Niszcząca wichura i liczne burze wystąpią w naszych szerokościach geograficznych. Wiatr na nizinach może przekroczyć 100 km/h. Sprawdzimy, gdzie najbardziej prawdopodobne zjawiska burzowe w czwartek i w nocy z czwartku na piątek na obszarze Polski.
Niszcząca wichura i burze w naszej części Europy
Od kilku dni nasza część Starego Kontynentu jest w zasięgu atlantyckich niżów barycznych. Początkowo byliśmy w ciepłym wycinku niżu. Z południowego-zachodu dotarła bardzo ciepła masa powietrza, co spowodowało wzrost temperatury na południu i południowym-zachodzie Polski powyżej 20 stopni. Czwartek również okaże się bardzo ciepłym dniem. Jednak nad Polską znajdują się fronty atmosferyczne, zatem miejscami pojawią się większe opady, a nawet burze.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21.10.2021, 12 UTC
Niszczącą wichurę przyniesie wtórny ośrodek niżowy. Możliwe kolejne burze
Dzisiaj na pogodę wpływa wieloośrodkowy układ niskiego ciśnienia z centrum nad Skandynawią. Ciśnienie w centrum głównego niżu spadnie do nawet 960 hPa. To właśnie dzięki niemu z południowego-zachodu szerokim strumieniem napłynęła bardzo ciepła masa powietrza jak na początek 3 dekady października. Należy jednak dodać, że na peryferiach dojrzałego niżu atlantyckiego rozwinął się wtórny ośrodek niskiego ciśnienia. Znad Morza Północnego, przez wybrzeże holenderskie, dalej w kierunku południowej części Bałtyku przemieszcza się aktywny niż. Dzięki bliskości prądu strumieniowego, będzie on się w dalszym ciągu pogłębiał, przesuwając w kierunku Rosji. Z niżem tym związany jest aktywny front chłodny przemieszczający się od północnego-zachodu na południowy-wschód. Duży przepływ mas powietrza, znaczne uskoki wiatru, okażą się korzystne do rozwoju lepiej zorganizowanej konwekcji. Burze możliwe są zarówno na froncie chłodnym, jak i też za nim.
Prognoza burz na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Największa aktywność burzowa na froncie chłodnym, ale adwekcyjne burze są prawdopodobne również za frontem
Główny rozwój konwekcji w czwartek będzie obserwowany na froncie chłodnym. Należy wspomnieć, że przed głównym frontem chłodny, który jest związany z niżem wtórnym zalegać ma ciepła masa powietrza z południowego-zachodu. Na froncie oraz w osi mocno pogłębionej zatoki, warunki do rozwoju głębszych form konwekcji okażą się wystarczające. Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się zarówno struktur wielokomórkowych o charakterze liniowym, które mogą układać się wzdłuż nacierającego frontu chłodnego, jak i też prawdopodobne są superkomórki burzowe. Na ogół mają być to jednak mini-superkomórki, które nie w każdej sytuacji wygenerują wyładowania atmosferyczne z uwagi na stosunkowo niską wysokość wierzchołków chmur Cb.
Prognozowane porywy wiatru do 22.10.2021, 23 UTC według francuskiego ARPEGE
Wichura. Prąd strumieniowy nad Polską napędzić może rozwój następnych burz
ntensyfikacji zjawisk burzowych sprzyjać ma obecność silnego prądu strumieniowego. Obecny jest nad Polską nawet LLJ, co nie jest częste. Może on napędzać dodatkowe schodzenie silnych porywów wiatru ze struktur burzowych. Na wysokości 700 hPa, czyli około 3 km n.p.g, prędkość wiatru osiąga nawet 150-170 km/h, natomiast na poziomie izobarycznym 500 hPa (5500 m.n.p.g) przeszło 200 km/h.
Rozwój burz możliwy jest zarówno przed, jak i też za frontem o charakterze chłodnym. Należy mieć jednak na uwadze to, że istotnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza, może okazać się czynnikiem utrudniającym lepszą rozbudowę pionową chmur kłębiasto-deszczowych. Dlatego też nie w każdej sytuacji zajdzie elektryzacja w chmurach Cumulonimbus. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym strukturom konwekcyjnym, okaże się silny wiatr do 80-100 km/h, punktowo nawet 110-115 km/h. Z uwagi na silny przepływ mas powietrza, sumy opadowe w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych nie będą duże, dlatego nie przewiduje się podtopień.
Burze najbardziej prawdopodobne są dziś na zachodzie i północy Polski. Szczególnie w strefie nacierającego frontu chłodnego, jak i też za nim. Gradientowe porywy na nizinach mogą osiągać 70-100 km/h. Nad Morzem Bałtyckim prędkość wiatru będzie większa, co skutkować ma silnym sztormem.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru do 22.10.2021, 23 UTC według modelu ICON
Spłynie do nas chłodne powietrze arktyczne morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej
Należy wspomnieć, że w tylnej części ośrodka niskiego ciśnienia szerokim strumieniem spłynie chłodna masa powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Można uznać, że będzie to nawet powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Duży pionowy gradient temperatury, spowoduje wystąpienie niestabilności powietrza, dlatego za frontem rozwiną się burze adwekcyjne. Najwięcej burz może pojawić się na Morzu Bałtyckim, gdzie zimna masa powietrza spłynie nad cieplejszy akwen. Wyładowania atmosferyczne możliwe są zarówno na tym akwenie, jak i też w gminach nadmorskich. Aktywność elektryczna ma być przeważnie mała, czasem umiarkowana. Chociaż pojedyncze, najlepiej rozbudowane chmury burzowe mogą wykazywać się dużą aktywnością elektryczną. Lokalnie burze mogą przynosić opady gradu, a nawet krupy śnieżnej.
Już w pierwszej części czwartkowego dnia pojawiły się burze. Grzmiało na Pomorzu Zachodnim, na południowym Bałtyku. Pojedyncze burze w cieplejszej masie pojawiły się także na Dolnym Śląsku. W kolejnych godzinach burz będzie przybywać, a najwięcej z nich wystąpi popołudniu.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów Blitzortung na obszarze Polski oraz obszarach przyległych w ciągu minionych 2 godzin.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Niszczące wichura i burze w Polsce. Wiatr powyżej 100 km/h. Gdzie jest burza 21.10.2021?”
Możliwość komentowania została wyłączona.