Pogoda na noc 20/21 października. Groźny wiatr, miejscami deszcz. Zbliża się do naszych szerokości geograficznych wichura związana z wtórnym niżem.
Na głównych poziomach izobarycznych nasila się poziomy przepływ mas powietrza, co związane jest z występowaniem prądu strumieniowego. Dzisiaj wieczorem silny poziomy przepływ mas powietrza (ang. jet stream). Ciągnie się w pasie od Zatoki Biskajskiej po południowych wybrzeżach Morza Północnego i Bałtyku nad Zatokę Ryską. Szczytową prędkość wiatru prąd strumieniowy osiąga w rejonie w rejonie Cieśnin Duńskich, około 270 km/h. Tak silny wiatr występuje jednak na wysokości ponad 9 km n.p.g. Nie pozostaje to bez wpływu na pogodę przy ziemi. Część z tej prędkości przenosić się będzie do podłoża, dlatego na południowym i centralnym Bałtyku silny, jesienny sztorm, na razie z południowego zachodu. Potem kierunek zmieni się na zachodni i północno-zachodni.
Silny prąd strumieniowy na wysokości 300 hPa, 20.10.2021, 18Z według GFS
Pogoda na noc. Krótkie ocieplenie, zbliża się silne pogorszenie aury
W środę i czwartek czeka nas kulminacyjna fala krótkotrwałego, jesiennego ocieplenia. Należy uwzględnić, że już następnej nocy spłynie do nas szerokim strumieniem masa arktyczna morska. Warunki pogodowe będą typowe dla jesieni. Zbliża się także wichura, która będzie najbardziej odczuwalna na zachodzie i północy kraju, pomijając tereny górskie. Dziś na peryferiach rozległego niżu uformował się wtórny ośrodek niżowy nad Zatoką Biskajską i Morzem Celtyckim. Już dziś wieczorem wkroczy on nad Kornwalię (południowo zachodniej Anglii). Następnie wraz z prądem strumieniowym szybko przesunie się w kierunku Danii, gdzie znajdzie się już w czwartek nad ranem. Ponadto zatoka z frontem chłodnym wkroczy nad wybrzeża Morza Północnego, Niemcy i od północnego zachodu nad Polskę wraz z jesiennymi wichurami. To będzie okres z dużą dynamiką w pogodzie. Niewykluczone są nawet burze, o których szerzej piszemy w najnowszym artykule.
Prognoza geopotencjału dla wysokości 500 hPa i ciśnienia na poziomie morza dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według ECMWF wraz z położeniem najważniejszych ośrodków barycznych
Środa przyniosła na południowym wschodzie kraju przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, natomiast na pozostałym obszarze umiarkowane, okresami duże. Szczególnie na północy i zachodzie zdarzyły się miejscami opady deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia odnotowano od 14°C na wschodzie do 18°C, 19°C w centrum i 22°C na południowym zachodzie. Należy wspomnieć, że z uwagi na coraz większy gradient baryczny. Wiatr był przeważnie umiarkowany, okresami dość silny. Jedynie nad morzem dość silny i silny do 45 km/h, południowo-zachodni. Na przeważającym obszarze kraju porywy wiatru do 60 km/h. Nad morzem do 65 km/h, na obszarze podgórskim Karpat do 80 km/h, a tylko wysoko w górach do 120 km/h.
W szczytowych partiach gór ponad 100 km/h. Na Bałtyku sztorm
Podczas nadchodzącej nocy na południowym wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane oraz duże, miejscami wystąpią opady deszczu. W najchłodniej części nocy termometry pokażą od 9°C do 14°C, na Podhalu około 6°C. Ponadto w dalszym ciągu wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, gdzieniegdzie w rejonach podgórskich i nad morzem dość silny, w porywach do 65 km/h, na Pogórzu Karpackim do 90 km/h, południowo-zachodni. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 130 km/h.
Prognozowana temperatura minimalna nad ranem, 21.10.2021, 05Z według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC