Pogoda. W nocy z czwartku na piątek Polska ma być w dalszym ciągu pod wpływem niżu znad Bałtyku, a strefa frontu chłodnego zaznaczy się w południowo-wschodniej połowie kraju. Front chłodny poprzedzony będzie linią zbieżności wiatru. Przed frontem zalega ciepła i wilgotna masa polarno morska. W strefie zbieżności wiatru oraz frontu następuje dynamiczne unoszenie wilgotnego powietrza, co skutkuje rozwojem burz. Największa niestabilność ma występować w pierwszej części nocy, następnie atmosfera zacznie się stabilizować. Nad ranem może zagrzmieć tylko na krańcach północno-zachodnich.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 16.09.2021, 18 UTC
Pogoda. Burze zwłaszcza w pierwszej części nocy
Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom są opady deszczu do 15-25 mm, lokalnie porywy wiatru do 65-70 km/h. Ruch ośrodków konwekcyjnych odbywać ma się z południowego-zachodu na północny-wschód. Niewykluczone, że nad ranem zjawiska burzowe o niewielkim natężeniu wystąpią w rejonie Zalewu Szczecińskiego, gdzie zaznaczy się bliskość niżu i frontu okluzji. Przeważnie wystąpią opady do 10-15 mm, wiatr do 60 km/h.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
Najbliższa noc na przeważającym obszarze Polski przyniesie zachmurzenie duże. Jedynie w zachodniej połowie kraju możliwe większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie opady deszczu, a na południu i południowym wschodzie i wschodzie w pierwszej części nocy możliwe burze. Możliwa suma opadów w burzach do 20-40 mm na południu i południowym-wschodzie kraju. Nie można wykluczyć, że nad ranem w wielu miejscach utworzą się mgły ograniczające widzialność do 200 m. Na termometrach zobaczymy minimalna od 12°C do 17°C, nieco niższe wartości na Przedgórzu Sudeckim od 10°C do 12°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany. Tylko na Wybrzeżu okresami porywisty, na ogół z kierunków zachodnich, w czasie burz porywisty. Tylko szczytowych partiach Sudetów wiatr około 60 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura w Polsce, 17.09.2021, 4Z
W najbliższych dniach czeka nas wyraźne ochłodzenie. Niewykluczone, że pod koniec tygodnia doświadczymy przymrozków. Oprócz rejonów podgórskich i górskich mogą wystąpić na wschodzie Polski.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC