Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Amerykańska pogoda długoterminowa na zimę 2021/22. Wichury, burze, śnieżyce i mróz w Europie

zimowa prognoza


Amerykańska pogoda długoterminowa na grudzień 2021/22. Będą wichury, burze, jak i też śnieżyce oraz mróz w Europie.

Meteorologiczna jesień właśnie osiągnęła półmetek, ale meteorolodzy z AccuWeather już patrzą w przyszłość na to, jakie warunki pogodowe będą panować zimą. W mijającym tygodniu opublikowali swoją kolejną prognozę zimową dla Europy. Meteorologiczna zima zaczyna się 1 grudnia, a astronomiczna zima rozpocznie się 21 grudnia.

Nawet przed oficjalną zimą, która rozpocznie się za około dwa miesiące. Niepokój wzbudzającą rosnące koszty energii i obawy związane z koronawirusem na Starym Kontynencie. Jednak niektórzy Europejczycy już teraz borykają się z wygórowanymi rachunkami za energię, perspektywa mroźnej zimy może również oznaczać zimę kosztowną.

Aby pomóc mieszkańcom całego kontynentu w przygotowaniach do sezonu zimowy, zespół międzynarodowych prognostów AccuWeather ukazuje możliwe trendy w pogodzie. Doświadczeni meteorolodzy — Tyler Roys, starszy meteorolog, który pracuje w AccuWeather od prawie dekady. Alan Reppert, starszy meteorolog, który pracuje w firmie od 20 lat — odpowiadają na wszystkie pilne pytania dotyczące tego sezonu i nie tylko.

Amerykańska pogoda długoterminowa na zimę 2021/22

La Niña ma również wpływ na warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Także podczas nadchodzącej zimy kształtować ma pogodę w Europie. Jednak nie tylko ona wpływa na aurę. Pogodę kształtować także wir polarny w nadchodzącym sezonie. Możliwe są również zimowe wichury.

Amerykańska pogoda długoterminowa. Południowa Europa

Wraz z początkiem jesieni zmieniają się kolory na drzewach, wiele z nich zrzuca liście. Należy wspomnieć, że dominujący tor niżowy, który kształtuje warunki pogodowe również zmieni swoje położenie. Prognozy AccuWeather twierdzą, że przesunięcie na południe ogólnego toru niżowego na całym kontynencie zmusi występowanie najgroźniejszej aury na południu Europy.

Pod wieloma względami nadchodząca zima w południowej części kontynentu. Będzie miała echa zeszłorocznej zimy, roku również pod silnym wpływem wzoru La Niña.

Według Roysa prognozy przewidują, że tej zimy w Hiszpanii i południowej Francji wichury będą szczególnie intensywne i częste.

Ubiegłej zimy agencje meteorologiczne Francji, Hiszpanii, Portugalii i Belgii nazwały 12 wichur. Zazwyczaj wichura jest nazywana przez agencję meteorologiczną regionu, który będzie narażony na najgorsze skutki burzy.

Nic dziwnego, że silne i niszczące wiatry są głównym zagrożeniem związanym z wichurami. Mogą również przynieść ulewne opady deszczu, a nawet zimowe burze z wyładowaniami atmosferycznymi.

Amerykańska pogoda długoterminowa na zimę 2021/22

Amerykańska pogoda długoterminowa. Dynamiczna aurą zimą w Europie

„Niektóre z najsilniejszych wichur najprawdopodobniej wystąpią tej zimy szczególnie w południowej Francji, Hiszpanii lub Portugalii” – ostrzega Roys.

Każda wichura, która początkowo uderza w Hiszpanię lub południową Francję. Może nawet sprowadzić niekorzystną pogodę na obszary położone dalej na południe i wschód. Nawet bez wichur w innych częściach Europy Południowej czeka nas mokra zima.

Przewiduje się, że tej zimy obfita wilgoć spłynie z Morza Śródziemnego do Włoch, Bałkanów i znacznej części Turcji. Według Repperta, ze względu na ten stały strumień wilgoci, obszary te napotkają częste wędrówki niżów, które przyniosą zmienne warunki pogodowe.

Zima to najwilgotniejsza pora roku w regionie i chociaż niżowa pogoda może znacznie przyczynić się do napełnienia wyeksploatowanych zbiorników, czasami może pojawić się inny, mniej pożądany wpływ. Po rekordowych deszczach, które zalały obszary wzdłuż Morza Śródziemnego, w tym południową Francję i Włochy, jesienią tego roku nawet umiarkowane opady mogą spowodować szybki spływ i wezbrane rzeki osiągną punkt krytyczny, co może spowodować znaczne powodzie.

