrażona w dekametrach na 16.01.2022 r. 06Z według GFS

Pogoda na noc 16/17 stycznia 2022 r. Początek niebezpiecznej wichury. Front chłodny nad Polską, spadnie śnieg i wystąpi mróz

Niedziela przyniosła na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie na północy miejscami słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu, zdarzyły się też gdzieniegdzie opady marznące powodujące gołoledź. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały -3°C miejscami na wschodzie do 2°C w centrum i 4°C na zachodzie oraz miejscami około 6°C w rejonach podgórskich Karpat. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem wzmagający się do dość silnego, w całym kraju okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 70 km/h, wysoko w górach do 60 km/h.

SIGNIFICANT IMGW-PIB 16.01.2022 r. 18 UTC

Pogoda na noc 16/17 stycznia 2022 r. Początek niebezpiecznej wichury. Front chłodny nad Polską, spadnie śnieg i wystąpi mróz

Pogoda na noc. Front zacznie wkraczać do Polski

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami śniegu przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i deszcz. Nad ranem, punktowo na północnym wschodzie, opady o natężeniu umiarkowanym. Szczególnie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura minimalna na wschodzie i miejscami na południu od -4°C do 0°C, na pozostałym obszarze od 1°C do 3°C.

Wzrastać ma poziomy gradient ciśnienia pomiędzy nurkującym niżem znad Skandynawii nad Rosję a wyżem znad Europy Zachodniej. Wiatr umiarkowany i dość silny. Na północy i w górach silny, od 35 km/h do 50 km/h. Nad morzem także bardzo silny, od 50 km/h do 90 km/h, porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Nad morzem i w Sudetach porywy wiatru do 110 km/h, na północy. Na wschodzie kraju do 100 km/h, w Karpatach do 80 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h. W górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana minimalna temperatura 17.01.2022 r. 05Z według modelu ICON

ochłodzenie

Wyliczane porywy wiatru od 16.01.2022 r. do 17.01.2022 r. do 06 UTC

niska temperatura w polsce

Prognozowane porywy wiatru według modelu francuskiego ARPEGE do godzin porannych w poniedziałek

arpege i prognoza wiatru