Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 22-23 sierpnia. Front przyniesie załamanie pogody. Burze i silny deszcz

Pogoda na noc dla Polski

Do kraju wkroczył płytki niż z zachodu Europy. To właśnie niż będzie miał główny wpływ na pogodę na nadchodzącą noc w Polsce. To w jego obrębie dojdzie do rozwoju chmur, które przyniosą opady wielkoskalowe w nocy i podczas jutrzejszego dnia. To z zasobnym w wilgoć niżem związek jest rozwój burz, który prognozowany jest na godziny nocne dla Polski. Poniżej mapa baryczna Europy na nadchodzącą noc (źródło). Widać tu doskonale niż, którego centrum w nocy znajdzie się na zachodniej granicy kraju. Widać tu również system frontów atmosferycznych, który nasuwa się wieczorem nad południowy zachód Polski, by w nocy i w poniedziałek wędrować dalej na wschód.

Pogoda na noc. Niż i burze nad Polską

Pogoda na noc. Niż przyniesie opady i burze

Nad krajem przesuwa się płytki niż. Przynosił on burze i opady deszczu po południu na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Pogoda na noc przyniesie dalszą wędrówkę niżu z systemem frontów atmosferycznych z zachodu na wschód kraju. Z każdą godziną nadchodzącej nocy deszczu w Polsce będzie coraz więcej. Opady wielkoskalowe oprócz Polski południowej i zachodniej dotrą również do regionów centralnych kraju. Będą to opady o charakterze ciągłym. Lokalnie mogą to być opady dość intensywne. Tak opady nad Polską prognozuje model SWISS-HD.

Pogoda na noc dla Polski. Opady deszczu

Ciepła noc nad Polską

Noc przyniesie sporo chmur na zachodzie, południowym zachodzie i w centrum kraju. To również w tych regionach będzie dziś w nocy najcieplej. Co ciekawe, na południu Polski możliwa jest dziś lokalnie noc tropikalna. A pomyśleć, że już od jutra czeka nas ochłodzenie. Wracając jednak do tego co przyniesie pogoda na noc. Najcieplej na południu i południowym zachodzie Polski. Tutaj termometry wskazywać mogą nawet 18-20 stopni Celsjusza. Tylko nieco chłodniej w pasie centralnym kraju. Tutaj słupki rtęci wskazywały będą w okolicach 16 stopni. Najchłodniej na północy kraju. Tutaj w drugiej części nocy i nad ranem temperatury spaść mogą w okolice 9-11 stopni. To jednak nic w porównaniu z temperaturami jakie czekają nas podczas najbliższych kilku nocy. Na północnym wschodzie mowa będzie nawet o przymrozkach. Jednak to temat na kolejne wpisy. Nadchodząca noc będzie jeszcze dość ciepła w wielu regionach kraju.

Pogoda na noc. Temperatury w kraju

Wraz ze zbliżaniem się do Polski płytkiego niżu, rósł będzie gradient baryczny w kraju. W związku z tym spodziewamy się silniejszych porywów wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pogoda na noc przyniesie najmocniejszego wiatry na zachodzie Polski. Tutaj lokalnie wiatr wiać może z prędkością dochodząca do 50 km/h. W pierwszej części nocy silniejszy wiatr na Pomorzu Zachodnim. W kolejnych godzinach strefa silniejszego wiatru przemieszczała będzie się w głąb kraju. Noc przyniesie silne porywy wiatru również w lubuskim, w Wielkopolsce, czy w centrum Polski. Tak jak wspominałem, niż nie będzie głęboki. Co za tym idzie nie przyniesie spadków ciśnienia. To w nocy nadal na wysokim poziomie. Barometry wskazywały będą nawet 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk