Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 21/22 grudnia 2020. Duża zmiana, nadchodzą atlantyckie niże i fronty do Polski


W nocy z poniedziałku na wtorek przeważający obszar Polski pozostanie jeszcze w zasięgu zgniłego wyżu z centrami nad Rumunią i Rosją. Jednak w drugiej części nocy nasunie się do zachodniej części RP zatoka niżowa. Front ciepły związany z atlantyckim niżem wkroczy dopiero we wtorek nad ranem, przynosząc opady atmosferyczne i postępujące za nim ocieplenie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.12.2020, 00 UTC

Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie duże i całkowite w wielu rejonach naszego kraju. Jedynie na południu i początkowo na zachodzie oraz południowym-zachodzie zachmurzenie małe, i umiarkowane. Od dzielnic północnych i centralnych przemieszczać ma się strefa słabych opadów deszczu. W Bieszczadach oraz na Podlasiu i Suwalszczyźnie gdzieniegdzie także śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Bliżej godzin porannych dotrze nad zachodnią część Polski front ciepły z opadami. Również Sudetach możliwy jest wtedy deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowane zachmurzenie oraz typ opadów w nocy z 21.12.2020/22.12.2020 na obszarze Polski.

Wystąpi wyraźny podział na cieplejszy zachód. Chłodniej w tym samym czasie na pozostałym obszarze Polski. W polskich górach oraz na obszarach podgórskich możliwe spadki temperatury do -6 stopni.

Względem ostatnich dni wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru, co będzie spowodowane większym gradientem barycznym w naszej części Europy. Szczególnie silnie powieje w Bieszczadach, Kotlinie Kłodzkiej oraz w Sudetach, gdzie porywy osiągną 80-120 km/h. Wiatr na nizinach ma być wyraźnie słabszy, chociaż nad polskim morzem powieje do 50 km/h. Na pozostałym obszarze do 30-40 km/h z południa.

Za sprawą nasuwania się rozległej zatoki atlantyckich niżów ciśnienie atmosferyczne będzie spadać, a wyż ze wschodu ustępować będzie miejsca cyrkulacji zachodniej. Jest to początek wielkich zmian w pogodzie. Wkroczymy w najbliższych dniach, w dynamiczny okres synoptyczny za sprawą odbudowy atlantyckiej cyrkulacji. W pierwszy dzień świąt ochłodzenie obejmie cały kraj, a gdzieniegdzie spadnie śnieg. Różnica ciśnienia sięgnie między Szczecinem a Rzeszowem około 22 hPa we wtorek rano.