Meteorolodzy z AccuWeather wskazali co najmniej jedną część południowej Europy, która w dużej mierze ominie najgorsze z burzowych warunków pogodowych. Przewiduje się, że południowa Portugalia i południowo-zachodnia Hiszpania napotkają tej zimy okresy spokojnej pogody, co może być świetną wiadomością dla niektórych kluczowych upraw, takich jak winogrona, pomarańcze i oliwki. Ten region jest największym producentem oliwek na świecie, zauważył Roys.

Oczekuje się, że tej zimy temperatury w większości krajów Europy Południowej utrzymają się na poziomie średniej wieloletniej. Jednak według Roysa temperatury we Włoszech, Grecji i na Bałkanach mogą czasami wzrosnąć powyżej normy.

Amerykańska pogoda dla Europy Wschodniej na zimę 2021/22

W przeciwieństwie do obszarów w pobliżu Morza Śródziemnego, które według prognoz pozostaną w pobliżu, a nawet kilka stopni powyżej normy. Progności AccuWeather twierdzą, że wewnętrzne części Europy Wschodniej przyniosą częste napływy chłodnych mas powietrza.

„Jeśli porcja zimnego powietrza zostanie wyrzucona przez wir polarny, rdzeń tego zimna osiedli się w wielu częściach Europy Wschodniej” – wyjaśnił Roys.

Obszar najbardziej zagrożony temperaturą o kilka stopni poniżej normy tej zimy. Obejmuje rejony od środkowej Ukrainy, na północ po Łotwę i Estonię oraz na zachód po Słowację i Polskę.

Jakby duże ujemne odchylenie temperatury nie wystarczyło, to oprócz tego okresami cyrkulacja strefowa przyniesie wichury. Ten sam aktywny tor niżowy, który tej zimy zwiększy ryzyko powodzi we Włoszech i na Bałkanach, przyniesie również epizody niesprzyjających warunków pogodowych w Europie Wschodniej.

Każdy niż, która przecina Bałkany i opada na północ, do środkowej Ukrainy i obszarów na północ, prawdopodobnie napotka już obfitość zimnego powietrza. Zderzenie wilgoci z rześkim powietrzem doprowadzi do częstych okresów opadów deszczu i śniegu w dużej części wnętrza Europy Wschodniej.

Nawet te części regionu, które unikają najchłodniejszego powietrza, nie będą odporne na niesprzyjającą zimową pogodę. W tej części świata, gdzie panuje sezonowo chłodne powietrze, mogą wystąpić „nieprzyjemne” burze lodowe, ostrzega Roys.

Zeszłej zimy kilka poważnych zdarzeń lodowych wpłynęło na część Ukrainy. W grudniu 2020 roku, po okresie mroźnych deszczy, stolica Kijowa zamieniła się w wielką pokrywę lodową. Według „Kijowskiego Portalu”, zimowe warunki spowodowały, że piesi ześlizgnęli się po chodnikach, a pojazdy zjechały z jezdni, co doprowadziło do ponad 500 wypadków samochodowych.

Amerykańska pogoda długoterminowa. Północna Europa

W przeciwieństwie do niżowego odpowiednika na południu. Nie przewiduje się, aby tej zimy Europa Północna miała do czynienia z niespokojną pogodą.

Oczekuje się, że w tym sezonie niże nie będą często przechodzić z zachodu na wschód, co oznacza mniej skutków dla części Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Danii, Norwegii i Szwecji, wyjaśnił Roys.

Częściowo ze względu na brak częstych wichur we wschodniej Francji, Niemczech, Szwecji i Norwegii czekają długie okresy bardziej suchej pogody.

Bardziej sucha zima może być dobrą wiadomością dla niektórych części regionu, które tego lata doświadczyły bezprecedensowych powodzi. W lipcu katastrofalne powodzie spowodowały śmierć ponad 180 osób w Niemczech, Belgii i Holandii

Długie okresy suszy mogą budzić obawy niektórych mieszkańców o możliwość wystąpienia suszy, ale meteorolodzy twierdzą, że na tym froncie są dobre wieści.

„Ta zima nie wykazuje oznak poważnej suszy w żadnej części Europy” – wspomniał Reppert.

Niekorzystne wieści od Amerykanów

Ponadto nie przewiduje się, aby w pierwszej połowie zimy temperatury były podatne na ekstremalne wahania. Może to oznaczać ulgę dla mieszkańców Europy Północnej zaniepokojonych kosztami ogrzewania tej zimy.

Jeszcze tej zimy w Europie Północnej, zwłaszcza w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pojawi się okazja do przedłużających się ataków zimnego powietrza.

„W ustawieniu La Niña zazwyczaj północna trzecia część Europy ma zwiększoną szansę na napotkanie spływów zimnego powietrza” – wyjaśnił Roys.

