Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Opady zdarzą się w wielu regionach Polski. Możliwe na południu opady marznące powodujące gołoledź. Lekki mróz tylko w Karpatach.
Pogoda. Wyż na zachodzie, niż na wschodzie
Tworem barycznym wpływającym na przepływ mas powietrza w dalszym ciągu pozostaje silny wyż z ciśnieniem w jego centrum około 1040 hPa ulokowanym nad Wyspami Brytyjskimi i Morzem Północnym, sięga swoim klinem wschodnie akweny Atlantyku środkowego oraz Europę Zachodnią od środkowej Skandynawii na północy po Półwysep Iberyjski, zachodnie akweny Morza Śródziemnego i Afrykę północno zachodnią na południu. W skuteczny sposób od paru dni blokuje on cyrkulacje strefową.
Polska w polu podwyższonego ciśnienia
W polu podwyższonego ciśnienia przemieszcza się dziś zachmurzenie z opadami na froncie ciepłym. Były i są to zarówno opady deszczu, jak i też mieszane. Szczególnie na obszarze (Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Lubelskiej, Roztocza i Karpat) opady mokrego śniegu. Obserwowane były głównie w dzielnicach wschodnich, stopniowo od Mazur, Suwalszczyzny i Podlasia wychodzące poza naszą granicę wschodnią. Natomiast na zachodzie kraju przeważnie bez opadów. Jednak z niskimi chmurami Stratus i niewykluczone są mgły. Tuż za tym frontem, w rozległym ciepłym wycinku niżu napływa cieplejsze powietrze polarne o cechach morskich.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 18.12.2021, 18 UTC
Podczas mijającej nocy opady związane z frontem ciepłym będą odsuwały się nad Białoruś i Ukrainę. W wielu regionach na całym obszarze kraju prognozowane są mgły oraz opady mżawki. Przeważnie temperatura na niewielkim plusie. Jedynie w górach nieco poniżej zera. Co więcej niż schodzący po wschodnich obrzeżach wyżu znad Karelii, skieruje się nad zachodnią Rosję. Dlatego też w naszej części Europy wzrośnie gradient baryczny. Spowoduje to wyraźny wzrost prędkości wiatru północno zachodniego. Szczególnie w porywach dochodzącego do 40/60 km/h., lokalnie nad ranem nawet do 70 km/h
Ostatni dzień weekendu minie pod znakiem pogody dynamicznej. Podczas przesuwania się nad krajem kolejnej zatoki niżowej z aktywnym frontem chłodnym schodzącym znad Bałtyku nad południe kraju. Gdy ośrodek niżowy znajdzie się nad zachodnią Rosją tuż przy granicy z Białorusią. Nadal ma być silny wiatr, a w porywach do 50/70 km/h., punktowo nawet do 80 km/godz. W strefie przemieszczającego się frontu chłodnego początkowo słabe opady deszczu, z biegiem dnia intensyfikujące się nad dzielnicami południowymi. Oczekiwane są opady deszczu ze śniegiem, a w górach opady mokrego śniegu.
Pogoda. Ostatni dzień weekendu przyniesie dynamiczną aurę
Tuż za omawianym w poprzednim akapicie frontem chłodnym. Napłynie chłodniejsza masa powietrza o sporym potencjale chwiejności, powodując formowanie zachmurzenia kłębiastego wewnątrz masowego z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem przechodzące w opady mokrego śniegu we wschodniej połowie kraju i ochłodzi się. Natomiast już na początku trzeciej dekady grudnia temperatura zachodzie temperatura jeszcze na niewielkim plusie, ale na wschodzie kraju paro stopniowy mróz przez całą dobę.
W sobotę na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu lub mżawki oraz deszczu ze śniegiem lub śniegu. Natomiast w Karpatach opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od 2°C do 7°C. Szczególnie w rejonach podgórskich Karpat od -1°C do 1°C. Gradient baryczny coraz większy. Dlatego też wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. Nad morzem i w Sudetach porywy do 55 km/h. W Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h powodujący miejscami zamiecie i zawieje śnieżne.
Sytuacja synoptyczna na 19.12.2021, 00 UTC
Pogoda. Weekend z mało przyjemną pogodą w Polsce
Noc z soboty na niedzielę przyniesie przeważnie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Szczególnie w Tatrach nad ranem możliwe rozpogodzenia. Miejscami i okresami opady deszczu; na Pogórzu Karpackim deszczu ze śniegiem i możliwe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź; w Karpatach opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 1°C do 6°C, w rejonach podgórskich Karpat od -1°C do 0°C. Gradient baryczny coraz większy. Przełoży się to na silny wiatr wiatr. Ma być na ogół umiarkowany, na wybrzeżu dość silny i silny, w całym kraju porywisty, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem i lokalnie na południowym zachodzie porywy wiatru do 65 km/h. Na Przedgórzu Sudeckim i w Karpatach do 75 km/h, w Sudetach do 90 km/h. W górach okresami zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem 19 grudnia 2021 według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC