Wichura uderzy w Polskę i spowoduje duże szkody. Wiatr przekroczy 100 km/h, możliwe burze. Następnie przymrozki

Pogoda. Wichura przejdzie przez Polskę. Prędkość wiatru w porywach na nizinach przekroczy 100 km/h, niewykluczone są jesienne burze. Następnie wraz ze spływem zimnego powietrza z północnego-zachodu o cechach arktycznych morskich.

Wichura pojawi się w Polsce. Zanim jednak silny wiatr spowoduje szkody, środa okazała się bardzo ciepłym dniem w kraju

Na sam początek należy jednak wspomnieć, że prognozy wskazujące na wystąpienie najcieplejszego okresu na przełomie 2 i 3 dekady października sprawdziły się bardzo dobrze. Najwyższe wartości na termometrach odnotowano dziś na południowym-zachodzie Polski, gdzie w Legnicy temperatura osiągnęła aż 23°C. Nieco chłodniej było na południu i zachodzie, gdzie w najcieplejszym momencie dnia temperatura przekroczyła 20°C. Jest to zasługa adwekcji powietrza z południowego-zachodu. Jutro zacznie jednak od północnego-zachodu nasuwać będzie się front chłodny. Dalej temperatura ma być powyżej normy wieloletniej. Weekend jednak ma być z wartościami poniżej normy klimatologicznej w całym kraju.

Dzięki adwekcji masy z południowego zachodu w ciepłym wycinku niżu. Temperatura na początku 3 dekady października przekroczyła 20 stopni

Poniższa tabela obrazuje najcieplejsza miejsca w Polsce w oparciu o dane z poszczególnych stacji IMGW-PIB w środę.

Wichura uderzy w Polskę. Ciepło najpierw

Poniższa grafika obrazuje trajektorie wsteczną mas powietrza na dzień 20.10.2021, 18 UTC. Widzimy wyraźnie, że na poziomach od 925 hPa do 700 hPa dominuje napływ z południowego-zachodu, czyli z rejonu obszarów tropikalnych i Atlantyku. Dlatego pozwoliło to w ciepłym wycinku niżu napłynąć bardzo ciepłej masie pochodzenia zwrotnikowego. Latem przy takim kierunku adwekcji panowałby upał. W październiku operacja słoneczna jest krótsza i słabsza, ale i tak temperatura na południowym-zachodzie i zachodzie oraz południu przekroczyła przez krotki okres czasu 20°C.

napływ z południowego-zachodu

Wichura w Polsce. Najgroźniejszy wiatr w czwartek, ale znaczna prędkość wiatru utrzyma się do piątkowego wieczora

Wróćmy jednak do naszej wichury, która nawiedzi w czwartek przeważający obszar Polski. Już dziś odczuwalny był wyraźny wzrost prędkości wiatru z powodu wzrastającej różnicy ciśnienia pomiędzy północą a południem. Wichurę przyniesie ośrodek wtórnego niżu „HENRIK II”. Wir niżowy przemieści się znad Morza Północnego, przez rejon Cieśnin Duńskich i południową Skandynawię, dalej w kierunku Federacji Rosyjskiej.

Sytuacja synoptyczna, 21.10.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

wichura w polsce. duża różnica ciśnienia

Najgroźniej będzie na nizinach w zachodniej i północnej części kraju. Wysoko w górach wiatr powyżej 150 km/h

W czasie występowania silnego wiatru gradientowego, zdarzą się przelotne opady deszczu, a nawet burze. Szczególnie na chłodnym froncie atmosferycznym, jak i też za nim. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia jesiennych burz ma być na północy i zachodzie kraju. W czasie burz, porywy wiatru związane z konwekcją mogą być większe, niż wynikać to może z samego gradientu ciśnienia. Na Morzu Bałtyckim spodziewany jest silny sztorm, groźnie będzie również w górach, gdzie porywy wiatru przekroczą 130-150 km/h.

Wiele wskazuje, że szczyt jesiennego wiatru przypadnie na czwartek. W wielu regionach powieje od 50 km/h do 110 km/h. Większa prędkość wiatru zdarzy się tylko na Morzu Bałtyckim oraz w szczytowych partiach polskich gór. Znów na stacjach IMGW-PIB położonych w górach, porywy wiatru powyżej 130-160 km/h nie będą niczym nadzwyczajnym.

Wyraźny wzrost prędkości wiatru był już obserwowany w środę. Silny wiatr fenowy wiał i wieje także w polskich górach. Szczególnie Sudetach, Beskidach, Podhalu i Bieszczadach. Największa prędkość wiatru występowała w szczytowych partiach polskich gór. Na nizinach wieje dziś przeważnie od 30 km/h i do 60 km/h. Przeważnie z sektora południowo-zachodniego. Większa prędkość nad morzem do 50-75 km/h. Na apogeum wichury powodującej szkody przyjdzie nam poczekać do czwartku.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru do 22.10.2021, 18 UTC według GFS, najsilniejsze porywy wiatru oprócz gór zdarzą się na zachodzie i północy Polski.

wietrzna aura w polsce

Wichura. Czwartek z dynamicznym niżem wtórnym, który ulokuje się nad Bałtykiem i przesunie następnie w kierunku Rosji

Większa dynamika w pogodzie jest jednak prognozowana na czwartek. Wtedy to od zachodu nad Bałtyk nasunie się wtórny ośrodek niskiego ciśnienia. Front chłodny związany z tym niżem zamykać będzie ciepły wycinek, gdyż od północnego-zachodu nasunie się front. Zwróćmy jednak uwagę na mapę powyżej. Widzimy wyraźnie, że w naszej części Europy, obserwowane będzie duże zagęszczenie izobar na stosunkowo niewielkim obszarze. Zazwyczaj powoduje to silne wiatry po południowej stronie niżów barycznych.

Najgroźniejsze porywy wiatru w czwartek wystąpią nad morzem, północy oraz zachodzie Polski. Tak jak wspominaliśmy, silny wiatr nie ominie też rejonów górskich i podgórskich. W górach prędkość wiatru przekroczy 130-160 km/h. Największe porywy wiatru mogą zostać zmierzone na Śnieżce oraz na Kasprowym Wierchu, gdzie znajdują Wysokogórskie Obserwatoria Meteorologiczne należące do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prognozowane porywy wiatru na dzień 21.10.2021, 12 UTC według modelu ECMWF

wichura, 21.10.2021

Wietrzna aura z uwagi na utrzymujący się duży gradient ciśnienia spodziewana jest także w piątek. Modele pogodowe prognozują jednak, że największe porywy wiatru powinny zdarzyć się w tym dniu na północy kraju. Jednak w całym kraju, znaczne porywy wiatru mogą wystąpić.

Prognozowane porywy wiatru na 22.10.2021, 12 UTC według ECMWF

wietrzna aura

Sytuacja synoptyczna, 22.10.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD

niże baryczne

Stopniowa stabilizacja w pogodzie, napływ coraz chłodniejszej masy arktycznej morskiej nastąpi w nocy z piątku na sobotę. Wichura w całym kraju ustąpi dopiero w godzinach wieczornych i nocnych w piątek. Należy jednak dodać, że w sobotę ponownie wystąpi silniejszy wiatr. Szczególnie w północnej części kraju. W weekend nocami przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze zdarzą się przymrozki. Wygląda jednak na to, że ochłodzenie będzie chwilowe, wyższe temperatury powrócą w okolicach poniedziałku. Szerzej o jesiennych przymrozkach piszemy tutaj.

Wyliczana prędkość wiatru, 23.10.2021, 00 UTC według modelu ICON dla Polski

wietrzny niż