Pogoda na noc 25/26 października 2021. Możliwe -5°C. Jeszcze przymrozki w Polsce, miejscami silna mgła

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Jeszcze przymrozki, miejscami silna mgła. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie.

Dobiegł końca chłodny okres synoptyczny spowodowany spływem zimnego powietrza z północnego zachodu o cechach arktycznych. Wkraczamy w okres wyższej temperatury. Jeszcze tylko we wtorek przewędruje przez Polskę front chłodny, który spowoduje wzrost zachmurzenia i opady. Istotna zmiana kierunku adwekcji mas powietrza spowodowana była wędrówka mobilnego. Dzięki niemu już wczoraj po zachodniej stronie rozpoczął się proces napływu znad Czech wyraźnie cieplejszego powietrza polarnego. Od powietrza arktycznego, odsuwającego się razem z wyżem na wschód. Miniona noc, przy pogodnym niebie, braku wiatru i długiej październikowej nocy sprzyjała silnym spadkom temperatury, o czym szerzej pisaliśmy w porannym wpisie.

Anomalia w polu ciśnienia, 26.10.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda na noc 25/26 października 2021. Możliwe -5°C. Jeszcze przymrozki w Polsce, miejscami silna mgła

Pogoda na noc. Wyż i brak chmur w wielu miejscach będzie sprzyjać znacznym spadkom temperatury

W poniedziałek stopniowy proces postępującego ocieplenia był kontynuowany, co spowodowane było przesuwanie się mobilnego wyżu z rodowodem atlantyckim na wschód. Ustępuje on stopniowo miejscami kolejnemu układowi niżowemu z rejonu Islandii, ulegającemu dezintegracji podczas przemieszczaniu się nad Morze Norweskie. Jednak wiele wskazuje, że jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek miejscami na wschodzie i południowym-wschodzie wystąpią przymrozki. Przy długiej październikowej nocy i słabym wietrze, występować będą sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Pomiędzy wyżem ze wschodu i niżem z zachodu umacniać będzie się napływ z kierunków południowych, a szczególnie z południowego-zachodu, prowadząc cieplejsze powietrze do Polski w ostatnich dniach października.

W poniedziałek z uwagi na niską wilgotność masy powietrza, która zalegała w naszej części Europy było bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Jedynie na północnym zachodzie okresami umiarkowane. W najcieplejszym momencie dnia było 9°C na północy do 14°C na południu. Z uwagi na niewielki gradient wiatr był słaby i umiarkowany, na północy i południu w porywach do 55 km/h, z kierunków południowych. W Karpatach porywy do 60 km/h, w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim do 80 km/h.

Największe spadki temperatury na wschodzie, południu i południowym-wschodzie

Podczas nadchodzącej nocy z poniedziałku na wtorek było bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Jedynie na północnym zachodzie stopniowy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego z uwagi na nasuwającą się zatokę atlantyckiego i front chłodny. Istnieje pewne prawdopodobieństwo przelotnych opadów na Wybrzeżu Zachodnim. Gdzieniegdzie na południowym wschodzie lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. W najchłodniej części nocy będzie od -2°C na wschodzie, około 3°C w centrum, do 5°C na zachodzie; cieplej na Zachodnim Wybrzeżu około 7°C, na Podhalu od -5°C do -3°C. W dalszym ciągu wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy; silniejszy w Sudetach wiatr lokalnie w porywach do 65 km/h, w Bieszczadach do 70 km/h.

Wyliczana temperatura minimalna według SWISS-HD do godzin porannych na wysokości 2 m.n.p.g według modelu SWISS we wtorek. Miejscami na południu, wschodzie i południowym-wschodzie wartości będą niższe od prognozowanych.

Pogoda na noc 25/26 października 2021. Możliwe -5°C

Prognozowana minimalna temperatura przy gruncie według modelu szwajcarskiego SWISS-HD. Miejscami wartości mogą być niższe od prognozowanych przez model o wysokiej rozdzielczości.

przymrozki w polsce