Pogoda. W sobotę Polska znalazła pomiędzy wyżem z centrami nad Morzem Północnym i Europą Środkową, a niżem z ośrodkiem w północno-zachodniej Rosji. Z północy napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Natomiast w środkowej i górnej troposferze dalej dominuje głęboka zatoka w polu geopotencjału. Ciśnienie bez większych zmian.
Pogoda. Górna zatoka w polu geopotencjału, adwekcja chłodu z Arktyki
Widoczna górna zatoka w polu geopotencjału przebiegającą z północy na południe. Wypełniona arktycznym chłodem.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 25.04.2021, 00 UTC dla Warszawy. Powietrze do naszego kraju dociera spod koła podbiegunowego i rejonów Grenlandii. Przynajmniej do początku przyszłego tygodnia utrzyma się taki kierunek adwekcji mas powietrza.

Niewielkie opady możliwe głównie na wschodzie, południowym-wschodzie
W nocy we wschodniej połowie kraju oraz na wybrzeżu możliwe słabe opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie również śnieg. Opady atmosferyczne na południowym-wschodzie i południu mogą lokalnie występować przez calą noc.
Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia na obszarze Polski w godzinach wieczornych dziś.

Wyliczanie, ciśnienie, zachmurzenie oraz opady na obszarze Polski według modelu ECMWF w drugiej części nocy.

Model ECMWF, prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski na godziny poranne, w oparciu o dane ECMWF.

Temperatura od -5°C na północnym wschodzie, do 4°C nad morzem. Przy gruncie oraz na wysokości 2 m wartości mogą okazać się niższe od prognozowanych przez modele numeryczne.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem w niedzielę. Najniższe wartości są prognozowane w północnej połowie kraju, natomiast najwyższe w południowej.

Porównanie z prognozą ECMWF dla Polski na godzinny poranne. Wyliczenia są na ogół zbieżne z prognozą ICON.

Wiatr przeważnie słaby, dopiero nad ranem umiarkowany przeważnie z zachodu, północnego-zachodu.

Źródło grafik: tropicaltidbits.com/, estofex.org, wxcharts.com, meteomodel.pl, ventusky.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC