5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 23/24 listopada 2021. Będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Wystąpią też gęste mgły i przymrozki

mgły w polsce

Pogoda na noc z wtorku na środę. Wystąpią przymrozki i opady śniegu, będą także opady deszczu ze śniegiem. Możliwe są także gęste mgły i przymrozki w Polsce.

W naszej części Europy zmniejszyła się różnica ciśnienia. Do Europy Centralnej i Wschodniej od zachodu nasunął się klin wyżowy, chociaż przez nasz kraj wędrowała dziś zatoka niżowa wraz z okludującym się układem frontów atmosferycznych. Szczególnie na Warmii i Mazurach, Podlasiu i Suwalszczyźnie oraz Mazowszu i Lubelszczyźnie pojawiły się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Gdzieniegdzie utworzyły nawet krótkotrwałą pokrywa śnieżna. W wielu regionach panowało dziś zachmurzenie duże i całkowite, aczkolwiek od północy zaczęły postępować większe przejaśnienia , ale szybko zakrywane następnymi warstwami chmur kolejnego niżu atlantyckiego.

Pogoda. Większy akcent zimowy nadchodzi do Polski, ale przejściowo napływa do nas cieplejsze powietrze

W najbliższych dniach nie widać silnego mrozu, napłynie do nas nawet przejściowo nieco cieplejsze powietrze z zachodu. . Nie ma co liczyć na wysokie dwucyfrowe temperatury. Będzie przeważnie od 5 do 7 stopni w ciągu dnia i podobnie w nocy. Jesień ma swoje prawa, a wynikają one ze znacznej dynamiki ruchu atmosfery przy sytuacjach zachodniego przepływu . Wiele jednak wskazuje, że już w okolicach weekendu dostawać zaczniemy się w zasięg niżów śródziemnomorskich z południa Europy, które przyniosą opady zimowe, o których szerzej piszemy tutaj.

Prognoza ciśnienia na dzień 24.11.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda na noc 23/24 listopada 2021. Będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Wystąpią też gęste mgły i przymrozki

We wtorek panowało w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami na północy kraju. Gdzieniegdzie wystąpiły słabe opady deszczu lub mżawki, na wschodzie także deszczu ze śniegiem lub śniegu. Większe opady zimowe zdarzyły się w górach. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 2°C, 4°C na wschodzie do 7°C, 9°C na północnym zachodzie; na Podhalu około 0°C. Z uwagi na stosunkowo niewielki gradient baryczny. Wiatr był słaby i umiarkowany, na wschodzie i północy okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 60 km/h.

Podczas nadchodzącej nocy panować będzie zachmurzenie duże, tylko na północnym wschodzie początkowo małe i umiarkowane. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu lub mżawki. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe są także mgły ograniczające widzialność do 300 m, szczególnie na wschodzie i w centrum kraju. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy -2°C na północnym wschodzie, około 3°C w centrum, do 6°C nad morzem; na Podhalu około -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 24.11.2021, 05Z według modelu ICON