Pogoda długoterminowa. Czy opady śniegu i mróz wystąpią na przełomie października i listopada w Polsce? (MAPY ŚNIEGU)

Pogoda długoterminowa. Czy opady śniegu i mróz zdarzą się na przełomie października i listopada w Polsce. Dokonamy przeglądu prognoz modeli numerycznych i sprawdzimy, czy możliwy jest atak zimy w dłuższej perspektywie czasu.

Pogoda długoterminowa. Krótkie ochłodzenie dobiega końca. Czeka nas ciepły koniec października

Wygląda na to, że ochłodzenie na przełomie w 3 dekadzie października było tylko przejściowe. Końcówka października zapowiada się z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Jeszcze tylko w poniedziałek i we wtorek wartości będą w normie, bądź lekko poniżej normy wieloletniej. Od środy czeka nas wzrost temperatury, natomiast pod koniec miesiąca na termometrach będą dominować dwucyfrowe dodatnie wartości. Przymrozki ustąpią, a ostatnią tak chłodną nocą okaże się ta z poniedziałku na wtorek. Opady śniegu na nizinach nie wystąpią z pewnością do końca miesiąca. Inaczej sytuacja wyglądać ma wysoko w górach, gdzie zdarzyć mogą się się opady o charakterze zimowym.

Pogoda długoterminowa. Czy będzie śnieg i mróz

Pogoda. Znaczne ochłodzenie dopiero w listopadzie

Wiele wskazuje, że średnia anomalia temperatury za 5 dni października wyjdzie powyżej normy wieloletniej. Na ogół przez całą dobę w tym okresie będzie utrzymywać się temperatura dodatnia. W dalszej części wpisu przyjrzymy się trendom w prognozach na pierwsze dni listopada.

pogoda długoterminowa. temperatura powyżej normy

Początek listopada nie zapowiada nadejścia zimowych warunków do Polski. Wzrośnie co prawda dynamika w pogodzie, ale w dalszym ciągu izoterma zero nie obniży się na tyle, aby wystąpiły opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W pierwszy weekend listopada zimowe opady są możliwe w górach i na obszarach podgórskich. Na nizinach, jeśli prognozy nie ulegną zmianie, wystąpią opady deszczu na frontach atmosferycznych.

wysoka temperatura w polsce

Opady zimowe najbardziej prawdopodobne w górach. Do końca pierwszej dekady listopada prawdopodobieństwo utworzenia się na nizinach niewielkiej pokrywy śnieżnej jest marginalne

Zerknijmy jeszcze na specjalną animacje, która ukazuje nam prawdopodobieństwo opadów śniegu na okres od 25.10.2021 do 9.11.2021 w oparciu o model GEFS. Widzimy, że do końca października opady zimowe na nizinach nie wystąpią. Tylko wysoko w górach możliwe są niewielkie opady zimowe. Sytuacja może zmienić się w listopadzie, kiedy to nad Polską pojawić mogą się częściej wilgotne strefy frontowe. Wtedy to model GEFS pokazuje bardzo duże prawdopodobieństwo opadów śniegu w górach i na obszarach podgórskich. Na nizinach jednak nie przekracza 10-20% w ostatnich dniach pierwszej dekady listopada, kiedy to ma zrobić się chłodniej. Z uwagi jednak na odległy termin, prognozy numeryczne mogą ulec zmianie.

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa. Czy opady śniegu i mróz wystąpią na przełomie października i listopada w Polsce? (MAPY ŚNIEGU)”

Możliwość komentowania została wyłączona.