Pogoda na noc 22/23 października 2021. Burze na północy w masie arktycznej, silny wiatr w Polsce będzie słabnąć. Przymrozek w górach

Pogoda na noc 22/23 października 2021. Burze występują na północy, napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Występuje też umiarkowany, okresowo silny wiatr w Polsce. Należy jednak podkreślić, że najgroźniejsze zjawiska wiatrowe już za nami.

Pogoda na noc. Silna wichura za nami. Przed nami uspokojenie w pogodzie i nadejście wyżu. Podczas nadchodzącej nocy burze na północy

W czwartek przez Polskę przeszła najsilniejsza wichura od początku sezonu jesiennego. Była ona związana z wtórnym układem niskiego ciśnienia, który wędrował znad Morza Celtyckiego na wschód. Z uwagi na obecność silnego prądu strumieniowego przemieścił on się w szybki sposób na wschód. W piątek ośrodek wtórnego niżu lokował się dziś w rejonie Zatoki Botnickiej, przesuwając się dalej na północny wschód. Front chłodny, na którym obserwowano jesienne burze przesunął się wczoraj szybko na południowy wschód. Ze wspomnianymi wyżej porywami wiatru i przelotnymi opadami deszczu. W piątek natomiast wpływa na pogodę u nas kolejna zatoka z frontem chłodnym, lecz już nie z tak silnym i porywistym wiatrem.

Należy wspomnieć, że dzisiaj panowało w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Szczególnie na południu i wschodzie. Głównie na północy obserwowane opady przelotne, natomiast w godzinach popołudniowych i wieczornych również na pozostałym obszarze kraju. Należy wspomnieć, że na Pomorzu Zachodnim oraz Warmii pojawiły się burze adwekcyjne.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 22.10.2021, 18 UTC

Pogoda na noc 22/23 października 2021. Burze na północy w masie arktycznej

Obserwowano w piątek powolny wzrost ciśnienia. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 15℃ na północy do 18-19℃ na południowym zachodzie w czwartek. Sobota przyniesie jednak kilkustopniowe ochłodzenie i zmianę kierunku wiatru z południowego na północno zachodni. Na zobrazowaniach satelitarnych i radarowych mogliśmy obserwować nad Morzem Norweskim i Północnym nasuwające z północy komórki konwekcyjne. Świadczące o intensywnej adwekcji chłodu nad cieplejsze akweny, co skutkowało występowaniem niestabilności. Weekend zapowiada się z niskimi temperaturami, w sobotę z przelotnym deszczem, a nawet krupy i drobnego gradu. Natomiast w niedzielę nad Polską znajdzie się pogodny wyż, zmniejszy się wyraźnie prędkość wiatru z uwagi na niewielką różnice ciśnienia, nie wystąpią również opady atmosferyczne.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów Blitzortung za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

burze w polsce

Pogoda na noc. Będziemy pod wpływem niżu. Na północy możliwe burze

W piątek szczególnie na południu kraju zachmurzenie było małe i umiarkowane. Zwłaszcza w Karpatach okresami duże i tam słaby deszcz. Natomiast w Tatrach mógł padać miejscami przelotny śnieg. Ponadto na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i z przelotnymi opadami deszczu, a miejscami na północy również z burzami. Możliwa suma opadów do 15 mm na Wybrzeżu.

Z uwagi na mocno obniżoną izotermę zero, prawdopodobne są lokalne opady krupy śnieżnej lub drobnego gradu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było 8°C do 14°C. Tylko w rejonach podgórskich Karpat i lokalnie na Pomorzu około 7°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach w północnej połowie kraju do 90 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h słabnący do 90 km/h. Na szczytach Tatr porywy wiatru do 100 km/h, wysoko w Sudetach do 120 km/h

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, jedynie w rejonach podgórskich i w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Na Wybrzeżu możliwe adwekcyjne burze. Prognozowana przez modele numeryczne wysokość opadów do około 5-10 mm na Pomorzu. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie 2°C do 7°C; w rejonach podgórskich około 1°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami dość silny, na Wybrzeżu silny, od 30 km/h do 45 km/h, porywisty, zachodni. Na wybrzeżu porywy wiatru do 90 km/h słabnące do 75 km/h. W Sudetach porywy do 120 km/h słabnące do 90 km/h. W Karpatach porywy wiatru do 90 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura nad ranem według SWISS-HD

Pogoda na noc 22/23 października 2021. Burze na północy w masie arktycznej,

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