W miarę zbliżania się drugiej połowy sezonu dominujący kierunek wiatru zmieni się w północno-zachodniej Europie i stanie się bardziej wschodni. Ponieważ rdzeń zimnego powietrza na kontynencie europejskim zgodnie z prognozami pojawi się na wschodzie, wschodni wiatr będzie w stanie przetransportować to chłodne powietrze dalej na zachód.

Według Roysa temperatury w drugiej połowie zimy spadną do prawie normalnego i poniżej normalnego poziomu w północno-zachodniej Europie.

Te zimne uderzenia powietrza ze wschodu może prowadzić do znacznych skoków zapotrzebowania na ogrzewanie przez kilka dni do nawet tygodnia w całej północno-zachodniej Europie. Jeśli do stycznia lub lutego problemy związane z produkcją energii i popytem nadal będą się zmieniać. Te zimne uderzenia mogą znacznie obciążyć portfele mieszkańców.

Oprócz chłodnych wiatrów ze wschodu. Faza La Niña zwiększy szanse na śnieg w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Także na obszarach od Francji po Polskę, zwłaszcza w dalszej części sezonu.

„Śnieg niekoniecznie będzie pochodził z jakiejkolwiek pojedynczej dużego niżu, ale będą częste partie lekkiego lub umiarkowanego śniegu, które mogą powodować niewielką akumulację” – powiedział Roys.

Zeszłej zimy w niektórych częściach Wielkiej Brytanii najbardziej śnieżne okresy przypadły na styczeń i luty – a progności twierdzą, że tej zimy może się to powtórzyć.

Problemy energetyczne

Z jednej strony zimna, potencjalnie śnieżna druga połowa zimy może brzmieć cudownie dla mieszkańców, którzy chcą odkryć magiczne, zimowe krajobrazy krainy czarów, ale z drugiej strony warunki mogą prowadzić do obaw finansowych, gdy rachunki za ogrzewanie rosną.

W porównaniu z 2020 r. Europejczycy odnotowali dotychczas 600-procentowy wzrost cen gazu w 2021 r. Ograniczona podaż i rosnące zapotrzebowanie na gaz w miarę jak gospodarki zaczynają wychodzić z najgorszej pandemii koronawirusa wywarły presję na zasoby naturalne.

Ponadto ogólna sytuacja w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie przyniosła Europie żadnych korzyści w dążeniu do bardziej ekologicznych źródeł energii.

Amerykańska pogoda długoterminowa. Pierwsza prognoza narciarska dla Europy

Ponieważ międzynarodowe ograniczenia dotyczące podróży nadal występują wielu krajach. Ośrodki narciarskie w całej Europie przygotowują się do sezonu. Niektóre popularne ośrodki narciarskie już zaczęły otwierać swoje stoki, ponieważ jesienne opady śniegu pokrywają najwyższe szczyty.

Nowość w corocznej zimowej prognozie dla Europy w tym roku. Meteorolodzy AccuWeather opracowali prognozę narciarską. Po to, aby wskazać pasma górskie, które tej zimy mogą uzyskać wsparcie od Matki Natury, a także te, które mogą przegapić obfity śnieg.

Wraz z wyższą częstotliwością niżów prognozowanych dla Hiszpanii i południowej Francji. Pireneje graniczące z tymi dwoma krajami otrzymają tej zimy mnóstwo naturalnego śniegu. Ta przewidywana obfitość naturalnego śniegu. Oznacza, że meteorolodzy oczekują doskonałych warunków narciarskich tej zimy dla odwiedzających ośrodki narciarskie w paśmie górskim.

Oczekuje się, że tej zimy w Alpach panują doskonałe warunki narciarskie. Świeży puch na stokach będzie częstym zjawiskiem, ponieważ fale wilgoci wdzierają się do obszaru z Morza Śródziemnego.

„Podczas gdy francuskie, włoskie i południowoaustriackie Alpy mają największe szanse na często świeży śnieg tej zimy, większe ryzyko lawin pojawi się na tych obszarach później w zimie i wczesną wiosną” – ostrzega Roys.

Roys dodał, że Pireneje również są objęte tym ryzykiem lawinowym w późnym sezonie.

Przewiduje się, że tej zimy w Karpatach, które rozciągają się od środka kontynentu i daleko na wschód, będą panowały dobre warunki narciarskie. Podobnie dobre warunki będą istniały również w całej Szkocji.

W południowej części Gór Skandynawskich będą występować długotrwałe okresy suchej pogody. Ośrodki w Skandynach mogą być zmuszone polegać na maszynach śnieżnych w celu zbudowania i utrzymania znaczącej bazy.

Prawie na przeciwległym krańcu kontynentu środkowe i południowe Apeniny. Również będą miały trudności ze znalezieniem pomocy Matki Natury w zakresie naturalnego śniegu.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz